Մեկնարկեց «Կավկաս․ շինարարություն և վերանորոգում EXPO 2026» 22-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը
Վեց երկրի շուրջ յոթ տասնյակ ընկերություն է մասնակցում Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մարտի 20-ին բացված «Կավկաս․ շինարարություն և վերանորոգում EXPO 2026» 22-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսին։ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու LOGOS EXPO կենտրոնի կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսում իրենց տարաբնույթ տաղավարներն են ներկայացրել ընկերություններ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Իրանից, Ղազախստանից և Էստոնիայից։
Շնորհավորելով և արդյունավետ աշխատանք մաղթելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին և հյուրերին՝ ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր գարնամուտին կազմակերպվում է նման ցուցահանդես, որովհետև շինարարությունը, վերանորոգումը, տնտեսության այն ճյուղն է, որն ի ցույց է դնում, որ առկա է ներդրումների կայունություն, հավասար մրցակցության դաշտ, և մարդիկ ցանկանում են նոր բան ստեղծել։ Նրա խոսքով՝ հատկապես այսօր, երբ տարածաշրջանը եռում է, երբ առկա են բազմաթիվ վտանգներ ու անորոշություններ, համանման ցուցահանդեսներով, գործարար ակտիվությամբ ամրապնդում ենք մեր հանրության կենսունակությունը։
Հայաստանի շինարարների միության նախագահ Վահան Հարությունյանի գնահատմամբ՝ այս ցուցահանդեսը մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալ ոլորտի նորություններին, նորարարական նյութերին, նոր տեխնոլոգիաներին և լուծումներին, դրանով իսկ՝ ստեղծել ավելի մրցունակ շինարարական ոլորտ։
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Սերգեյ Սալոմեի բնորոշնամբ՝ այս ցուցահանդեսը նշանակալի հարթակ է շինարարական ոլորտում միջազգային նախագծերի առաջմղման համար։ Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի շինարարական շուկան հզոր շարժիչ ուժ է տնտեսության զարգացման համար, իսկ համանման ցուցահանդեսները կոչված են նպաստելու միջազգային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը բոլոր մասնակիցների համար։ Այն կնպաստի ոչ միայն առևտրատնտոսական կապերին, այլև մասնակիցների միջև կոպերացիոն նախագծերի իրականացմանը։
«Կավկաս․ շինարարություն և վերանորոգում EXPO 2026» մասնագիտացված ցուցահանդեսը կգործի մինչև մարտի 22-ը։

Открылась 22-я международная специализированная выставка «Кавказ: Строительство и ремонт EXPO 2026»
Около семидесяти компаний из шести стран принимают участие в 22-й международной специализированной выставке «Кавказ: Строительство и ремонт EXPO 2026», которая открылась 20 марта в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. На выставке, организованной Союзом промышленников и предпринимателей Армении и выставочным центром LOGOS EXPO, свои павильоны представили компании из Армении, России, Индии, Ирана, Казахстана и Эстонии.
Поздравляя участников выставки и гостей и желая им плодотворной работы, президент СППА Арсен Казарян отметил, что подобная выставка организуется каждую весну, потому что строительство и реконструкция — это отрасли экономики, которые демонстрируют стабильность инвестиций, равные условия конкуренции и стремление людей к созданию чего-то нового. По его словам, особенно сегодня, когда регион находится в состоянии потрясений, когда существует множество опасностей и неопределенностей, мы укрепляем жизнеспособность нашего общества посредством подобных выставок и деловой активности.
По словам Ваана Арутюняна, президента Союза строителей Армении, эта выставка предоставляет участникам возможность ознакомиться с новостями отрасли, инновационными материалами, новыми технологиями и решениями, тем самым способствуя повышению конкурентоспособности строительного сектора.
По словам Сергея Саломе, торгового представителя России в Республике Армения, эта выставка является важной платформой для продвижения международных проектов в строительном секторе. Он отметил, что строительный рынок Армении является мощной движущей силой экономического развития, и подобные выставки призваны способствовать дальнейшему развитию международных отношений для всех участников. Это будет способствовать не только торгово-экономическим связям, но и реализации проектов сотрудничества между участниками.