Մեկնարկեցին «Կրթություն և կարիերա․ EXPO 2024» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի աշխատանքները
Հայաստանի, Լիտվայի, Ռուսաստանի, Էստոնիայի և Ուզբեկստանի հարյուրից ավելի կրթական հաստատություններ են ներկայացված «Կրթություն և կարիերա․ EXPO 2024» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսում, որն իր դռները բացեց ապրիլի 10–ին Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Իր բնույթով տարածաշրջանում խոշորագույն ամենամյա ցուցահանդեսը, որը կազմակերվել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու LOGOS EXPO Center ցուցահանդեսային ընկերության կողմից, թվով 23-րդն է։
Ներկայացված հիմնական թեմատիկ բաժիններում ընդգրկված են բարձրագույն կրթական հաստատություններ, ակադեմիաներ, միջին մասնագիտացված կրթօջախներ, քոլեջներ, ուսումնարաններ, վարժարաններ։ Մեծ թիվ են կազմում կադրերի վերապատրաստմամբ, շարունակական կրթությամբ, օտար լեզուների ուսուցմամբ, փոխանակման ծրագրերով զբաղվող կետրոնները։ Արտասահմանում կրթության հնարավորությունները ներկայացված են արտերկրի կրթական կառույցների տաղավարներում։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության անունից ողջունելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին՝ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը կարևորեց միջոցառման դերը հատկապես դպրոցականների համար, ովքեր այսօր կանգնած են մասնագիտական կողմնորոշման ոչ հեշտ խնդրի առջև։ Նրա խոսքով՝ նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի կրթական համակարգում տրվող մասնագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները հնարավորինս համապատասխանեցվեն աշխատանքի շուկայի ներկայացրած պահանջներին։
Միջոցառման կազմակերպիչների գլխավոր նպատակներից են դպրոցականներին և ուսանողներին տրամադրել համապարփակ տեղեկություն ժամանակակից կրթության ողջ ներկապնակի վերաբերյալ, նպաստել կրթօջախների ու ձեռնարկությունների միջև գործնական հարաբերությունների կայացմանը, տեղեկացնել զբաղվածության շուկայում առավել պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունների մասին։ Ըստ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանի՝ ցուցահանդեսը լավ հարթակ է ներկայացնելու մասնագիտական կրթության և կատարելոգործման հայրենական ու արտերկրում առկա հնարավորությունները, ինչպես նաև երկխոսություն հաստատելու գործատուների ու ապագա մասնագետների միջև։

“Education and Career EXPO 2024” international specialized exhibition was launched
More than a hundred educational institutions of Armenia, Lithuania, Russia, Estonia and Uzbekistan are represented in “Education and career EXPO 2024” international specialized exhibition, which opened its doors on April 10 at the sports concert complex named after K. Demirchyan.
The 23rd largest annual exhibition in the region was organized by the Union of Industrialists and Businessmen of Armenia and the LOGOS EXPO Center exhibition company.
The presented main thematic sections include higher educational institutions, academies, secondary specialized educational centers, colleges, schools, training schools. A large number of centers engaged in personnel training, continuous education, teaching foreign languages, and exchange programs were presented as well, as opportunities for education abroad.
Welcoming the participants of the exhibition on behalf of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Deputy Minister Daniel Danielyan emphasized the role of the event especially for schoolchildren, who today face the difficult problem of professional orientation.
According to Eduard Kirakosyan, director of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia, the exhibition is a good platform to present domestic and foreign opportunities for professional education and improvement, as well as to establish a dialogue between employers and future professionals.