Սննդի արդյունաբերության ոլորտի ընկերությունների յուրահատուկ ստուգատես
Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և ԱՄՆ-ի 80 ընկերություններ են ներկայացված մայիսի 19-ին Yerevan EXPO ցուցահանդեսային համալիրում բացված Food & Drinks 21-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսում։
«Սննդի արդյունաբերության ոլորտը Հայաստանի տնտեսությունում կարևոր դերակատարություն ունի, մեծ է նրա տեսակարար կշիռը նաև արտահանման մեջ»,- բացման խոսքում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։ Նրա խոսքով՝ անցյալ տարիներին մեր երկրից մեծ տեսակարար կշռով սննդամթերք է արտահանվել Ռուսաստանի Դաշնություն, ԵԱՏՄ, ԱՄՆ և այլ երկրներ, ու պատահական չէ, որ ներկա ցուցահանդեսին իրենց մասնակցությունն են բերել ռուսական, բելառուսական և ամերիկյան ընկերություններ ևս, որոնք հետաքրքրված են թե համատեղ արտադրությունների կազմակերպմամբ, թե փոխադարձ ապրանքաշրջանառության մեծացմամբ։ ՀԱԳՄ փոխնախագահի խոսքով՝ ցուցահանդեսը լավ առիթ է նաև հայաստանյան ընկերությունների համար՝ իրենց արտադրանքը ներկայացնելու, նոր գործընկերներ գտնելու առումով։
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանության գլխավոր խորհրդական Սերգեյ Տրոցյուկի գնահատմամբ՝ այս ցուցահանդեսն իրեն դրսևորել է որպես արդյունավետ հարթակ առևտրատնտեսական հարաբերությունների առաջմղման առումով, որին պարբերաբար մասնակցում են նաև բելառուսական ընկերություններ։ Նրա հավաստմանբ՝ բելառուսական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացմամբ, ինչն իր հերթին կհանգեցնի շուկաների ընդլայնման, արտադրանքի արդյունավետության բարձրացման, մարդկանց զբաղվածության աճի։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու LOGOS EXPO Center-ի կազմակերպած ցուցահանդեսը կազմված է տասնմեկ թեմատիկ բաժիններից, այդ թվում՝ ալկոհոլային արտադրանք, ոչ ալկոհոլային խմիչքներ, մսի և կաթնամթերքի արտադրություն, պահածոյացված մրգեր ու բանջարեղեն, հրուշակեղեն, այլ։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը կտևի մինչև մայիսի 21-ը, նախատեսված են նաև շնորհանդեսներ, երկկողմ բանակցություններ։

A UNIQUE REVIEW OF COMPANIES IN THE FOOD INDUSTRY
80 companies from Armenia, Russia, Belarus and the USA are represented at the 21st international Food & Drinks specialized exhibition, which opened on May 19 at the Yerevan EXPO exhibition complex.
“The food industry plays an important role in Armenia’s economy, it has a remarkable share in export as well” Nerses Karamanukyan, the vice-president of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia, said in his opening speech. According to him, in the past years, a large proportion of food was exported from our country to the Russian Federation, EAEU, USA and other countries. It is no coincidence that Russian, Belarusian and American companies also took part in the present exhibition, which are interested in organizing joint productions and increasing mutual turnover.
According to the UMBA vice-president, the exhibition is also a good opportunity for Armenian companies to present their products and find new partners.
According to Sergey Trotsyuk, Chief Counselor of the Embassy of Belarus in RA, this exhibition has proven to be an effective platform for the promotion of trade and economic relations, in which Belarusian companies regularly participate.
Organized by UMBA and LOGOS EXPO Center, the exhibition consists of eleven thematic sections, including alcoholic products, non-alcoholic beverages, meat and dairy products, canned fruits and vegetables, confectionery, and others.
As part of the exhibition, which will last until May 21, presentations and bilateral negotiations are planned.