Ճանաչողական այցով Հայաստանում է Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի պատվիրակը
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միութան ու Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի (DI) միջև հաստատված համագործակցության շրջանակներում փետրվարի 26-ին ՀԱԳՄում հյուրընկալվեց DI –ի առաջատար ավագ խորհրդական Պիտեր Հելքը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու կառույցների միջև փոխգործակցության հետագա ծրագրերը, գործարար համայնքի շահերը ներկայացնող ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեության առանձնահատկությունները, ձեռներեցության զարգացմանը միտված քայլերի արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունները, օրինաստեղծ և տնտեսական բարեփոխումների գործընթացներում մասնավոր հատվածի գործուն մասնակցության ապահովման ուղիները։
Առանձնակի անդրադարձ եղավ պետությունմասնավոր հատված երկխոսության կարևորությանը և վերջինիս էլ ավելի կառուցողական բնույթ հաղորդելու գործիքակազմերին։ Այս համատեքստում Պիտեր Հելքը ներկայացրեց Դանիայում և եվրոպական մի շարք այլ երկրներում ձևավորված փորձը, կիրառվող մեխանիզմները։
ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանն անդրադարձավ պետությունմասնավոր հատված երկխոսության՝ Հայաստանում գործող եղանակներին, դրանց արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ներկայացրեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միութան գործունեության ներկայիս առաջնահերթությունները։
Եռօրյա այցի շրջանակներում Պիտեր Հելքը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կլիմայական քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ Ոսկեհատ Իսախանյանի, Երևանի և հարակից մարզերի կին գործատուների միության անդամների, Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանի հետ։
Նախատեսված են նաև հանդիպումներ Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանի, «Շտիգեն» ՍՊԸ տնօրեն Հայկ Շեկյանի, «Անտարես» հոլդինգի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի հետ։ Դանիացի հյուրը կայցելի նաև Երևանի պետական համալսարան, կհանդիպի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ։

As part of the established cooperation between the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA) and the Confederation of Danish Industry (DI), on February 26, UMBA hosted Peter Helk, a senior leading advisor at DI.
During the meeting, the parties discussed future cooperation programs between the two organizations, the specific activities of non-governmental organizations representing the interests of the business community, and ways to enhance the effectiveness of measures aimed at fostering entrepreneurship. Additionally, they explored mechanisms to ensure the active participation of the private sector in legislative and economic reforms.
A key focus of the discussion was the importance of public-private sector dialogue and the tools needed to make it more constructive. In this regard, Peter Helk shared insights into the experience and mechanisms employed in Denmark and several other European countries.
UMBA Vice President Nerses Karamanukyan highlighted the existing approaches to public-private sector dialogue in Armenia, the initiatives aimed at improving their effectiveness, and the current priorities of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia.
As part of his three-day visit, Peter Helk has already held meetings with Voskehat Isakhanyan, Chief Specialist of the Climate Policy Department at the Ministry of Environment of Armenia, members of the Union of Women Employers of Yerevan and neighboring regions, and Avag Harutyunyan, President of the National Wine Center.
Further meetings are scheduled with Armen Baldryan, President of the Union of Information and Communication Technology Employers; Hayk Shekyan, Director of “Shtigen” LLC; and Armen Martirosyan, President of “Antares” Holding. The Danish guest will also visit Yerevan State University, where he will meet with representatives of the faculty.