Սննդի արդյունաբերության ոլորտի ընկերությունների յուրահատուկ ստուգատես
Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և ԱՄՆ-ի 80 ընկերություններ են ներկայացված մայիսի 19-ին Yerevan EXPO ցուցահանդեսային համալիրում բացված Food & Drinks 21-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսում։
«Սննդի արդյունաբերության ոլորտը Հայաստանի տնտեսությունում կարևոր դերակատարություն ունի, մեծ է նրա տեսակարար կշիռը նաև արտահանման մեջ»,- բացման խոսքում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։ Նրա խոսքով՝ անցյալ տարիներին մեր երկրից մեծ տեսակարար կշռով սննդամթերք է արտահանվել Ռուսաստանի Դաշնություն, ԵԱՏՄ, ԱՄՆ և այլ երկրներ, ու պատահական չէ, որ ներկա ցուցահանդեսին իրենց մասնակցությունն են բերել ռուսական, բելառուսական և ամերիկյան ընկերություններ ևս, որոնք հետաքրքրված են թե համատեղ արտադրությունների կազմակերպմամբ, թե փոխադարձ ապրանքաշրջանառության մեծացմամբ։ ՀԱԳՄ փոխնախագահի խոսքով՝ ցուցահանդեսը լավ առիթ է նաև հայաստանյան ընկերությունների համար՝ իրենց արտադրանքը ներկայացնելու, նոր գործընկերներ գտնելու առումով։
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանության գլխավոր խորհրդական Սերգեյ Տրոցյուկի գնահատմամբ՝ այս ցուցահանդեսն իրեն դրսևորել է որպես արդյունավետ հարթակ առևտրատնտեսական հարաբերությունների առաջմղման առումով, որին պարբերաբար մասնակցում են նաև բելառուսական ընկերություններ։ Նրա հավաստմանբ՝ բելառուսական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացմամբ, ինչն իր հերթին կհանգեցնի շուկաների ընդլայնման, արտադրանքի արդյունավետության բարձրացման, մարդկանց զբաղվածության աճի։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու LOGOS EXPO Center-ի կազմակերպած ցուցահանդեսը կազմված է տասնմեկ թեմատիկ բաժիններից, այդ թվում՝ ալկոհոլային արտադրանք, ոչ ալկոհոլային խմիչքներ, մսի և կաթնամթերքի արտադրություն, պահածոյացված մրգեր ու բանջարեղեն, հրուշակեղեն, այլ։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը կտևի մինչև մայիսի 21-ը, նախատեսված են նաև շնորհանդեսներ, երկկողմ բանակցություններ։

Уникальный обзор компаний пищевой отрасли
80 компаний из Армении, России, Беларуси и США представлены на 21-й международной специализированной выставке Food & Drinks, которая открылась 19 мая в выставочном комплексе Yerevan EXPO․
«Сфера пищевой промышленности играет важную роль в экономике Армении, большой ее удельный вес и в экспорте», — сказал во вступительном слове вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсес Караманукян. По его словам, в последние годы большая доля продовольственных товаров экспортировалась из нашей страны в Российскую Федерацию, ЕАЭС, США, другие страны, и неслучайно, что в выставке также участвуют российские, белорусские и американские компании, которые заинтересованы в организации совместных производств, в увеличении взаимного товарооборота. По словам вице-президента СППА, выставка также является хорошей возможностью для армянских компаний представить свою продукцию и найти новых партнеров.
По оценке главного советника посольства Беларуси в РА Сергея Троцюка, эта выставка зарекомендовала себя как эффективная площадка для развития торгово-экономических отношений, в которой регулярно участвуют белорусские компании. По его словам, белорусская сторона заинтересована в углублении торгово-экономических отношений с Арменией, что в свою очередь приведет к расширению рынков сбыта, повышению эффективности производство, увеличению занятости населения.
Организованная Союзом промышленников и предпринимателей Армении и центром LOGOS EXPO, выставка состоит из одиннадцати тематических разделов, в том числе алкогольной продукции, безалкогольных напитков, мясных и молочных продуктов, плодоовощной консервации, кондитерских изделий и других.
В рамках выставки, которая продлится до 21 мая, запланированы презентации и двусторонние переговоры.