Վարչապետը Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության անդամների հետ քննարկել է գործարարներին հուզող հարցերն ու տվել համապատասխան հանձնարարականներ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 28-ին ընդունել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության անդամներին: Հանդիպմանը քննարկվել են վերջիններիս բարձրացրած գործնական հարցերն ու խնդիրները:
Առաջին հարցով կառավարությանն առաջարկվել է ընդունել որոշում, որով կսահմանվի կազմակերպություններին արդյունաբերական յուղերի ակցիզի հետվերադարձման կարգը: Տեղեկացվել է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն համապատասխան նախագիծն արդեն իսկ մշակել և ներկայացրել է շահագրգիռ մարմինների քննարկմանը: Վարչապետը հանձնարարել է պատկան մարմիններին՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում նախագիծը բերել վերջնական տեսքի և ներկայացնել գործադիրի հաստատմանը:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ոսկեգործների և ադամանդագործների ասոցիացիայի բարձրացրած խնդրին: Վերջիններս խնդրանքով դիմել են կառավարությանը, որպեսզի ոլորտում պատրաստի արտադրանքի հարկման բազան որոշելու ընթացքում այսուհետ հաշվի չառնվի հումքի (ոսկի, արծաթ, ադամանդ) գինը: Զեկուցվել է, որ հարցը քննարկվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում և դեռևս գտնվում է շրջանառության մեջ:
Անցնելով օրակարգի հաջորդ հարցին՝ վարչապետը և հանդիպմանը ներկա կառավարության անդամները հավանություն են տվել տեղական արտադրողների և մեծածախ առևտուր իրականացնող կազմակերպությունների առաքող ավտոմեքենաներում քանակա-գումարային ինֆորմացիայով ՀԴՄ-ների տեղադրման առաջարկին: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգիռ է այդ հարցում: Ակնկալվում է, որ նշված ՀԴՄ-ների տեղադրումը հնարավորություն կտա ընկերություններին հիմնավորել իրացման ծավալները, ներկայացնել իրացվող ապրանքների գներն ու քանակը:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության անդամները հանդես են եկել «Շրջանառության հարկի մասին ՀՀ օրենքում» փոփոխություններ կատարելու առաջարկություններով: Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է պատկան գերատեսչություններին՝ ուսումնասիրել առաջարկներն ու ներկայացնել համապատասխան եզրակացություն:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև թեթև արդյունաբերությանը և տեղական արտադրության ոլորտում էներգախնայող համակարգերի ներդրման հնարավորությանն առնչվող հարցերի:

Премьер-министр обсудил с членами Союза промышленников и предпринимателей Армении волнующие бизнесменов вопросы и дал соответствующие поручения
Премьер-министр Тигран Саркисян 28 июня принял членов Союза промышленников и предпринимателей Армении. На встрече были обсуждены поднятые последними практические вопросы и проблемы.
По первому вопросу Правительство предложило принять решение, которым будет установлен порядок возвращения акциза промышленных масел. Было сообщено, что соответствующий порядок Министерство экономики Армении уже разработало и представило на обсуждение заинтересованных органов. Премьер-министр поручил соответствующим органам в максимально сжатые сроки привести проект в окончательный вид и представить на утверждение исполнительной власти.
Затем был затронут вопрос, поднятый Ассоциацией ювелиров и производителей бриллиантов Армении. Представители последней с просьбой обратились к Правительству, чтобы в процессе определения базы налогообложения готовой продукции сферы отныне не учитывалась бы цена сырья (золота, серебра, бриллиантов). Было доложено, что вопрос обсужден в Министерстве финансов Армении и все еще находится в обращении.
Перейдя к другому вопросу повестки дня, Премьер-министр и присутствующие на встрече члены Правительства одобрили предложение об установке ККМ с количественно-денежной информацией в поставляющих автомашинах местных производителей и осуществляющих оптовую торговлю организаций. Премьер-министр отметил, что Правительство заинтересовано в этом вопросе. Ожидается, что установка указанных ККС даст компаниям возможность обосновать объемы реализации, представить цены и количество реализуемых товаров.
Члены Союза промышленников и предпринимателей Армении выступили с предложениями о внесении изменений в закон Республики Армения «О налоге с оборота». Тигран Саркисян поручил соответствующим ведомствам изучить предложения и представить соответствующее заключение.
На встрече были также затронуты вопросы, касающиеся легкой промышленности и возможностей внедрения энергосберегающих систем в сфере местного производства.