ԵԱՏՄ-ն կարող է ընդլայնել Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման հնարավորությունները
Փետրվարի 26-ին Երևանում քննարկվել են Հայաստանի գործարար համայնքի հնարավորությունները, արդյունաբերության զարգացման պոտենցիալը, տնտեսության առավել հեռանկարային ոլորտները, հիմնական խնդիրներն ու հնարավորությունները, որոնք բացվում են Հայաստանի բիզնես շրջանակների համար ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում։ Քննարկումը տեղի է ունեցել «Հայաստանի գործարար հանրությունը և ԵԱՏՄ-ն․ սպասելիքներ, հիմնախնդիրներ, հեռանկարներ» թեմայով կոնֆերանսի ընթացքում։
Կոնֆերանսը կազմակերպվել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի, «Միջազգային հարաբերությունները և տնտեսական ինտեգրումը Հարավային Կովկասում» փորձագիտական ցանցի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության, Ռուսաստանի «Գիտելիք» ընկերության, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության, «Կովկասյան համագործակցություն» ոչ առևտրային գործընկերության համատեղ ջանքերով։
Զեկույցներով հանդես են եկել Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը, Տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թևիկյանը և Սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Սամվել Մանուկյանը։
Ողջունելով կոնֆերանսի մասնակիցներին՝ «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը նշել է, որ բոլոր հետխորհրդային երկրները խոշոր կորուստներ են կրել ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ և ոչ միայն տնտեսության, այլև գիտության ոլորտում։ Փակվել են շատ գիտական ինստիտուտներ, իսկ գիտնականներից շատերը կամ փոխել են մասնագիտությունը, կամ մեկնել են արտերկիր։ Հարությունյանն այդ երևույթը պայմանականորեն անվանել է «ինտելեկտուալ գենոցիդ»։ «Ներկայիս տնտեսական ճգնաժամը ԵԱՏՄ անդամներին դրդել է միասնական ուժերով վերականգնել այն, ինչ կորսվել է»,- ասել է նա։
Իր հերթին, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ ներքո տնտեսական ինտեգրումից հիմնական ակնկալիքներն են վերականգնել շուկայի ներուժը, կյանքի բարձր մակարդակը, լուծել գործազրկության հարցը և բարձրացնել մրցունակությունը տնտեսության, արդյունաբերության և գիտության ոլորտներում։ «Արդյունքը կախված է լինելու նրանից, թե որքանով մեզ կհաջողվի ազգային շահերը միավորել վերազգային մակարդակում»,- ասել է նա։
Զեկուցողներն անդրադարձել են առանձին հարցերի, որոնք վերաբերում են վերոնշյալ խնդիրների լուծմանը։
Էդուարդ Կիրակոսյանը ներկայացրել է Հայաստանի գործարարների և արդյունաբերողների հիմնական ակնկալիքները ԵԱՏՄ-ից։ Նա նշել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտեգրման խորացման համար անհրաժեշտ է ակտիվ աշխատանք տանել բյուրոկրատիայի, ներմիութենական առևտրի ընթացքում պահանջվող փաստաթղթերի կրճատման և ԱԱՀ գանձման մեխանիզմի դյուրացման ուղղությամբ։ «Իհարկե, բիզնես համայնքը լավ հասկանում է, որ ԵԱՏՄ-ի ձևավորումը՝ անկախ ստեղծված բացասական պայմաններից, արագ արդյունք տալ չի կարող։ Ժամանակ է հարկավոր, որ ԵԱՏՄ-ն կյանքի կոչվի իր ողջ ներուժով»,- նշել է Ղազարյանը։ Զեկուցողի խոսքերով, Հայաստանի արդյունաբերողները պատրաստ են համագործակցության զարգացմանը, մեր երկիրը որոշակի ներուժ ունի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ոսկերչության և դեղագործության ոլորտներում, թեթև արդյունաբերության մեջ և այլն։
Տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը, ում զեկույցը ներկայացվել է կազմակերպիչների կողմից, ԵԱՏՄ հիմնական խնդիրը տեսնում է նրա մեջ, որ նույնիսկ ԵԱՏՄ հիմնադիր երեք երկրների կազմակերպությունները մինչև այժմ ավելի շատ մրցակցում են, քան համագործակցում։ Տնտեսվարող սուբյեկտները, ձեռնարկություններն ավելի շատ ձգտում են դուրս մղել միմյանց շուկայից։ Նա անհրաժեշտ է համարում ստեղծել այնպիսի ձևաչափ, որը կպահանջի ոչ միայն ուղղակի համագործակցություն, այլև ազգային մրցակցային առավելությունների համադրում, ինչպես նաև կարևորում է համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը՝ ԵԱՏՄ տարբեր երկրների մասնաբաժնային մասնակցությամբ։ «Հայաստանի գործարար համայնքը պետք է աշխարհին ներկայացնի մրցունակ գիտական միտք և գիտելիքահեն արտադրանք։ Միասնական թվային տարածքի ձևավորումը միության ներսում կատալիզատորի դեր կխաղա տնտեսական ինտեգրման և սպառնալիքների մեղմման գործընթացում»,- ասվում է նրա զեկույցում։
Աշոտ Թևիկյանն անդրադարձել է արդյունաբերության զարգացման և ազգային անվտանգության հարցերի հատմանը։ Նրա խոսքերով, ներկայիս իրավիճակում ազգային անվտանգությունը մեծ դեր է խաղում տնտեսության զարգացման գործընթացում։ Սոցիալ-տնտեսական խնդիրների կարգավորումը նույնպես ազգային անվտանգության կարևոր խնդիր է։ Թևիկյանն ուշադրություն է հրավիրել ֆինանսական համակարգի անկախացման, նպատակային կրեդիտավորման, տնտեսության զարգացման համար ռազմավարական կառավարման համակարգի ձևավորման, ինչպես նաև տեխնոլոգիական արդիականացման և նորարարական ակտիվության անհրաժեշտության վրա։ Նրա խոսքերով, «Հայաստանը ԵԱՏՄ շրջանակներում իրական հնարավորություն ունի մասնակցելու այնպիսի ծրագրերի իրականացմանը, որոնք կապված են բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի հետ»։
Սոցիոլոգ Սամվել Մանուկյանը ՀՀ արդյունաբերության զարգացման խոչընդոտների թվում առանձնացնում է ժողովրդագրական խնդիրն ու արտագաղթը։ Հայաստանում արտագաղթի խնդիրը լուծելու համար նա առաջարկում է «սկսել պետության աջակցությամբ իրականացնել Հայաստանի տնտեսության տեղափոխում ավելի բարձր մակարդակի՝ միջին և մանր բարձրտեխնոլոգիական բիզնեսի զարգացման միոջոցով»։ Նա նաև պատմել է Հայաստանի մանր և միջին բիզնեսի՝ Ռուսաստանի հետ համագործակցության խթանման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին։ Մանուկյանն առաջարկել է Հայաստանի կառավարության հովանու ներքո անցկացնել բարձր տեխնոլոգիաների մշակմամբ զբաղվող ռուսական որոշ խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիների և մասնագետների ու Հայաստանի մանր և խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումներ և այլն։
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանի խոսքերով, այս կոնֆերանսի արդյունքները, զեկուցողների առաջարկներն ու գաղափարներն ամփոփվելու են քաղաքական ամփոփագրի տեսքով և ներկայացվելու են ՀՀ և ՌԴ համապատասխան նախարարություններ, որպես խորհրդատվություն արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության զարգացման համար։

ЕАЭС может расширить возможности развития промышленности Армении
26-ого февраля в Ереване состоялась конференция на тему «Деловое сообщество Армении и ЕАЭС: ожидания, проблемы, перспективы». Обсуждались потенциал делового сообщества Армении, возможности развития промышленности, наиболее перспективные сферы экономики, основные проблемы и возможности, которые открывает ЕАЭС для бизнеса.
Конференция была организована совместными усилиями Научно-образовательного фонда «Нораванк», Экспертной сети «Международные отношения и экономическая интеграция на Южном Кавказе», Союза промышленников и предпринимателей Армении, Общества «Знание» России, Общественной организации «Интеграция и развитие» и Некоммерческого партнерства «Кавказское сотрудничество».
С докладами выступили исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Эдуард Киракосян, кандидат экономических наук, доцент АГЭУ, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тевикян и кандидат социологических наук, советник Научно-образовательного фонда «Нораванк», член Евразийского экспертного клуба Самвел Манукян.
Приветствуя участников конференции, директор Образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян отметил, что все бывшие советские страны понесли серьезные потери после распада СССР и не только в сфере экономики, но и науки. Закрылись многие научные институты, а ученые либо сменили профессию, либо уехали заграницу. Арутюнян условно назвал это явление «интеллектуальным геноцидом». «Сегодняшний экономический кризис навел страны ЕАЭС на то, что необходимо совместными усилиями восстанавливать то, что было утрачено», — сказал он.
В свою очередь, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян заметил, что основные ожидания от экономической интеграции в рамках ЕАЭС состоят в восстановлении потенциала нашего рынка, высокого уровня жизни, в решении проблем трудоустройства и повышении конкурентоспособности экономики, промышленности и науки стран ЕАЭС. «Результат будет зависеть от того, как мы сможем объединить свои национальные интересы на наднациональном уровне», — отметил он.
Докладчики обратились к отдельным вопросам, касающимся достижения вышеуказанных задач.
Эдуард Киракосян презентовал основные ожидания бизнесменов и промышленников Армении от ЕАЭС. Он отметил, что для углубления интеграции в рамках ЕАЭС необходима активная работа по устранению барьеров и изъянов во взаимной торговле, следует резко снизить уровень бюрократии, уменьшить количество требующихся сегодня различных документов в союзном обороте и упростить механизм возврата НДС. «Конечно же бизнес-сообщество хорошо понимает, что создание ЕАЭС, независимо от сложившихся негативных условий, не даст сиюминутный эффект. Необходимо время, чтобы Евразийский Экономический Союз реализовал весь свой потенциал», — отметил Казарян. По словам докладчика, промышленники Армении готовы к развитию кооперационных связей, и у нашей страны есть определенный потенциал в сфере информационных технологий, ювелирной и фармацевтической отраслей, легкой промышленности и т.д.
Доктор экономических наук Татул Манасерян, чей доклад был представлен организаторами, основную проблему ЕАЭС видит в том, что даже компании и организации стран, основавших ЕАЭС – РФ, Беларусь и Казахстан – до сих пор больше конкурируют, нежели сотрудничают. Хозяйствующие субъекты, предприятия скорее стремятся вытеснить друг друга с рынка. Он видит необходимость создания формата, который требует не только простого сотрудничества, но и прямого сочетания национальных конкурентных преимуществ, а также создания совместных предприятий с долевым участием разных или всех стран ЕАЭС. «Деловое сообщество Армении должно представить миру конкурентоспособную научную мысль и наукоемкую продукцию. Создание единого цифрового пространства новообразованного союза сыграет роль катализатора в процессе ускорения экономической интеграции на постсоветском пространстве и в деле смягчения вызовов», — говорится в докладе Манасеряна, подготовленном для конференции.
Ашот Тевикян в своем докладе связал вопрос развития промышленности с вопросами национальной безопасности. По словам докладчика, в нынешней ситуации вопросы национальной безопасности играют большую роль для развития экономики. Решение социально-экономических проблем важная составляющая национальной безопасности. Тевикян призвал уделить внимание необходимости суверенизации финансовой системы, проведения целевого кредитования, эффективности формирования и исполнения системы стратегического управления развитием экономики, а также технологической модернизации и инновационной активности. По его словам, «у Армении в рамках ЕАЭС появляется реальная возможность для принятия участия в реализации проектов, связанных с выпуском высокотехнологичных продуктов».
Социолог Самвел Манукян в качестве одной из основных проблем, препятствующих развитию промышленности Армении, отметил демографический спад и эмиграцию. Для решения проблем эмиграции из Армении он предложил «начать целенаправленно поддерживаемый государством перевод экономики Армении в более высокую экономическую нишу посредством развития высокотехнологичного среднего и малого бизнеса». Он также представил некоторые конкретные шаги, которые уже предприняты для организации сотрудничества высокотехнологического малого и среднего бизнеса Армении с ВПК России. В частности, он предложил под эгидой правительства Армении организовать в Армении рабочие встречи представителей и специалистов некоторых российских крупных компаний, занимающихся разработкой высоких технологий с представителями малого и среднего бизнеса Армении соответствующих направлений и т.д.
Итоги конференции, предложения и идеи докладчиков, по словам председателя общественной организации «Интеграция и развитие» Арама Сафаряна, будут подытожены в виде политической записки, которая будет направлена в соответствующие министерства России и Армении в качестве рекомендаций по развитию сотрудничества в области промышленности.