Փոխնախարար. ՀՀ-ն կբարձրացնի մաքսատանը երաշխիքների նկատմամբ պահանջները
Եվրասիական միության կազմում Հայաստանի մաքսային բրոքերների համար կբարձրանան մաքսավճարների ապահովագրության դեպոզիտները: Այդ մասին դեկտեմբերի 15-ին, խորհրդարանում հայտարարեց ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը՝ ներկայացնելով ԵՏՄ-ի օրենսդրությանը ներդաշնակեցման նպատակով կազմված «Մաքսային կարգավորման մասին» օրինագիծը:
Մաքսային բրոքերները պետք է մաքսավճարների իրականացման ֆինանսական երաշխիքներ ունենան. 2015թ.՝ առնվազն 150 մլն դրամ, 2016թ.-ից սկսած՝ 300 մլն դրամ (ներկայիս պաշտոնական փոխարժեքով՝ 630 հազար դոլար):
Միրումյանը հստակեցրեց, որ ԵՏՄ-ն շատ ավելի խոշոր երաշխիքներ է նախատեսում՝ 1 մլն եվրո: «Ոստի մեզ 18 ամիս անցումային շրջան է հատկացվել»:
Մաքսային վճարների երաշխիքներից բացի՝ ԵՏՄ-ի երկրներում պահանջում է նաեւ բիզնեսի առաջ եւ հնարավոր կորուստներ դեպքում մաքսային բրոքերների պատասխանատվության ապահովագրություն: Ռուսաստանում դրա նվազագույն չափը կազմում է 10 մլն ռուբլի: «Սակայն մենք չենք ցանկանում սահմանափակումներ նախատեսել: Ապահովագրական պայմանագրերի կնքման հարցը մենք կթողնենք բիզնեսի հայեցողությանը», — հայտարարեց Միրումյանը:
Բացի այդ, ԵՏՄ-ի կանոններով՝ 2015-ից մաքսային բրոքեր կարող են լիենել միայն իրավաբանական անձինք, իսկ վերջիններիս իրավասու ներկայացուցիչները՝ միայն մաքսային գործի մասնագետներ:

Замминистра: В ЕАЭС Армения повысит требования к гарантиям на таможне
В Евразийском союзе для таможенных брокеров Армении повысятся депозиты на страхование таможенных выплат. Об этом заявил в парламенте 15 декабря замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян, представляя законопроект «О таможенном регулировании», составленный с целью гармонизации с законодательством Евразийского экономического союза, куда Армения вступает с 1 января 2015 г.
Таможенные брокеры должны будут иметь финансовые гарантии выполнения таможенных платежей: в 2015 г – минимум 150 млн драмов, с 2016 г – 300 млн (по нынешнему официальному курсу $630 тысяч — ред).
Вопрос в том, пояснил Мирумян, что ЕАЭС применяет гораздо более крупные гарантии — 1 млн евро. «Поэтому нам предоставлен переходный период в 18 месяцев», — пояснил замминистра.
Кроме гарантий на таможенные платежи, страны ЕАЭС требуют и страхование ответственности таможенного брокера перед бизнесом и возможного ущерба. В России ее минимальный размер составляет 10 млн рублей. «Но мы не хотим предусматривать ограничений. Вопрос заключения страховых договоров мы хотим оставить на усмотрение бизнеса, — заявил Мирумян.
Кроме того, согласно правилам ЕАЭС, с 2015 г. таможенными брокерами в республике могут быть только юридические лица, а их уполномоченными представителями – только специалисты таможенного дела.