Ճանաչողական այցով Հայաստանում է Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի պատվիրակը
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միութան ու Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի (DI) միջև հաստատված համագործակցության շրջանակներում փետրվարի 26-ին ՀԱԳՄում հյուրընկալվեց DI –ի առաջատար ավագ խորհրդական Պիտեր Հելքը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու կառույցների միջև փոխգործակցության հետագա ծրագրերը, գործարար համայնքի շահերը ներկայացնող ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեության առանձնահատկությունները, ձեռներեցության զարգացմանը միտված քայլերի արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունները, օրինաստեղծ և տնտեսական բարեփոխումների գործընթացներում մասնավոր հատվածի գործուն մասնակցության ապահովման ուղիները։
Առանձնակի անդրադարձ եղավ պետությունմասնավոր հատված երկխոսության կարևորությանը և վերջինիս էլ ավելի կառուցողական բնույթ հաղորդելու գործիքակազմերին։ Այս համատեքստում Պիտեր Հելքը ներկայացրեց Դանիայում և եվրոպական մի շարք այլ երկրներում ձևավորված փորձը, կիրառվող մեխանիզմները։
ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանն անդրադարձավ պետությունմասնավոր հատված երկխոսության՝ Հայաստանում գործող եղանակներին, դրանց արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ներկայացրեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միութան գործունեության ներկայիս առաջնահերթությունները։
Եռօրյա այցի շրջանակներում Պիտեր Հելքը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կլիմայական քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ Ոսկեհատ Իսախանյանի, Երևանի և հարակից մարզերի կին գործատուների միության անդամների, Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանի հետ։
Նախատեսված են նաև հանդիպումներ Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանի, «Շտիգեն» ՍՊԸ տնօրեն Հայկ Շեկյանի, «Անտարես» հոլդինգի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի հետ։ Դանիացի հյուրը կայցելի նաև Երևանի պետական համալսարան, կհանդիպի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ։

С ознакомительным визитом в Армении находится представитель Датской промышленной ассоциации
В рамках налаженного сотрудничества между Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Ассоциацией датской промышленности (DI) 26 февраля в СППА состоялась встреча с ведущим старшим советником DI Петером Хелком.
На встрече обсуждались перспективные программы сотрудничества двух структур, специфика деятельности неправительственных организаций, представляющих интересы бизнес-сообщества, возможности повышения эффективности мер, направленных на развитие предпринимательства, а также пути обеспечения активного участия частного сектора в процессах законотворчества и экономических реформ.
Особое внимание было уделено важности диалога между государством и частным сектором, и шагам, позволяющим сделать его более конструктивным. В этом контексте Петер Хелк представил опыт и механизмы, разработанные в Дании и ряде других европейских стран.
Вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсес Караманукян коснулся действующих в Армении методов диалога между государством и частным сектором, инициатив, направленных на повышение их эффективности, а также представил текущие приоритеты деятельности Союза промышленников и предпринимателей Армении.
В рамках трехдневного визита Петер Хелк встретился с главным специалистом Управления климатической политики Министерства охраны окружающей среды Республики Армения Воскеатом Исаханяном, членами Союза женщин-работодателей Еревана и соседних регионов, а также президентом Национального центра вина Авагом Арутюняном.
Запланированы также встречи с президентом Союза работодателей сферы информационных и коммуникационных технологий Арменом Балдряном, директором ООО «Штиген» Айком Шекяном и президентом холдинга «Антарес» Арменом Мартиросяном. Датский гость также посетит Ереванский государственный университет и встретится с представителями профессорско-преподавательского состава.