2014թ. ավելի շատ հայկական փայլաթիթեղ է արտահանվել ԵՄ
2014թ. Հայաստանից Եվրամիություն արտահանվող փայլաթիթեղի ծավալները ավելացել են։ Այս մասին վկայում են 2014թ. Հայաստանի արտաքին առեւտրի վիճակագրական տվյալները, որոնք հրապարակել է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության Մաքսային ծառայությունը։
2014թ. հանրապետությունից մոտ 88.5 մլն դոլարի 30 հազար փայլաթիթեղ է արտահանվել, ինչը 10.1 տոկոսով ավել է, քան 2013թ.։
Արտահանման 86 տոկոսը կատարվել է դոլարով։ Անցյալ տարվա պես այս անգամ նույնպես Հայաստանից ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների ավելի քան 80 տոկոսը բաժին է ընկել փայլաթիթեղին (2014թ. կազմել է 87 տոկոս)։
Նշենք, որ ԵՄ արտահանման ծավալները ակտիվացել են այն բանից հետո, երբ 2013թ. դեկտեմբերին Եվրամիության դատարանը հանել էր 2009թ. սեպտեմբերին հայկական փայլաթիթեղի վրա դրված հակադեմպինգային մաքսերը։ Արտահանումը դեպի Եվրոպա շարունակվում էր մաքսերից ազատ անվանացանկով, բայց ավելի սահմանափակ քանակով։
Հատկապես մեծացել է արտահանումը դեպի Գերմանիա։ Եթե 2013թ. այն կազմում էր 56 տոննա, ապա 2014-ին՝ արդեն 2316։ Մի քանի տասնյակ տոննա փայլաթիթեղ է արտահանվել Իտալիա եւ Իսպանիա այն դեպքում, երբ 2013թ. դեպի այդ երկրներ արտահանում չի իրականացվել։ Գերմանիայից հետո ԵՄ ամենախոշոր ներկրողը եղել է Ավստրիան (372 տոննա)։
2014թ. արտահանման նոր շուկա դարձավ Թուրքիան՝ թեկուզ եւ փոքր ծավալներով (1.8 տոննա)։ Մերձավորարեւելյան երկրներից խոշոր ներկրողներ են Իրաքն ու Իսրայելը։ Մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը փայլաթիթեղ է արտահանել աշխարհի 17 երկիր։

В 2014 году в Евросоюз вывезли больше армянской фольги
В 2014 году экспорт фольги из Армении в страны Евросоюза расширился. Об этом свидетельствует статистка внешней торговли Армении за 2014 год, опубликованная Таможенной службой Минфина.
Всего из республики в 2014 году было экспортировано 30 тысяч фольги на сумму примерно $88,5 млн. В стоимостном выражении это на 10,1% выше, чем в 2013 году. 86% экспорта в стоимостном выражении пришлось на США. Как и в последние годы, на фольгу вновь пришлось более 80% экспорта из Армении в Штаты (в 2014 году – 87%).
Заметим, что экспорт в ЕС активизировался после того, как в ноябре 2013 года суд Евросоюза отменил антидемпинговые пошлины, установленные на армянскую фольгу (в большей части номенклатуры) в сентябре 2009 года. По номенклатуре, свободной от пошлин, экспорт в Европу продолжался, хотя и в меньших объемах.
Особенно увеличился экспорт в Германию – если в 2013 году он составил 56 т, то в 2014 году – уже 2316. По нескольку десятков тонн фольги было вывезено в Италию и Испанию, куда она в 2013 году не экспортировалась, и во Францию, куда экспортировалась в меньшем объеме. После Германии самым крупным импортером в ЕС стала Австрия (372 т).
Новым рынком экспорта в 2014 году стала и Турция – правда, поставки оказались пока небольшими (1,8 т). Из других ближневосточных стран относительно крупными покупателями стали Ирак и Израиль. Всего за год Армения экспортировала алюминиевую фольгу в 17 стран.