Քննարկվեցին հայ-ռուսական գործարար կապերի զարգացման և ռիսկերի կառավարման հարցեր
Հայ-ռուսական գործարար կապերի զարգացման և ռիսկերի կառավարման հարցերին անդրադարձան դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում կազմակերպված քննարկման ժամանակ, որին մասնակցեցին գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալության տնտեսական կապերի զարգացման ստորաբաժանման ղեկավարները։
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանն ընդգծեց համանման  քննարկումների կարևորությունը, նշելով, որ, թեև ստեղծված օբյեկտիվ հանգամանքներով պայմանավորված, դժվար է տնտեսության զարգացում ապահովել, սակայն գործարարները միշտ փորձում են որոնել ու ելքեր գտնել ցանկացած բարդ իրավիճակում։ Նրա խոսքով՝ այս միջոցառման ժամանակ քննության առնված հարցերը, առաջարկվող լուծումները ևս կոչված կլինեն երկկողմ տնտեսական կապերի հետագա աշխուժացմանը, շուկաների ընդլայնմանը։
«Ինտերֆաքս»-ի՝ ԱՊՀ-ում գործարարության  զարգացման վարչության տնօրեն Դարյա Ժևլակովան ընդգծեց, որ ռուսաստանցի և արտասահմանցի գործընկերների շրջանում ավելի ու ավելի է մեծանում Հայաստանի տնտեսությամբ հետաքրքրվողների ու գործարար կապեր հաստատել ցանկացողների թիվը։ Նա անդրադարձավ երկկողմ գործակցության համար այնպիսի կարևոր հարցերի, ինչպիսիք են անբարեխիղճ գործընկերների բացահայտումը, պատժամիջոցների տակ գտնվող ընկերությունների հայտնաբերումը, նույնիսկ, եթե դրանք չեն գտնվում համապատասխան ցանկերում, ներդրումային հնարավորությունների և նոր շուկաների որոնումը, ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգնությամբ կազմակերպությունների ստուգման գործընթացի ավտոմատացումը։ Հայ գործարարները հանգամանալի տեղեկացվեցին, թե ինչպես կարելի է մասնակցել Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​գնումներով հայտարարված մրցույթներին։
«Ինտերֆաքս»-ի գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Լեոնովը ներկայացրեց գործակալության մի շարք ավտոմատացված համակարգեր, որոնք տնտեսվարողներին թույլ են տալիս կառավարելի դարձնել ռիսկերը։  Վերջիններիս թվում են այնպիսի տեղեկատվական ռեսուրսներ, ինչպիսիք են՝ СПАРК-ը (ստուգող կոնտրագենտներ), Մարկերը (պետական ​​գնումների վերլուծություն), СКАН-ը (մեդիա վերլուծություն), X-Compliance (պատժամիջոցների վերլուծություն) և շատ ուրիշներ:

Discussion of the Armenian-Russian business relations development and risk management issues
The perspective of development of Armenian-Russian business relations and risk management related issues were discussed on December 7 at the discussion organized by the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia. The event was attended by representatives of the business community, as well as the heads of the economic relations development department of the Russian “Interfax” agency.
Welcoming the participants, Mr. Arsen Ghazaryan, the President of the Armenian Chamber of Commerce and Industry, emphasized the importance of similar discussions, noting that, although it is difficult to ensure the development of the economy due to objective circumstances, businessmen always try to search and find solutions in any difficult situation. According to him, the issues discussed during this event and the proposed solutions will be aimed at the further revitalization of bilateral economic relations and the expansion of markets.
Ms. Darya Zhevlakova, Director of Interfax’s business development department in the CIS countries, emphasized that among Russian and foreign partners, the number of people interested in Armenia’s economy and those who want to establish business ties is increasing more and more.
Mr. Alexey Leonov, Deputy director of Interfax agency, presented a number of automated systems of the agency, which allow businessmen to manage risks. The latter include such information resources as: SPARK (checking counterparties), Marker (government procurement analysis), SKAN (media analysis), X-Compliance (sanctions analysis) etc.