Փոխադրող. ԵՏՀ պաշտոնյաներն առաջարկել են պարզեցնել Ռուսաստանից Հայաստան ալյումինի ներկրումը
Ռուսաստանից Հայաստան մշակման նպատակով ալյումին ներկրելիս բեռների զննման հետ կապված խնդիրներ էին առաջանում, որոնք մոտ ապագայում կարող են լուծվել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց «Ապավեն» հայկական տրանսպորտային ընկերության ներկայացուցիչ Սուրեն Ներսեսյանը:
Նրա խոսքով, Նովոռոսիյսկի նավահանգստում Ռուսաստանից Հայաստան տարանցում ձեւակերպելիս նավահանգստային մաքսային ծառայության աշխատակիցները յուրաքանչյուր բեռնարկղի զննում են պահանջում՝ յուրաքանչյուրի համար 240 դոլար պահանջելով:
Ոչ միայն դրամ, այլեւ ժամանակ է ծախսվում: Այս խնդիրն առաջանում է միայն ծովային բեռնափոխադրումների պարագայում (որում մասնագիտացած է Նովոռոսիյսկի նավահանգիստը), իսկ այդ ճանապարհով Ռուսաստանից Հայաստան միայն ալյումին են փոխադրում՝ մշակման նպատակով:
«Նովոռոսիյսկի հավահանգստային մաքսավորները պարզաբանում են, որ պետք է հաստատեն յուրաքանչյուր բեռնարկղի պարունակությունը: Բայց դրա համար ժամանակ եւ գումար է ծախսվում, տուժում են մեր հաճախորդները: Այդ պատճառով ԵՏՀ պաշտոնյաներն առաջարկեցին դա անել տեղում (ուղարկող գործարաններում — խմբ.):
Մենք բազմիցս բարձրացրել ենք այդ հարցը, հերթական անգամ՝ օրերս, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ձեռնարկատիրական հարցերի Խորհրդատվական հանձնաժողովի՝ հուլիսի 7-8-ը Երեւանում անցկացված նիստում: Որոշումը հնչեց, եւ այն միանգամայն ընդունելի է»,- հայտարարեց Ներսեսյանը:

Перевозчик: Евразийские органы предложили упростить импорт алюминия из РФ в Армению
При импорте алюминия из России на переработку в Армению возникали препятствия с досмотром грузов, которые могут решиться в недалёком будущем. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am представитель армянской транспортной компании ООО «Апавен» Сурен Нерсесян. По его словам, в порту Новороссийск, при оформлении транзита из России в Армению, портовые таможенники требуют осмотр каждого контейнера и берут за каждый по 240 долларов.
Тратятся не только деньги, но и время: грузоподъёмный кран должен перенести контейнеры на площадку досмотра, после чего их распечатывают и осматривают грузы. Затем – так же переправляют на погрузку.
Этот вопрос возникает только с морскими контейнерными перевозками (в которых специализируется Новороссийский порт), а таким способом в Армению из России везут только алюминиевые чушки для проката в фольгу. Другие перевозки (вагонные, сухопутные контейнерные, автомобильные) таких проблем не создают.
«Портовые таможенники в Новороссийске поясняли, что им нужно идентифицировать груз. Но на это уходит время – и деньги. Страдают наши клиенты. Поэтому чиновники ЕЭК предложили проводить идентификацию груза на месте отправки (с алюминиевых заводов — ред).
Мы уже не раз поднимали этот вопрос, в очередной раз – на днях, на заседании Консультативного комитета по вопросам предпринимательства Евразийской экономической комиссии, 7-8 июля в Ереване. Решение прозвучало, и вполне приемлемое, так что надеюсь, досматривать будут уже не в порту, а в более удобном месте», — заявил Нерсесян.