Վանում հայ եւ թուրք երիտասարդ գործարարների միջեւ համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել
Վանում, օգոստոսի 15-ին մեկնարկած Հայ-թուրք երիտասարդ գործարարների համաժողովի ժամանակ կողմերը քննարկել են համագործակցության եզրեր գտնելու տարբերակները եւ օրվա վերջում փոխըմբռման հուշագիր ստորագրել:
Ինչպես տեղեկացնում է NEWS.am-ի թղթակիցը Վանից, «Երիտասարդ գործարարները միջսահմանային տնտեսական համագործակցության համար» ծրագրի շրջանակներում Վանում հավաքված հայ եւ թուրք երիտասարդ գործարարները անկաշկանդ խոսել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտության մասին՝ նշելով, որ գործարար շփումները պետք է հասցնել այն մակարդակին, որ դրանք ազդեն քաղաքականության վրա:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մելքոնյանը նշել է, որ հայ-թուրքական պետական դիվանագիտությունը կանգ է առել ինչ-որ անհայտ մի կետի վրա, մինչդեռ հասարակական դիվանագիտությունը՝ ի դեմս երկկողմ տնտեսական համագործակցության, նոր թափ է ստանում: Նա անդրադարձել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գործարար համագործակցության ներկա իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և խոչընդոտներին՝ հավելելով, որ երկու հարևան երկրների միջեւ հարաբերությունները կարգավորող որեւէ իրավական փաստաթղթի բացակայության պայմաններում միակ բանը, որը կարգավորում է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները, բիզնեսի էթիկայի կանոններն են:
«Վանի երիտասարդ գործարարների միության» նախագահ Էրեն Գյոքչենայն իր ելույթում նշել է, որ քաղաքականությունը չպետք է խոչընդոտի տնտեսությանը, ապա իր մտահոգությունը հայտնեց՝ ինչո՞ւ հայերը եւ թուրքերը երրորդ երկրի, այսինքն’ Վրաստանի տարածքով պետք է շփվեն միմյանց հետ:
Հանդիպման մասնակից ավելի քան 30 գործարարներ ներկայացրել են տուրիզմի, գյուղատնտեսության, շինարարության, քարի մշակման, քաղցրավենիքի արտադրության եւ այլ ոլորտներում իրենց ծառայությունները: Փակ սահմանների եւ պետական մակարդակով հարաբերությունների բացակայության պայմաններում գործարարները փորձելու են նպաստել տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, համատեղ մտածել ու երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների խոչընդոտների ուղղությամբ ձեռնարկել համապատասխան քայլեր:
Օրվա վերջում, նախատեսվածի համաձայն, «Երևանի և հարակից մարզերի երիտասարդ գործատուների միության» և «Վանի երիտասարդ գործարարների միության» միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր, որով երկու կողմերի երիտասարդ գործարարների միջև ստեղծվեց համագործակցության նոր հարթակ:
Առաջիկա երկու օրերին նախատեսված են հայ գործարար երիտասարդների այցելություններ Վանում տեղակայված ձեռնարկություններ, որպեսզի տեղում ավելի մանրամասն ծանոթանան տեղի արտադրության և բիզնես հնարավրությունների հետ:

Молодые бизнесмены Армении и Турции подписали меморандум
В г. Ван в Турции молодые армянские и турецкие предприниматели подписали меморандум о сотрудничестве. Подписание состоялось в ходе совместного делового форума «Молодые бизнесмены за трансграничное экономическое сотрудничество».
Как сообщает корреспондент Новости Армении — NEWS.am из Вана, армянские и турецкие предприниматели выразили мнение, что деловые контакты нужно довести до такого уровня, чтобы они повлияли на политику.
Руководитель программ Союза промышленников и предпринимателей Армении Армен Мелконян отметил, что армяно-турецкая государственная дипломатия остановилась на неизвестной точке, тогда как народная дипломатия набирает обороты. В отсутствие нормативных документов между двумя странами единственным связующим звеном между ними остается этика бизнесменов.
В своем слове председатель «Союза молодых предпринимателей Вана» Эрен Гекченай заявил, что политика не должна препятствовать экономике, после этого выразил свою озабоченность тем, что армяне и турки вынуждены общаться через третьи страны.
Более 30 участников встречи представили свои услуги в сфере туризма, сельского хозяйства строительства, обработки камня, производства сладостей и др. В условиях закрытой границы и отсутствия локальных контактов бизнесмены попытаются содействовать развитию экономических связей в регионе, совместно искать пути по преодолению препятствий.
В завершение два молодежных союза — «Союз молодых работодателей Еревана и прилегающих областей» и «Союз молодых предпринимателей Вана» подписали меморандум о взаимопонимании, по которому молодые предприниматели двух стран создали новую площадку сотрудничества.