22-րդ անգամ իր դռները բացեց ArmProd EXPO 2024 միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հոկտեմբերի 18-ին 22-րդ անգամ իր դռները բացեց ArmProd EXPO 2024 միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որին իրենց մասնակցությունն են բերել հարյուրից ավելի ընկերություններ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից և Էստոնիայից։
«Քսաներկու տարի շարունակ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարաների միությունն ու Logos Expo կենտրոնը մի հարկի տակ են հավաքում Հայաստանի ու արերկրի սննդի ոլորտի արտադրական, վերամշակող, ծառայություններ մատոցող ընկերություններին, ինչը կարևոր քայլերից է մեր երկիրը պարենային անվտանգության ապահովման առումով ինքնաբավ դարձնելու հարցում»,–իր խոսքում նշեց ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը։ Նրա գնահատմամբ՝ այսօր արդեն ունենք ոլորտներ, ընկերություններ, որոնք ոչ միայն հայկական շուկան են ապահովում, այլ նաև համարձակ արտահանման քայլեր են անում։ Ըստ Արսեն Ղազարյանի՝ ներկա ցուցահանդեսի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ մասնակիցների մեջ մեծ թիվ են կազմում փոքր և միջին ընկերությունները, որոնք ներկայացնելով իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները, փորձում են նոր սպառման շուկաներ և գործընկերներ գտնել։
«Այս ցուցահանդեսը կարևոր հարթակ է հայրենական արտադրանքի ճանաչելիության բարձրացման, նոր կապերի ստեղծման ու ձևավորման համար»,– նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պարենային անվտանգության համակարգերի զարգացման բաժնի պետ Մարթա Հովհաննիսյանը։ Իրենց գործունեության մեջ հաջողություն մաղթելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին` նա հույս հայտնեց, որ հայաստանյան արտադրողները կկարողանան ներկայանալի լինել նաև այլ հարթակներում, նոր ուղիներ բացել հետագա ընթացքի և զարգացման համար։
Սննդի ոլորտի ամենատարբեր ցուցադրանքներին զուգահեռ, ցուցահանդեսում  ձևավորվել են նաև երեք առանձին ենթաբաժիններ՝ ալկոհոլային խմիչքների, մեղրի արտադրության և չրերի։

Международная специализированная выставка ArmProd EXPO 2024 открыла свои двери в 22-й раз
Международная специализированная выставка ArmProd EXPO 2024 в 22-й раз открыла свои двери в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване 18 октября. В ней участвуют более ста компаний из Армении, России, Германии и Эстонии.
«Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Logos Expo центр двадцать два года регулярно собирают под одной крышей производственные, перерабатывающие и сервисные компании пищевой отрасли Армении и зарубежья, что является одним из важных шагов в обеспечения продовольственной безопасности», — сказал в своем выступлении Арсен Казарян, президент СППС. По его оценке, сегодня у нас уже есть отрасли и компании, которые не только обеспечивают армянский рынок, но и делают смелые экспортные шаги. По словам Арсена Казаряна, одной из особенностей нынешней выставки является то, что большое количество участников — малые и средние компании, которые, представляя свою продукцию и услуги, стараются найти новые рынки потребления и партнеров.
«Эта выставка является важной площадкой для повышения узнаваемости отечественной продукции, создания и формирования новых связей», — сказала начальник управления развития систем продовольственной безопасности Министерства экономики РА Марта Оганесян. Пожелав участникам выставки успехов в их деятельности, она выразила надежду, что армянские производители смогут присутствовать и на других площадках, чтобы открыть новые пути для дальнейшего прогресса и развития.
Наряду с разнообразными экспозициями продовольственного сектора, на выставке также сформировались три отдельных подраздела: алкогольные напитки, медовая продукция и сухофрукты.