Քննարկվեցին պատժամիջոցների ազդեցությունը տնտեսության վրա, դրանց բացասական հետևանքները մեղմելու հնարավորությունները
Փետրվարի 27-ին Վրաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան պատժամիջոցների տարածաշրջանային համակարգող Ալեքսանդր Ջեյմսը Միացյալ Թագավորության պատվիրակության հետ այցելեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միություն՝ քննարկելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության հետևանքով Ռուսաստանի դեմ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցների ազդեցությունը հայ գործարար համայնքի գործունեության վրա և դրանց ստեղծած մարտահրավերները։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Ալեքսանդր Ջեյմսը նշեց, որ իրենց այցը Երևան հիանալի հնարավորություն է քննարկելու պատժամիջոցների ազդեցությունը տնտեսության վրա, լուծուներ գտնելու առկա մտահոգությունների համար, ուսումնասիրելու բացասական հետևանքները բիզնեսների վրա և դրանք մեղմելու հնարավորությունները, գտնելու համագործակցության նոր եզրեր։
ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը, հյուրերի խնդրանքով, ներկայացրեց այն իրողությունները և միտումները, որոնք Հայաստանում արձանագրվել են Ռուսատանի նկատմանբ կիրառված պատժամիջոցների հետևանքով։ Նրա խոսքով՝ ազդեցությունը եղել է թե՛ դրական, թե՛ բացասական։ Մի կողմից արձանագրվել է ՌԴ–ից բազմաթիվ ընկերությունների և բարձրակարգ մասնագետների տեղափոխություն դեպի Հայաստան, ինչն իր հերթին հանգեցրել է տնտեսության մի շարք ճյուղերի ակտիվացմանը, ֆինանսական լրացուցիչ զգալի հոսքերի, ապրանքաշրջանառության և արտաքին առևտրի ծավալների մեծացման։ Մյուս կողմից սահմանափակվել է շատ ընկերությունների, ֆինանսական կառույցների գործունեության շրջանակը՝ հանգեցնելով լրացուցիչ խնդիրների։
Հյուրերը ծանոթացրին Լոնդոնի Արտաքին համագործակցության և զարգացման գրասենյակի գործունեությանը։ Անդրադարձ եղավ համատեղ այն ձեռնարկներին ու առաջնահերթություններին, որոնք միտված կլինեն նվազագույնի հասցնելու պատժամիջոցների անցանկալի հետևանքները, արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիային, կայուն տնտեսական գործունեությանը, եվրոպական տնտեսության հետ ինտեգրմանը։
ՀԱԳՄ փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը կարևորեց մեզանում եվրոպական գործարար մշակույթի ընդլայնմանը միտված քայլերը, Հայաստանում արևմտյան արաջատար ընկերությունների ներկայությունը, համանման շփումներն ու քննարկումները։

Discussion on the sanctions effect on the economy and the possibilities of mitigating their negative impact
On February 27, Alexander James, Regional Sanctions Coordinator of the British Embassy in Georgia brought a UK delegation to visit the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia to discuss and learn about the impact of economic sanctions imposed on Russia as a result of the Russian-Ukrainian conflict on the activities of the Armenian business community, and the challenges they have created.
Expressing gratitude for the discussion, Alexander James noted that their visit to Yerevan is an excellent opportunity to discuss the impact of sanctions on the economy, find solutions to existing concerns, study the negative consequences for business and the possibilities of mitigating them, and find new avenues for cooperation.
At the request of the guests, the Vice President of UMBA Nerses Karamanukyan presented the realities and trends that have been recorded in Armenia as a result of the sanctions imposed on Russia. According to him, the impact has been both positive and negative. On the one hand, the transfer of numerous companies and highly qualified specialists from Russia to Armenia has been recorded, which in turn has led to the activation of a number of branches of the economy, significant additional financial flows, an increase in commodity turnover and foreign trade volumes. On the other hand, the scope of activities of many companies and financial institutions has been limited, leading to additional problems.
The guests introduced the activities of FCDO. They touched upon the joint initiatives and priorities that will be aimed at minimising the unintended consequences of the sanctions, diversifying export markets, sustainable economic activity, and integrating with the European economy.
Vice President of UMBA Armen Martirosyan highlighted the steps aimed at expanding European business culture in our country, the presence of leading Western companies in Armenia, similar contacts and discussions.