Վեց երկրի շուրջ 100 ընկերություն՝ «Կովկաս. շինարարություն և վերանորոգում» միջազգային ցուցահանդեսում
Վեց երկրի՝ Հայաստանի, Ավստրիայի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Ղազախստանի և Էստոնիայի շուրջ 100 ընկերություն է ներկայացված «Կովկաս. շինարարություն և վերանորոգում 2024» ամենամյա միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսում։ Հոբելյանական՝ թվով 20-րդ ցուցահանդեսն իր դռները բացեց մարտի 22-ին՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
«Ավանդաբար մենք գարունը սկսում ենք «Շինարարություն և վերանորոգում» ցուցահանդեսով և ամեն անգամ այն բացելիս ոգևորություն ենք ապրում, որ շինարարի ոգին մեր մեջ դեռևս կա։ Տարբեր տարիների՝ տնտեսական տարբեր ձեռքբերումների, վայրէջքների, այսօր՝ շինարարական ոլորտի բումի պայմաններում, բացում ենք այս ցուցահանդեսը՝ ապացուցելու ինքներս մեզ, մրցակիցներին, շուկային, աշխարհին, որ մենք կառուցել ենք, կառուցում ենք և կառուցելու ենք մեր երկիրը,-բացման խոսքում մասնավորապես նշեց ցուցահանդեսի համակազմակերպիչ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։ — Ողջունում եմ մասնակից երկրների ընկերություններին, որոնք ակտիվորեն գալիս են մեր երկիր, բերում իրենց ապրանքները, ծառայությունները, տեխնոլոգիաները, և միասին ներկայացնում ենք մի տնտեսական ոլորտ, որը քարը-քարի վրա դնող է, մնայուն է, երկարաժամկետ և հավատ է ներշնչում ապագայի հանդեպ»։
Ըստ ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոյի՝ ներկա ցուցահանդեսում ներկայացված է յոթ ռուսական ընկերություն, որոնց թվում կան թե մշտական մասնակիցներ, թե նորեկներ, որոնք ցանկանում են մտնել հայկական շուկա։ «Վստահ եմ, որ մենք շատ արդյունավետ աշխատանք կկատարենք, կլինեն գործնական բանակցություններ, և այս ցուցահանդեսը հերթական անգամ կապացուցի, որ լավ հարթակ է նոր կապերի, հետաքրքիր նախագծերի համար»,- ասաց ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչը։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են ոլորտային տարբեր ուղղություններ՝ շինարարական տեխնոլոգիաներ, սարքավորումներ, վերանորոգման և հարդարման նյութեր, շինարարական գործիքներ, ծառայություններ, օդորակման համակարգեր, փայտամշակման սարքավորումներ, սառեցման տեխնոլոգիաներ, ջեռուցման տեխնիկա, նախագծում, ինտերիերի դիզայն և այլն։

About 100 companies from six countries participated in the international exhibition “CAUCASUS. CONSTRUCTION AND REPAIR EXPO”
About 100 companies from six countries: Armenia, Austria, Russia, China, Kazakhstan and Estonia, are represented at “Caucasus. construction and repair 2024” at the annual international specialized exhibition.
The 20th jubilee exhibition opened its doors on March 22 at the Karen Demirchyan Sports Concert Complex.
“Traditionally, we start the spring with the exhibition “Construction and renovation” and every time we open it, we are excited that the spirit of the builder is still in us. In the context of various economic achievements and setbacks of different years, today, in the conditions of the boom in the construction industry, we are opening this exhibition to prove our competitors, the market, and the world that we have built, are building and will build our country,”in his opening speech said Arsen Ghazaryan, the President of UMBA.
“I welcome the companies of the participating countries, which actively come to our country, bring their products, services, technologies, and together we present an economic sector that is solid, durable, long-term and inspires faith in the future,”-underlined him.
According to the trade representative of the Russian Federation in Armenia, Anna Donchenko, seven Russian companies are represented at the present exhibition, among which there are both regular participants and newcomers who want to enter the Armenian market.