Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է հայ-էմիրաթյան ներդրումային համաժողովին
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 22-ին մասնակցել է Աբու Դաբիում անցկացվող «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովին, որը կազմակերպվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և Աբու Դաբիի Առևտրի պալատի կազմակերպած համաժողովը նպատակ ունի խթանելու Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացումը, գործարարների միջև շփումները, ներկայացնելու Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ ներդրումային նախագծեր: Համաժողովի շուրջ 300 մասնակիցների թվում էին պետական պաշտոնյաներ, հիմնադրամների ղեկավարներ, միջազգային ընկերությունների ու կազմակերպությունների, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների հաջող փորձ ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Այցին մասնակցում էր Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակությունը:
Միության պատվիրակության ղեկավար, ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը առանձին հանդիպումներ և պայմանավորվածություններ է ունեցել արաբ գործարարների հետ և այցը գնահատել է ժամանակին, խիստ արդյունավետ ու նաև շահեկան Հայաստանի միջազգային վարկանիշի բարձրացման առումով: Նա արաբ գործարարներին գործակցության համատեղ առաջարկներ է արել և Միության անունից պատրաստակամություն հայտնել հնարավորինս աջակցելու:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակության անդամները մասնակցել են առանձին ոլորտային քննարկումներին, որոնք վերաբերում էին գյուղատնտեսությանը, էներգետիկային, առողջապահությանը, տուրիզմին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, անշարժ գույքին և բազմաբնույթ այլ խնդիրներին:
Համաժողովում ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարար Սուլթան բին Սայիդ Ալ Մանսուրի ողջույնի խոսքից հետո Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:

UAE-Armenia Investment Forum
On March 22nd UAE- Armenia investment forum was organized in Abu Dhabi, UAE. It was under the high auspices of the President of Armenia Serzh Sargsyan and the Crown Prince of Abu Dhabi Emirate, Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces Sheikh Mohammed bin Zayed Al-Nahyan.
The forum, organized by Development Foundation of Armenia, Union of manufacturers and businessmen of Armenia and Chamber of Commerce of Abu Dhabi, was called to boost economic relations between Armenia and Arab states, encourage contacts between the entrepreneurs, present the investment climate in Armenia and mutually beneficial investments projects in different areas. Among over 300 participants of the forum are state officials, pan-national companies, international organizations, representatives of the companies which have successful experience of making investments in Armenia.
Head of the Union’s delegation, UMBA President Arsen Ghazaryan had separate meetings and agreements with Arab businessmen. He evaluated the event as highly efficient and also advantageous in terms of raising Armenia’s international image. During the meetings, he expressed readiness to assist on behalf of the Union in implementation of joint mutually beneficial projects.
The delegation of the Union of manufacturers and businessmen of Armenia took part in individual sectorial discussions relating to agriculture, energy, health, tourism, information technology, real estate and various other issues.