«Բաց երկնքում» ասեկոսեներ չեն լինի. հարցազրույց «Էյր Արմենիա»-ի տնօրենի հետ
«Էյր Արմենիա» ընկերությունը հոկտեմբերի 27-ին բացել է իր առաջին կանոնավոր ուղեւորատար չվերթը՝ Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայան: Ընկերության տնօրեն Արսեն Ավետիսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմում է, թե ինչպես է պատկերացնում միջազգային ընկերությունների հետ մրցակցությունը «բաց երկնքի» քաղաքականության ներքո, որն օրերս հաստատել է կառավարությունը:
Սա ձեր առաջի՞ն ուղեւորատար չվերթն է:
Այո: Երեւան — Մոսկվա (Վնուկովո) – Երեւան չվերթը մինչեւ նոյեմբերի 15-ը գործելու է ամեն օր, այնուհետեւ՝ օրը երկու անգամ: Մինչ այդ մենք արդեն կունենանք չվերթներ 5 այլ երթուղիներ՝ Ռոստով, Կրասնոդար, Սոչի, Սանկտ-Պետերբուրգ, Սամարա: Դեկտեմբերից թռչելու ենք Եկատերինբուրգ եւ Մինվոդի, դիտարկվում են նաեւ որոշ այլ ուղղություններ: ԱՊՀ-ից դուրս՝ նոր տարվա նախաշեմին պատրաստվում ենք բացել թռիչք դեպի Դուբայ, իսկ 2014 թ. ապրիլից՝ եվրոպական քաղաքներ:
Ինքնաթիռների ինչպիսի՞ պարկ ունեք:
Այս պահի դրությամբ ունենք մեկ Boeing 737 եւ մեկ A320, մինչեւ եկող տարի կլինի եւս մեկ A320: Մինչ եկող տարվա ապրիլ կունենանք չորս օդանավ, իսկ ամռանը, կարծում ենք՝ կժամանի հինգերորդը:
Որքանո՞վ ձեզ ապահով կզգաք «բաց երկնքի» քաղաքականության ներքո: Պատրաստ եք մրցակցել արտասահմանյան խոշոր ընկերությունների հետ:
Մի առումով այն շատ օգտակար է մեզ համար. վերջապես կվերանան ասեկոսեները, թե մեզ ինչ-որ արտոնյալ պայմաններ են տվել, կամ մրցույթից դուրս երթուղու նշանակում տրամադրել: Այսօր, փառք Աստծո, ցանկացած ավիաընկերություն կարող է ստանալ երթուղու շահագործման իրավունք, եթե համապատասխանում է շահագործման կանոններին եւ օրենքով նախատեսված մի շարք այլ պայմաններին: Մրցակցությունը լինելու է դժվարին, բայց մենք կկիրառենք ոչ ստանդարտ մոտեցումեր: Արդեն սկսել ենք համագործակցություն Ռուսաստանի տուրիստական օպերատորների հետ՝ զբոսաշրջային փաթեթներ իրացնելու համար: Մի քանի այլ հետաքրքիր քայլեր եւս նախատեսվում են, դրանց մասին չեմ ուզում ասել նախապես. ամեն ամիս մի նորություն կլսեք:
Որքա՞ն վաղուց եք համագործակցում ռուսական տուրիստական օպերատորների հետ:
Երեկ մեր չվերթով ժամանել են դրանցից խոշորագույնների տնօրենները, որոնց համար կազմակերպել ենք ճանաչողական տուր՝ Ծաղկաձորին, Ջերմուկին, Երեւանին եւ Սեւանին ծանոթանալու համար: Հույս ունենք, որ մոտակա ժամանակներս ռուսաստանյան տուրիստներն ուղղակի կհեղեղեն Հայաստանը:
McKinsie-ի վերլուծության վրա, կառավարության գնահատականով՝ 5 օդանավ ունեցող փոխադրողը պիտի ունենա առնվազն 15-20 մլն դոլար սկզբնական կապիտալ եւ 35-40 մլն՝ որպես 3 ամսվա շրջանառու միջոց: Առկա՞ են նման միջոցներ:
Անկեղծ ասած, չգիտեմ՝ ինչի վրա են հիմնված այդ հաշվարկները: Համապատասխան միջոցներ, իհարկե, ունենք, ոչ թե երեք ամիս, այլ ցանկացած ժամանակ անխափան փոխադրումներ իրականացնելու համար: Հույս ունենք, որ ֆինանսական պահանջները, եթե այդպիսիք ընդունվեն, կամա թե ակամա պատճառ չեն դառնա նրան, որ հայկական ավիաընկերություններ ընդհանրապես չլինեն:
Շահույթի մարժան էլ գնահատված է 2%’ օպտիմալ կառավարման դեպքում…
Ընդհանրապես ավիաընկերությւնների մարժան ցածր է լինում. շուկայում բարձրագույն ցուցանիշը 7%-ն է: 2%-ն իհարկե հնարավոր է, բայց ոչ առաջին տարվա ընթացքում:
Կարեւորվում է նաեւ պետության աջակցությունը՝ գովազդային արշավների եւ օդանավակայանի կայանման վճարների նվազեցման ձեւով: Այս հարցերը քննարկե՞լ եք Քաղավիացիայի վարչության կամ էկոնոմիկայի նախարարության հետ:
Սովորաբար, ցանկացած նոր ուղղություն առաջին մի քանի ամիսն աշխատում է վնասով: Եթե ուշադրություն դարձնեք, 2003-13թթ. հայկական ավիափոխադրողի բոլոր նորաբաց չվերթները վնասով էին աշխատում եւ ժամանակի ընթացքում փակվել են: Պահպանվել էին միայն Հայաստանի համար ավանդական, ժամանակին զարգացրած երթուղիները: Նոր ուղղություն բացելը հեշտ բան չէ: Բերեմ օրինակ. Չինաստանը մեր երկրի համար ավանդական ուղղություններից չէ: Եթե պետությունն ուզում է, որ Չինաստանի հետ բացվի չվերթ եւ ավելանա ուղեւորահոսքը, ապա սպասարկող ընկերության վնասներն անհրաժեշտ կլինի ինչ-որ չափով փոխհատուցել:
Ինչ վերաբերում է օդանավակայանի կողմից տրամադրվող ծառայություններին, ապա ենթադրվում է, եւ կա նման պայմանավորվածություն, որ «բաց երկնքի» դեպքում թե՛ մեզ, թե՛ դրսի ընկերություններին կտրամադրվեն զեղչեր: Ակնկալվում է որ օդանավակայանային ծառայությունների գների նվազումը կնպաստի օդային փոխադրումների զարգացմանը եւ բարենպաստ կլինի բոլոր ներգարվված կողմերի համար:
Կցանկանայի՞ք կատարել ազգային փոխադրողի գործառույթներ՝ օրինակ, արտակարգ իրավիճակներում: Ի՞նչ է դրա համար անհրաժեշտ:
Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) սահմանմամբ՝ որեւէ երկրի ազգային փոխադրող է համարվում փոխադրողը, որը ստեղծված եւ լիցենզավորված է այդ երկրում եւ գերազանցապես պատկանում է այդ երկրի քաղաքացիներին: Իսկ եթե խոսում ենք պետական ավիաընկերության մասին, դրա փորձը մեր պետությունն ունեցել է եւ համոզվել, որ պետությունը լավ կառավարիչ չէ: Հայաստանը, անկասկած, պետք է ունենա ազգային փոխադրող: Հեռու չգնանք՝ երկու տարի առաջ Սիրիայում պատերազմի ժամանակ հումանիտար օգնությունը տեղափոխում էր միայն եւ միայն «Էյր Արմենիա» ընկերությունը: Նույնիսկ այն պարագայում, երբ ապահովագրության արժեքներն անհամեմատ բարձրացան՝ հաշվի առնելով ռազմական ռիսկերը, մենք, միեւնույն է, դա իրականացրինք: Չգիտեմ՝ որքանով է դրան պատրատ որեւէ այլ ընկերութուն:
Չեմ կարծում, որ պետությունը կարող է հույս դնել, որ օտարերկրյա փոխադրողները կսկսեն գովազդել Հայաստանը որպես տուրիստական ուղղություն: Ամեն մի երկրի փոխադրող առաջին հերթին գովազդում է իր երկիրը. «Ավստրիական ավիաուղիները» տուրեր են կազմակերպում Վիեննա, «Չեխականները»՝ Պրահա, Emirates-ը’ Դուբայ եւ Աբու Դաբի: Բնական է՝ արտերկրում Հայաստանը ներկայացնելու հարցում հիմնականում շահագրգռված է լինելու հենց ազգային ավիաընկերությունը: Օտարերկրյա ընկերություններն երբեւէ չեն անի այնպիսի աշխատանք, ինչ սկսել ենք մենք, կամ կիրականացնի մեկ որեւէ այլ հայաստանյան ընկերություն: Մենք դեմ չենք մրցակիցների առկայությանը. ընդհակառակը, դա մեզ կօգնի աշխատել ավելի արդյունավետ:
Որքանո՞վ կարող են շահավետ լինել code-share համաձայնությունները ռուսական ավիաընկերություների հետ: Ժամանակին ՌԴ-ից այդպիսի առաջարկներ եղել են:
Դա ավիաընկերություներն իրենք են որոշում: Եթե այդպիսի պայմանագրերը փոխշահավետ են, եւ ընկերությունները պատրաստ են վաճառել մեկը մյուսի տոմսերը՝ դանալով գործընկերներ, բնականաբար դրան դրական եմ նայում: Սակայն եթե արդյունքում պակասի հայկական օդանավերի թիվը, կրճատվի հայաստանյան մասնագետների զբաղվածությունը, չեմ կարծում, որ դա նպաստավոր եւ նպատակահարմար կլինի:
Որքանո՞վ Հայաստանի ընկերություններին կօգնի տրանզիտային թռիչքների հնարավորությունը արտերկրում (հինգերորդ ազատություն):
Ազատություների վերաբերյալ խնդիրները կանոնակարգվում են միջպետական համաձայնագրերով: Ներկայումս Հայաստանը հինգ ազատության պայմանագրեր ունի ԱՄՆ-ի եւ Նիդեռլանդների հետ: ԵՄ-ի հետ քննարկվում է ընդհանուր օդային տարածության մասին համաձայնագրի ստորագրման հարցը: Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ նման պայմանագիր դեռեւս չկա: Եթե այդպիսին լինի, մեր գործը, բնականաբար, կհեշտանա: Հարկ է նշել, որ «բաց երկնքի» քաղաքականությունից օգտվելու մեր հնարավորությունը լինելու է խիստ սահմանափակ՝ մինչեւ նույն քաղաքականությունը չորդեգրվի այլ պետությունների կողմից:

В «открытом небе» сплетен не будет: Интервью
27 октября армянская авиакомпания «Эйр Армения» открыла первый регулярный пассажирский рейс из Еревана в московский аэропорт «Внуково». В интервью Новости Армении – NEWS.am директор компании Арсен Аветисян делится своим представлением о конкуренции с международными компаниями в рамках политики «открытого неба», недавно утвержденной правительством.
Это ваш первый регулярный рейс?
Да. До 15 ноября рейс Ереван – Москва (Внуково) – Ереван будет осуществляться каждый день, затем – дважды в день. До этого у нас уже будут 5 рейсов по разным направлениям – Ростов, Краснодар, Сочи, Санкт-Петербург, Самара. С декабря начнем летать в Екатеринбург и Минводы, рассматривается и ряд других направлений. За пределами СНГ перед Новым годом планируем начать полеты в Дубай, а с апреля 2014 г. – в ряд европейских городов.
Каким авиапарком вы располагаете?
На данный момент у нас есть один Boeing 737 и один A320, до конца года приобретем еще один A320. До следующего апреля самолетов станет 4, пятый прибудет, скорее всего, к лету.
Насколько уверенно вы себя чувствуете при «открытом небе»? Готовы ли конкурировать с крупными иностранными компаниями?
В одном отношении «открытое небо» очень полезно: наконец-то исчезнут сплетни о том, что армянская авиакомпания живет на льготы или чьи-то субсидии, или что нам отдают маршруты вне конкурса. Слава Богу, сегодня любая компания может получить право на обслуживание маршрута, если соответствует правилам эксплуатации и ряду других требований, предусмотренных законом. Конкуренция будет трудной, но мы применим нестандартные подходы. Так, мы уже начали сотрудничество с российскими туроператорами для реализации турпакетов. Есть и ряд других интересных планов, раскрывать которые пока не стану, но каждый месяц вы будете слышать о чем-то новом.
Как давно вы сотрудничаете с российскими туроператорами?
Вчера нашим рейсом прибыли директора крупнейших из них, мы организуем им познавательную поездку в Цахкадзор, Джермук, Ереван и Севан. Надеемся, в недалеком будущем российские туристы заполонят Армению – ни больше, ни меньше.
На основе анализа McKinsie, перевозчику с 5 самолетами нужен начальный капитал в $15-20 млн. и оборотный, на 3 месяца — в $35-40 млн. Есть ли такие средства?
Честно говоря, не знаю, на чем основаны эти расчеты. Соответствующие средства у нас, конечно, есть, и не на три месяца, а на неограниченный срок бесперебойных полетов. Надеемся, что финансовые требования, если такие и будут приняты, не закроют армянский рынок перед местными компаниями.
Маржа прибыли оценена в 2% при условии разумного управления…
Вообще маржа у авиакомпаний бывает низкой: самоый высокий показатель на рынке – 7%. 2%, конечно, возможны, но не в первый год работы.
Оценивается и важность господдержки, в виде рекламных кампаний и скидок на стоянку в аэропортах. Обсуждались ли эти вопросы с Управлением гражданской авиации и министерством экономики Армении?
Обычно любое новое направление первые несколько месяцев убыточно. Обратите внимание: в 2003-13 гг. все новые рейсы армянского авиаперевозчика были убыточны и со временем закрывались. Сохранились только традиционные для Армении, развившиеся со временем маршруты. Открыть новое направление – дело непростое. Приведу пример: Китай – не традиционное направление для нас. Если Армения хочет открыть прямой рейс с Китаем и увеличить оборот пассажиров, то убыток обслуживающей компании нужно будет как-то компенсировать.
Что касается услуг аэропорта, то предполагается, более того – есть договоренность, что при «открытом небе» и нам, и иностранным компаниям предоставят скидки. Ожидается, что снижение цен на услуги аэропорта будет содействовать развитию воздушных перевозок и окажется выгодным для всех.
Вы бы хотели выполнять функции национального авиаперевозчика – например, в чрезвычайных ситуациях? Что необходимо для этого?
По определению Международной организации гражданской авиации (ICAO), национальным перевозчиком считается компания, созданная и лицензированная в данной стране, большинство акций которой принадлежат гражданам страны. А если мы говорим о государственном перевозчике, то такой опыт у нашего государства уже был. Он позволил убедиться, что государство – не самый эффективный менеджер. Конечно, Армении нужен национальный перевозчик. Не будем далеко ходить: два года назад гуманитарную помощь в Сирию из Армении возила только и только «Эйр Армения». Даже тогда, когда страховые премии за воздушные суда выросли с учетом военных рисков, мы выполнили свою задачу. Не знаю, готова ли к этому любая другая компания.
Не думаю, что государство может надеяться, что иностранные перевозчики начнут рекламировать Армению как туристическое направление. Перевозчик каждой страны в первую очередь свою страну и продвигает: «Австрийские авиалинии» организуют туры в Вену, «Чешские» — в Прагу, Emirates – в Дубай и Абу-Даби. Конечно, в том, чтобы представлять Армению за рубежом, в первую очередь заинтересована именно национальная компания. Иностранные компании никогда не сделают того, что сделаем мы или любая другая армянская компания. Мы не против конкуренции: напротив, она поможет нам работать эффективнее.
Насколько эффективными могут стать соглашения code-share с российскими авиакомпаниями? В свое время из РФ такие предложения были.
Это решать бизнесу. Если такие договора взаимовыгодны, если компании готовы продавать билеты друг друга, становятся партнерами – конечно, смотрю на это положительно. Но если в результате сократится армянский авиапарк, занятость армянских специалистов, то не думаю, что это будет целесообразно.
Насколько армянским компаниям поможет возможность транзитных полетов за рубежом (5-я свобода)
Вопросы, связанные со свободами полетов, координируются международными договорами. Сейчас у Армении есть соглашения о 5-й свободе с США и Нидерландами. Обсуждается подписание с ЕС соглашения об общем воздушном пространстве с ЕС. С Россией и Украиной таких договоров пока нет. Если появятся, нам, конечно, станет легче. Ведь наши возможности пользоваться политикой «открытого неба» будут очень ограничены, пока ту же политику не примут другие страны.