Միջոցառումներ՝ նվիրված Գործարարի օրվան
Բարեգործությունը բոլոր ժամանակներում հատուկ է եղել հայ գործարարությանը։ Պատահական չէ, որ հենց հայազգի մեծանուն բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի ծննդյան օրը՝ մարտի 3-ին, Հայաստանում պաշտոնապես նշվում է Գործարարի օրը։ Այս առթիվ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության անդամները մարտի 4-ին ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրեցին նվիրյալ հայորդու Երևանում տեղակայված արձանին։ Ի հիշատակ բարեսիրտ գործարարի՝ հոգեհանգստյան կարգ կատարվեց մայտաքաղաքի Ս. Աննա եկեղեցում:
«Այսօր էլ քիչ չեն տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելուն խոչընդոտող գործոնները՝ աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների գործընթաց ողջ աշխարհում, տարածաշրջանային անկայուն մթնոլորտ, արտաքին շուկաների ձևափոխումներ, ռազմական բախումներ, հաղորդակցության խնդիրներ, աշխատուժի և ֆինանսական հոսքերի աննախադեպ շարժ, տեխնոլոգիական վերազինման հրամայական,- մասնավորապես նշված է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի՝ Գործարարի օրվա կապակցությամբ հղած ուղերձում։- Եվ, ի պատիվ հայ գործարարության, կարող ենք արձանագրել, որ նա արժանապատվորեն է դիմակայում առկա փորձություններին՝ ցուցաբերելով ճկունություն, նորարարական մոտեցումներ, նախաձեռնողականություն, մրցունակ արտադրանք ու ծառայություններ առաջարկելու և սպառման նոր հնարավորությունների որոնման կարողություն։ Արդյունքում՝ բացված հազարավոր աշխատատեղեր, տնտեսական ցուցանիշների աճ, իրականացված սոցիալական ու մարդասիրական բազում ծրագրեր»։
«Հատկանշական է նաև, որ այսօր մեզանում ձևավորվել է գործարարների երիտասարդ սերունդ, որը շարունակելով եղած ավանդույթները՝ նոր մտածողություն ու մշակույթ է ներմուծում տնտեսական կյանք։ Կուտակված փորձի ու նորարար մոտեցման համադրությամբ էլ կոչված ենք առաջ մղելու մեր գործունեությունը՝ ի նպաստ Հայաստանի վերափոխման, երկրի տնտեսության զարգացման, բարեկեցիկ ու անվտանգ կյանքի ապահովման»,-ասվում է ուղերձում։

Events dedicated to the Entrepreneur’s Day
Charity has always been characteristic of Armenian business. It is no coincidence that on March 3, the birthday of Alexander Mantashyants, the great philanthropist of the Armenian nation, the Entrepreneur’s Day is officially celebrated in Armenia.
On this occasion, on March 4, the members of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia laid a wreath and flowers on the statue of the devoted Armenian in Yerevan.
In memory of a good-hearted businessman, a memorial service was held at the St. Anna church.
“Today, there are many factors that hinder economic activity: the process of geopolitical realignment throughout the world, the unstable regional climate, changes in foreign markets, military conflicts, communication problems, unprecedented movement of labor and financial flows, the technological re-equipment,” said UMBA President Arsen Ghazaryan I his message on the occasion of Entrepreneur’s Day.
“And, to the honor of Armenian business, we can record that it faces the current challenges with dignity, showing flexibility, innovative approaches, initiative, ability to offer competitive products and services and search for new consumption opportunities. As a result, thousands of jobs were created, economic indicators increased, many social and humanitarian programs were implemented,” underlined Mr. Ghazaryan.
“It is also noteworthy that today a young generation of businessmen has formed among us, which, continuing the existing traditions, introduces new thinking and culture into economic life. With the combination of accumulated experience and an innovative approach, we are called to advance our activities in favor of the transformation of Armenia, the development of the country’s economy, and the provision of a prosperous and safe life,” by this words UMBA President concluded his message.