ՄՄ Հայաստանի անդամակցությունը նախապատրաստող աշխատանքային խումբը կստեղծվի նոյեմբերի վերջին
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունը նախապատրաստող աշխատանքային խումբը կստեղծվի նոյեմբերի 20-ից հետո Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի ժամանակ: Այդ մասին նոյեմբերի 6-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի համանախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն Հայաստանի ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) միջեւ փոխհամագործակցության խորացման հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո: Խրիստենկոյի խոսքով՝ հանձնաժողովի կազմի մեջ ընդգրկված են մասնագետներ Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի կառավարություններից:
Ընդ որում Խրիստենկոն Հայաստանի ու ՄՄ միջեւ ընդհանուր սահմանիր բացակայությունը չի համարում «ծայրահեղ գործոն նման խորը ինտեգրացման ճանապարհին»: «Ես չեմ համարում, որ ընդհանուր սահմանի առկայությունը կամ բացակայությունը ինտեգրացման նմանատիպ խորը փուլում խոչընդոտ կարող է դառնալ, երբ խոսքը Մաքսային կամ անգամ Տնտեսական միության մասին է»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 6-ին Երեւանում Հայաստանի ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) միջեւ ստորագրվել է փոխհամագործակցության խորացման հուշագրի: Փաստաթուղթը կնքել են ԵՏՀ կոլեգիայի համանախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն ու Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Рабочая группа по подготовке присоединения Армении к ТС будет создана в конце ноября
Рабочая группа по подготовке присоединения Армении к Таможенному союзу будет создана в 20-ых числах ноября на заседании Совета Евразийской экономической комиссии. Об этом заявил 6 ноября в беседе с журналистами в Ереване председатель коллегии Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) Виктор Христенко после церемонии подписания Меморандума об углублении взаимодействия между Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) и Арменией. По словам Христенко, в состав комиссии войдут специалисты из правительств России, Казахстана и Беларуси.
При этом отсутствие общей границы Армении с ТС Христенко посчитал не «критическим аспектом на пути такой глубокой интеграции». «Я не считаю, что наличие или отсутствие общей границы является препятствием на пути к формированию такой глубокой фазы интеграции, как Таможенный союз или даже Экономический союз», — сказал он. По словам Христенко, товары из Армении будут оформляться как транзитные, а на границе с Россией для них будет действовать облегченный таможенный режим.
Напомним, что 6 ноября в Ереване был подписан Меморандум об углублении взаимодействия между Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) и Арменией. Документ подписали председатель коллегии ЕЭК Виктор Христенко и премьер-министр Армении Тигран Саркисян.