Աշգաբատում կայացել են հայ-թուրքմենական բարձր մակարդակի բանակցությունները
Ապրիլի 8-ին Թուրքմենստանի Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Թուրքմենստան ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո մեկնարկել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի երկկողմ, ապա երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված ձևաչափով բանակցությունները: Հայ-թուրքմենական բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով ստորագրվել են Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր:
Մասնավորապես ստորագրվել են՝ Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության միջև համագործակցության մասին համաձայնագիր, Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի և Թուրքմենստանի սպորտի և տուրիզմի ազգային ինստիտուտի համագործակցության մասին պայմանագիր, Երևան և Աշգաբատ քաղաքների միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության հաստատման մասին համաձայնագիր, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության և «Թուրքմենխովայելլարի» պետական ազգային ծառայության միջև փոխըմբռնման հուշագիր, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարության միջև 2014-2015 թվականների համագործակցության ծրագիր, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Թուրքմենստանի կառավարության միջև առևտրական ներկայացուցչությունների փոխադարձ հիմնման մասին համաձայնագիր: Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը ստորագրել են բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայ-թուրքմենական համատեղ հայտարարություն:

Armenian-Turkmen high-level negotiations were conducted in Ashgabat
On 8 of april 2014 the official welcoming ceremony of President Serzh Sargsyan having arrived in Turkmenistan on an official visit took place at the Presidential Palace followed by President Serzh Sargsyan’s and Turkmenistan’s President Gurbanguly Berdimuhamedow’s bilateral, as well as broadened negotiations of the two countries’ official delegations. As a result of the Armenian-Turkmen high-level negotiations a number of documents regarding the development and advancement of cooperation between Armenia and Turkmenistan were signed.
These documents include: a Cooperation Agreement between the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and the Union of Manufacturers and Businessmen of Turkmenistan; a Cooperation Agreement between Armenian State Institute of Physical Culture and the National Institute of Sports and Tourism of Turkmenistan; a Friendship and Cooperation Agreement between Yerevan and Ashgabat cities; a Memorandum of Mutual Understanding between the General Department of Civil Aviation of the Republic of Armenia and the State National Service Turkmenhovayollary; a 2014-2015 Cooperation Agreement between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan, an Agreement on the Establishment of Reciprocal Trade Missions between the Government of the Republic of Armenia and the Government of Turkmenistan. The Presidents Serzh Sargsyan and Gurbanguly Berdimuhamedow signed an Armenian-Turkemen Joint Statement recapitulating the negotiation results.