Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Լոռու և Տավուշի մարզեր
Լոռու մարզում Հանրապետության Նախագահն այցելել է Թեղուտի հանքավայր՝ շրջել պղինձ-մոլիբդենային այդ հանքավայրի տարածքում, ծանոթացել Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի տնտեսությանը, որից հետո այցելել է հանքահարստացուցիչ ֆաբրիկա, ծանոթացել իրականացված ներդրումներին և ֆաբրիկայի արտադրական հզորություններին: Նախագահն այնուհետև հանդիպում է ունեցել տեղի համայնքներից ընկերությունում աշխատող մարդկանց հետ: «Վալլեքս» խմբի կողմից ստեղծված «Թեղուտ» ընկերության վարչական համալիրում Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի շինարարության և պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագրի շնորհանդեսին, որին մասնակցել են նաև Շնող և Թեղուտ համայնքների ղեկավարներն ու ավագանին:
Հաշվի առնելով, որ Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագրի համատեքստում բնապահպանական տեսանկյունից առավել կարևոր խնդիրներից մեկն անտառային ֆոնդին հասցվելիք վնասի փոխհատուցումն է՝ ընկերությունը, պատասխանատուների հավաստմամբ, մշակել է անտառապատման ծրագիր: Ծրագրով նախատեսվում է անտառապատման իրականացում Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման հետևանքով հատման ենթակա անտառի կրկնակի գումարային մակերեսով՝ 714 հա տարածքներում: Ընկերությունը պատասխանատվություն է ստանձնել այդ տարածքներում ոչ միայն բուն ծառատունկի, այլև տնկված ծառերի նկատմամբ խնամքի համար՝ մինչև այն պահը, երբ հնարավոր կլինի այդ տարածքները տեղափոխել անտառի կատեգորիա: Անտառապատում իրականացնող մասնագիտացված կազմակերպություններն ընտրվում են մրցույթով:
Ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ նշվել է, որ անցած ժամանակահատվածում անտառահատում իրականացվել է շուրջ 149 հա գումարային մակերեսով տարածքներում: Զուգահեռաբար ծառատունկ և տնկված ծառերի ընթացիկ խնամքի աշխատանքներ են իրականացվել Լոռու մարզի Թեղուտ, Շնող, Լեռնահովիտ, Օձուն, Արջուտ համայնքների վարչական սահմաններում, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ Գուգարքի և Լալվարի անտառտնտեսություններում գտնվող շուրջ 378.5 հա գումարային մակերեսով տարածքներում:
Զեկուցվել է նաև, որ Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի տարածքում առկա են մշակույթի և քաղաքակրթության վաղեմի հետքեր և հուշարձաններ, որոնց պատմամշակութային բովանդակության հնարավորինս ամբողջական պահպանումն ու հետագա սերունդներին փոխանցումն ապահովելու նպատակով մշակվել, ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համաձայնեցվել և իրականացվում է «Թեղուտի հանքավայրի շահագործման համար անհրաժեշտ տարածքներում գտնվող պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանությունն ու անվթարայնությունն ապահովող միջոցառումների վերաբերյալ ծրագիր»: Ընկերության ֆինանսավորմամբ հնագիտական ուսումնասիրություններ, պեղումներ և ծրագրով սահմանված այլ աշխատանքներ են իրականացվել ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի և այլ մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից:
Ներկայացվել է «Թեղուտ» ընկերության սոցիալական քաղաքականությունը ևս: Ընդգծվել է, որ Լոռու մարզում սոցիալական աջակցության և այլ բարեգործական ծրագրերը ճշգրիտ հասցեավորելու և համակարգելու, այդ գործընթացներում հասարակության պատշաճ մասնակցությունն ապահովելու նպատակով «Վալլեքս» խմբի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է «Մանես» բարեգործական հիմնադրամը, որը համակարգում է ընկերության սոցիալական քաղաքականությունը: Լոռու մարզում ընկերության սոցիալական ծրագրերի գերակշիռ մասն իրականացվում է այդ հիմնադրամի միջոցով: Ընդհանուր առմամբ, 2008-2013թթ. ընկերությունը և «Մանես» բարեգործական հիմնադրամը Թեղուտ և Շնող համայնքներին՝ համայնքների զարգացման նպատակով, հատկացրել են շուրջ 116.7 մլն դրամ ֆինանսական ծավալով օժանդակություն: Հիմնադրման օրվանից հիմնադրամն իրականացրել է ավելի քան մեկ միլիարդ ՀՀ դրամ ֆինանսական ծավալով սոցիալական ծրագրեր:
Պատասխանատուների հավաստմամբ, Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի շինարարության և պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագիրը մեծ նշանակություն ունի նաև համայնքների տնտեսական կյանքում: Մասնավորապես նշվել է, որ հանդիսանալով համայնքներում գտնվող միակ արդյունաբերական ձեռնարկությունն ու խոշորագույն գործատուն, ընկերությունն ունի մոտ 1.200 աշխատող, այդ թվում՝ մոտ 150 աշխատող՝ Թեղուտից, 230 աշխատող՝ Շնողից, 430 աշխատող՝ Ալավերդուց: 2014թ. մարտի դրությամբ ընկերության աշխատողների միջին հաշվարկային աշխատավարձը կազմել է 295 հազար ՀՀ դրամ:
Տավուշի մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջան ուսումնահետազոտական կենտրոնում ԿԲ կազմակերպած տնտեսական աճի հեռանկարները երկարաժամկետ հատվածում թեմայով սեմինարին:
Հանրապետության Նախագահն այնուհետև այցելել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի Դիլիջանի ուսումնական կենտրոն, որտեղ նրան ներկայացրել են կենտրոնի կառուցման աշխատանքների ընթացքն ու շահագործումից հետո ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հետ կապված ծրագրերը: Նշվել է, որ նախկին ԽՍՀՄ կինեմատոգրաֆիստների միության հանգստյան տան բազայի վրա կառուցվող այդ կենտրոնի շինարարական աշխատանքները կավարտվեն 2015թ. սկզբին: Պատասխանատուների հավաստմամբ, ներկայումս իրականացվում են կենտրոնի ներքին հարդարման, արտաքին ցանցերի, ճանապարհների կառուցման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքները: Ուսումնական կենտրոնում տեղադրվելու են բարձրորակ ինժեներական համակարգեր և սարքավորումներ:
Ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հետ կապված ծրագրերի վերաբերյալ նշվել է, որ կենտրոնում իրականացվելու են ՊԵԿ համակարգի աշխատակիցների մասնագիտական գիտելիքների և աշխատանքային ունակությունների կատարելագործման, վերապատրաստման, այցելուների հանգստի, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային համաժողովների անցկացման, մասնագիտական փորձի փոխանակման ծրագրեր:

Президент Серж Саргсян с рабочим визитом отправился в Лорийскую и Тавушскую области
В Лорийской области Президент Республики посетил Техутское месторождение, прошелся по территории этого медно-молибденового месторождения, ознакомился с хозяйством Техутского горнорудного комплекса, после чего посетил горно-обогатительную фабрику, ознакомился с осуществленными инвестициями и производственными мощностями фабрики. Президент затем встретился с людьми из местных общин, работающими в компании. В административном комплексе компании «Техут», созданной группой «Валлекс», Серж Саргсян присутствовал на презентации строительства Техутского горно-обогатительного комбината и программы эксплуатации медно-молибденового месторождения, в которой также приняли участие руководители и члены советов старейшин общин Шнох и Техут.
Учитывая, что в контексте программы эксплуатации Техутского медно-молибденового месторождения с экологической точки зрения одной из важнейших задач является компенсация ущерба, который будет нанесен лесному фонду, компания, по заверению ответственных лиц, разработала программу лесопосадок, по которой планируется осуществление лесопосадок на территории 714 га, суммарно вдвое превышающую территорию леса, подлежащего вырубке вследствие эксплуатации медно-молибденового месторождения. Компания приняла ответственность не только за лесопосадки на этих территориях, но и уход за посаженными деревьями до того момента, когда можно будет перевести эти территории в категорию леса. Осуществляющие лесопосадки специализированные организации выбираются по конкурсу.
Во время презентации программы было отмечено, что в прошедший период вырубка леса осуществлена на суммарной площади около 149 га. Параллельно осуществлены лесопосадки и работы по текущему уходу за посаженными деревьями в административных границах общин Техут, Шнох, Лернаовит, Одзун, Арчут Лорийской области, на территориях суммарной площадью около 378,5 га, находящихся в лесных хозяйствах Гугарка и Лалвара ГНКО «Армлес».
Было также доложено, что на территории Техутского медно-молибденового месторождения есть следы и памятники древней культуры и цивилизации, с целью максимально целостного сохранения культурно-исторического содержания которых и их передачи дальнейшим поколениям разработана, согласована с Министерством культуры РА и осуществляется программа мероприятий по обеспечению охраны и безаварийности памятников истории и культуры, находящихся на территориях, необходимых для эксплуатации Техутского месторождения. При финансировании компании осуществлены археологические изучения, раскопки и предусмотренные программой другие работы Институтом археологии и этнографии НАН РА и другими специализированными организациями.
Была также представлена социальная политика компании «Техут». Было подчеркнуто, что в Лорийской области с целью обеспечения правильной адресности и координации программ социальной поддержки и других благотворительных программ, надлежащего участия общества в этих процессах по инициативе группы «Валлекс» создан благотворительный фонд «Манес», который координирует социальную политику компании. Большая часть социальных программ в Лорийской области осуществляется через этот фонд. В общем и целом, в 2008-2013 гг. компания и благотворительный фонд «Манес» выделили общинам Техут и Шнох с целью их развития помощь в финансовом объеме около 116,7 млн драмов. Со дня основания фонд осуществил социальные программы на сумму более миллиарда драмов РА.
По заверению ответственных лиц, программа строительства Техутского горно-обогатительного комбината и медно-молибденового месторождения имеет большое значение и в экономической жизни общин. В частности, было отмечено, что являясь находящимся в общинах единственным промышленным предприятием и крупнейшим работодателем, компания имеет около 1200 работников, в том числе около 150 работников – из Техута, 230 работников – из Шноха, 430 работников – из Алаверди. По состоянию на март 2014 года средняя расчетная зарплата работников компании составила 295 тысяч драмов РА.
Из Лорийской области Президент Серж Саргсян отправился в Тавушскую область. Президент Республики в Дилижанском учебно-методическом центре Центрального банка РА принял участие в организованном ЦБ семинаре на тему «Перспективы экономического роста в долгосрочной перспективе».
Президент Республики затем посетил Дилижанский учебный центр Комитета госдоходов при Правительстве РА, где ему представили ход работ по строительству центра и программы, связанные с организацией учебного процесса после его ввода в эксплуатацию. Было отмечено, что работы по сооружению этого центра, строящегося на базе бывшего дома отдыха союза кинематографистов СССР, завершатся в начале 2015 года. По заверению ответственных лиц, в настоящее время осуществляются работы по внутренней отделке центра, строительству внешних сетей, дорог и благоустройству территории. В учебном центре будут установлены высококачественные инженерные системы и оборудование.
Относительно организации учебного процесса было отмечено, что в центре будут осуществляться программы по совершенствованию профессиональных знаний и навыков работы, переподготовке сотрудников системы госдоходов, организации отдыха посетителей, а также проведению региональных и международных конференций, обмену профессиональным опытом.