Քննարկվեցին հայ-ռուսական գործարար կապերի զարգացման և ռիսկերի կառավարման հարցեր
Հայ-ռուսական գործարար կապերի զարգացման և ռիսկերի կառավարման հարցերին անդրադարձան դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում կազմակերպված քննարկման ժամանակ, որին մասնակցեցին գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալության տնտեսական կապերի զարգացման ստորաբաժանման ղեկավարները։
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանն ընդգծեց համանման  քննարկումների կարևորությունը, նշելով, որ, թեև ստեղծված օբյեկտիվ հանգամանքներով պայմանավորված, դժվար է տնտեսության զարգացում ապահովել, սակայն գործարարները միշտ փորձում են որոնել ու ելքեր գտնել ցանկացած բարդ իրավիճակում։ Նրա խոսքով՝ այս միջոցառման ժամանակ քննության առնված հարցերը, առաջարկվող լուծումները ևս կոչված կլինեն երկկողմ տնտեսական կապերի հետագա աշխուժացմանը, շուկաների ընդլայնմանը։
«Ինտերֆաքս»-ի՝ ԱՊՀ-ում գործարարության  զարգացման վարչության տնօրեն Դարյա Ժևլակովան ընդգծեց, որ ռուսաստանցի և արտասահմանցի գործընկերների շրջանում ավելի ու ավելի է մեծանում Հայաստանի տնտեսությամբ հետաքրքրվողների ու գործարար կապեր հաստատել ցանկացողների թիվը։ Նա անդրադարձավ երկկողմ գործակցության համար այնպիսի կարևոր հարցերի, ինչպիսիք են անբարեխիղճ գործընկերների բացահայտումը, պատժամիջոցների տակ գտնվող ընկերությունների հայտնաբերումը, նույնիսկ, եթե դրանք չեն գտնվում համապատասխան ցանկերում, ներդրումային հնարավորությունների և նոր շուկաների որոնումը, ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգնությամբ կազմակերպությունների ստուգման գործընթացի ավտոմատացումը։ Հայ գործարարները հանգամանալի տեղեկացվեցին, թե ինչպես կարելի է մասնակցել Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​գնումներով հայտարարված մրցույթներին։
«Ինտերֆաքս»-ի գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Լեոնովը ներկայացրեց գործակալության մի շարք ավտոմատացված համակարգեր, որոնք տնտեսվարողներին թույլ են տալիս կառավարելի դարձնել ռիսկերը։  Վերջիններիս թվում են այնպիսի տեղեկատվական ռեսուրսներ, ինչպիսիք են՝ СПАРК-ը (ստուգող կոնտրագենտներ), Մարկերը (պետական ​​գնումների վերլուծություն), СКАН-ը (մեդիա վերլուծություն), X-Compliance (պատժամիջոցների վերլուծություն) և շատ ուրիշներ:

Обсуждены вопросы развития армяно-российских деловых отношений и управления рисками
Вопросы развития армяно-российских деловых отношений и управления рисками обсуждались 7 декабря на дискуссии, организованной Союзом промышленников и предпринимателей Армении, в которой приняли участие представители бизнес-сообщества, а также руководители подразделения развития экономических связей российского агентства «Интерфакс».
Приветствуя участников, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян подчеркнул важность подобных дискуссий, отметив, что, хотя обеспечить развитие экономики в силу сегодняшних объективных обстоятельств сложно, бизнесмены всегда стараются искать и найти решение в любой сложной ситуации. По его словам, вопросы, обсуждаемые в ходе данного мероприятия, и предлагаемые решения будут направлены на дальнейшую активизацию двусторонних экономических отношений и расширение рынков сбыта.
Дарья Жевлакова, директор департамента развития бизнеса в СНГ «Интерфакса», подчеркнула, что среди российских и зарубежных партнеров все больше растет число людей, интересующихся экономикой Армении и желающих установить деловые связи. Она затронула такие важные для двустороннего сотрудничества вопросы, как выявление недобросовестных партнеров, выявление компаний, находящихся под санкциями, даже если их нет в соответствующих списках, поиск инвестиционных возможностей и новых рынков, автоматизация процесса проверки организаций с помощью современных информационных технологий. Армянские бизнесмены были подробно проинформированы о порядке участия в тендерах, объявленных в рамках госзакупками Российской Федерации.
Алексей Леонов, заместитель директора управления «Интерфакса», представил ряд автоматизированных систем агентства, которые позволяют предпринимателям управлять рисками. К последним относятся такие информационные ресурсы, как: СПАРК (проверка контрагентов), Маркер (анализ госзакупок), СКАН (анализ СМИ), X-Compliance (санкционный анализ) и многие другие.