Աշգաբատում կայացել են հայ-թուրքմենական բարձր մակարդակի բանակցությունները
Ապրիլի 8-ին Թուրքմենստանի Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Թուրքմենստան ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո մեկնարկել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի երկկողմ, ապա երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված ձևաչափով բանակցությունները: Հայ-թուրքմենական բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով ստորագրվել են Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր:
Մասնավորապես ստորագրվել են՝ Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության միջև համագործակցության մասին համաձայնագիր, Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի և Թուրքմենստանի սպորտի և տուրիզմի ազգային ինստիտուտի համագործակցության մասին պայմանագիր, Երևան և Աշգաբատ քաղաքների միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության հաստատման մասին համաձայնագիր, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության և «Թուրքմենխովայելլարի» պետական ազգային ծառայության միջև փոխըմբռնման հուշագիր, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարության միջև 2014-2015 թվականների համագործակցության ծրագիր, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Թուրքմենստանի կառավարության միջև առևտրական ներկայացուցչությունների փոխադարձ հիմնման մասին համաձայնագիր: Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը ստորագրել են բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայ-թուրքմենական համատեղ հայտարարություն:

В Ашхабаде состоялись армяно-туркменские переговоровы высокого уровня
8 апреля в резиденции Президента Туркменистана состоялась торжественная церемония встречи Президента Сержа Саргсяна, прибывшего с официальным визитом в Туркменистан, после которой стартовали переговоры Президента Сержа Саргсяна и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в узком, а затем в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран. По итогам армяно-туркменских переговоров высокого уровня был подписан ряд документов, относящихся к развитию и углублению сотрудничества между Арменией и Туркменистаном.
В частности, были подписаны Соглашение о сотрудничестве между Союзом промышленников и предпринимателей Республики Армения и Союзом промышленников и предпринимателей Туркменистана, Договор о сотрудничестве между Армянским Государственным институтом физической культуры и Национальным институтом спорта и туризма Туркменистана, Соглашение об установлении отношений дружбы и сотрудничества между городами Ереван и Ашхабад, Меморандум о взаимопонимании между Главным управлением гражданской авиации Республики Армения и Государственной национальной службой «Туркменховаёллары», Программа сотрудничества между Министерством иностранных дел Республики Армения и Министерством иностранных дел Туркменистана на 2014-2015 годы, Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Туркменистана о взаимном учреждении торговых представительств. Президенты Серж Саргсян и Гурбангулы Бердымухамедов подписали Совместное армяно-туркменское заявление, подводящее итоги переговоров.