Տրանսպորտային կոլապս Վերին Լարսում. մաքսատունն արգելակում է Հայաստանից պտուղ-բանջարեղենի ներկրումը
Վերին Լարսի սահմանային անցակետում գոյացել է բազմակիլոմետրանոց խցանում: Հայաստանից մոտ 150 ծանր բեռնատար մեքենա կանգնած է տարանցիկ մաքսազերծման հերթում:
Հայաստանից ընթացող ավտոշարասյունը հարկադրված է սպասել ռուսաստանյան սահմանի մոտակայքում 6-ից 8-ը օր, RUSARMINFO-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Դա շատ մեծ ծախսեր է պահանջում, մեծ է պայմանագրերը կորցնելու և պտուղ-բանջերեղենի փչացման հավանականությունը»:
RUSARMINFO-ի զրուցակիցը նշել է, որ խցանումներ գոյացել են երկու կողմում’ և վրացական, և ռուսական հատվածներում:
«Այն բանից հետո, երբ մենք դարձանք ընդհանուր տնտեսական միության անդամ, զգալիորեն ավելացել է նաև Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծումը: Եվ ներկայիս իրավիճակում մեծ կորուստներ են կրում ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ ռուսաստանյան արտահանողները»:
Գերբեռնվածության գոյացման պատճառը, ըստ Ղազարյանի, ռուսաստանյան մաքսատան դանդաղ և ոչ կոմպետենտ աշխատանքն է:
«Այս գործընթացը կապ չունի տեխնիկական կանոնակարգի կամ մաքսային ընթացակարգերի հետ, պատճառը ռուսաստանյան մաքսատան ոչ արդյունավետ համակարգչային ծրագիրն ու աշխատակիցների դանդաղաշարժությունն է»:
Իր հերթին Հայաստանի արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը RUSARMINFO-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ ներկայումս առավել ակնհայտ է Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ընդհանուր ծավալի կրճատման միտումը: Որպես ստեղծված իրավիճակի պատճառ նա դիտարկում է ռուսաստանյան ռուբլու արժեզրկումը:
«Եթե երկու տարի առաջ մեր արտահանումը կազմում էր 334 միլիոն ռուբլի, ապա վերջին 6-7 ամիսներին այդ ցուցանիշը նվազել է մինչև 5-6 միլիոնի»:
Նշենք, որ համաձայն Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2015-ի 7 ամիսների ընթացքում կազմել է 2,657 մլրդ դոլար’ կրճատվելով 19,9%-ով 2014-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ:

Транспортный коллапс на Верхнем Ларсе: таможня тормозит фрукты и овощи из Армении
На участке пограничного пункта пропуска Верхний Ларс образовалась многокилометровая пробка. Порядка 150 большегрузных фур из Армении стоят в очереди на оформление таможенного транзита.
Автоколонны из Армении вынуждены стоять на подступах к российской таможне по 6-8 дней, — сообщил корреспонденту RUSARMINFO председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян заявил.
«Это очень большие расходы, велика опасность потери контрактов и порчи фруктов и овощей».
Пробки образовались с обеих сторон: и с грузинской, и с российской, — отметил собеседник RUSARMINFO.
«После того как мы стали членами единого экономического союза, значительно увеличился также импорт из России в Армению. И в данной ситуации большие потери несут как армянские экспортеры, так и российские».
Причиной возникновения затора Казарян считает медленную и некомпетентную работу сотрудников российской таможни.
«Эта проблема не связана с техническим регламентом или таможенными процедурами, причина — неэффективная компьютерная программа российской таможни и медленная работа сотрудников».
В свою очередь председатель Союза товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян в беседе с корреспондентом RUSARMINFO сообщил, что все яснее проявляется тенденция снижения общего объема экспорта из Армении в Россию. Причиной такого положения дел он считает девальвацию российского рубля.
«Если 2 года назад наш экспорт составлял 334 миллиона рублей, то за последние 6-7 месяцев, эта сумма сократилась до 5-6 миллионов».
Отметим, что по данным Национальной статистической службы, внешнеторговый оборот Армении за 7 месяцев 2015 года составил $2,657 млрд, сократившись на 19,9% относительно аналогичного показателя 2014 года.