Ռուսաստանի Արդյունաբերողների միության ղեկավար. Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունը մեծացնում է աբխազական երկաթուղու նախագծի առաջնահերթությունը
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունն աբխազական երկաթուղու վերականգնման նախագիծն առաջնահերթ է դարձնում: Այս մասին Մոսկվայում Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի XV միջազգային գիտական համաժողովի ժամանակ NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Ռուսաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Ալեքսանդր Շոխինը:
«Նախ՝ Հայաստանը պետք է անդամակցի Մաքսային միությանը: Կարծում եմ՝ այդ տեղի կունենա, հիմնական սխեման միության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն ավարտելն է: Երկրորդ՝ Հայաստանը պետք է գնահատի միության պայմանագրի նախագիծը, որը պատրաստվում է նրա՝ դիտորդի կարգավիճակի, բայց ոչ ակտիվ մասնակցի պայմաններում: Դրանից հետո, անկասկած, հարկավոր է քննարկել իրական տնտեսական գոտում Հայաստանի ներգրավման խնդիրները, իսկ այդ նշանակում է, որ պետք է գործեն նաեւ ենթակառուցվածքային նախագծերը»,- հավելել է Շոխինը:
Հարցին, հնարավո՞ր է, արդյոք, նախագիծը քննարկել՝ առանց Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության, Շոխինը պատասխանել է. «Տեսականորեն հնարավոր է: Ռուս-հայկական հարաբերությունները բավական արդյունավետ են: Սակայն Մաքսային միության եւ միության պայմանագրի շրջանակում լրացուցիչ խթան է առաջանում այն առաջնահերթ նախագծերի շարքում ընդգրկելու համար»:
Նշենք, որ փորձագետների գնահատմամբ, աբխազական երկաթուղու՝ Սուխումից մինչեւ Վրաստանի հետ սահմանակից Ինգուրի գետի հատվածը վերականգնելու համար 251 մլն դոլար է անհրաժեշտ: Ներդրումը հետ վերադարձնելու նվազագույն ժամկետը 16 տարի է, իսկ դրան հնարավոր է հասնել տարեկան 10 մլն տոննա բեռների փոխադրման արդյունքում:

Глава Союза промышленников России: Вступление Армении в Таможенный союз повышает приоритетность Абхазской железной дороги
Вступление Армении в Таможенный союз делает проект восстановления Абхазской железной дороги более приоритетным. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am президент Российского союза промышленников и предпринимателей Александр Шохин в рамках XV Международной научной конференции Высшей школы экономики в Москве.
«Во-первых, Армения должна вступить в Таможенный союз. Думаю, это произойдет, основная схема – завершить переговоры по союзному договору. Во-вторых, Армения должна оценить проект союзного договора, который готовится при ее статусе наблюдателя, но не активного участника. После этого, безусловно, нужно обсуждать проблемы инкорпорирования Армении в реальное экономическое пространство, а это значит, должны действовать и инфраструктурные проекты», — добавил Шохин.
На вопрос, может ли рассматриваться проект безотносительно вступления Армении в Таможенный союз, Шохин ответил: «Теоретически может и без. Российско-армянские отношения достаточно продуктивны. Но в рамках Таможенного союза и союзного договора появляются дополнительные мотивы для его перевода в число приоритетных».
Отметим, что по оценке экспертов на восстановление участка Абхазской ж/д от Сухуми до пограничной с Грузией реки Ингури необходимо $251 млн. Минимального срока окупаемости, 16 лет, можно достичь при перевозке 10 млн. т грузов в год.