Սերժ Սարգսյան. 20 տարիների ընթացքում տնտեսության առաջընթացը ակնհայտ է
Վերջին 20 տարիներին Հայաստանի տնտեսության առաջընթացն ակնհայտ է: Այդ մասին դեկտեմբերի 5-ին, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների համագումարի բացմանը հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի տնտեսության զարգացման առաջնահերթությունը արտադրողականության եւ ներդրումների աճն է, արտահանման նոր շուկաների որոնումը: Անցած տարիների ընթացքում այդ ուղղությամբ շատ բան է արվել, հավելեց նախագահը 1995թ. Հայաստանում միջին աշխատավարձը կազմում էր ընդամենը 17.5 դոլար: Արտահանումը կազմում էր միայն 303,6 մլն, ընթացիկ հաշվի պակասուրդը՝ ՀՆԱ-ի 17.2%-ը եւ դեռ շարունակում էր աճել», — հիշեցրեց նախագահը:
Նրա խոսքով՝ 2000-ական թթ. հանրապետությունը մտավ տնտեսական աճի համաշխարհային շավիղի մեջ: Բյուջեն կազմում էր 1 մլրդ դոլար, ՀՆԱ-ի նկատմամբ հարկերի հարաբերակցությունը մոտ 17% էր, սակայն տնտեսության կառուցվածքում խոցելի տեղեր հայտնվեցին. շինարարության մասնաբաժինը հասավ 25,3% (համեմատության համար արտահանումը՝ միայն 15,1%-ը): 2008թ. համաշխարհային ճգնաժամը բացահայտեց տնտեսության պոտենցիալ անկայունությունը եւ մատնանշեց դրա դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը:
«2015թ. ՀՆԱ-ում արդյունաբերության ակնկալվող ցուցանիշը կկազմի մոտ 17%: Աճում է նաեւ տնտեսության մոնետարացումը՝ 2014թ. հասնելով 38%-ի: Առաջընթաց են ապահովում նաեւ մյուս մակրոտնտեսական ցուցանիշները. 2014թ. Հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը գերազանցել է 23%-ը, բյուջեն մոտեցել է 3 մլրդ դոլարի: Այդ դրական միտումները պետք է ամրապնդել: Սա շատ առումով կախված է նաեւ ձեզանից, հարգելի գործարարներ: Ուստի ցանկանում եմ ձեզ հաջողություն մեր տնտեսության բարօրության ուղղված ձեր աշխատանքներում»:

Президент: Прогресс в экономике Армении за 20 лет очевиден
Прогресс в экономике Армении за последние 20 лет очевиден. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на открытии съезда Союза промышленников и предпринимателей Армении 5 декабря.
Он отметил, что приоритетом развития экономики Армении остается рост продуктивности и инноваций, поиск новых рынков экспорта. За прошедшие годы в этом направлении было сделано очень многое, добавил президент. «В 1995 году средняя зарплата в Армении составляла только 17,5 долларов. Экспорт составлял лишь 303,6 млн., дефицит текущего счета – 17,2% ВВП и продолжал расти», — напомнил Саргсян.
По его словам, в 2000-ые годы республика вошла в мировую колею экономического роста. Бюджет достиг около 1 млрд. долларов, соотношение налогов к ВВП – около 17%, но в структуре экономики вырисовывались уязвимые места: доля строительства достигла 25,3% (для сравнения, экспорта – только 15,1%). Мировой кризис 2008 года обнажил потенциальную неустойчивость экономики и указал на необходимость ее диверсификации. «Мы рады, что наша экономика больше смещается в сторону экспортабельного сектора. В частности, в 2015 году ожидаемая доля промышленности в ВВП составит около 17%. Растет и монетизация экономики, достигшая в 2014 году 38%. Прогрессируют и другие макроэкономические показатели: в 2014 году соотношение налоги-ВВП превысило 23%, а бюджет приблизился к $3 млрд. Эти позитивные тенденции необходимо укреплять. Зависит это во многом от вас, уважаемые предприниматели. Поэтому хочу пожелать вам успеха в труде на благо нашей экономики», — заключил президент.