«Հայ և իրանցի գործարարներն անգամ լիարժեք չգիտեն միմյանց ներուժի ու կարողությունների մասին»․ ՀԱԳՄ նախագահ
«Գլոբալ իննովեյշն սենթր» ընկերությունը վեցերորդ ամիսն է, ինչ մշտական գործունեություն է սկսել Հայաստանում և հանդիսանում է Իրանի ազգային նորարարական ու գիտատեխնիկական հիմնադրամների ներկայացուցիչը։ Վերջիններս գործում են ԻՀՀ նախագահի հովանու ներքո և տարեկան մեկ միլիարդ դոլար բյուջեով ու աշխարհի 6 երկրում ունեցած ներկայացուցչություններով աջակցություն է ցուցաբերել շուրջ 10000  նորարարական նախաձեռնությունների։ Ընկերության և հիմնադրամների ներկայացուցիչները դեկտեմբերի 22-ին հյուրընկալվեցին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը կարևորեց ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված է երկկողմ և տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը։ Նրա գնահատմամբ՝ թեև Հայաստանն ու Իրանը հարևան երկրներ են ու բարեկամական հարաբերություններ են կառուցում, այդուհանդերձ, տնտեսական գործակցության մակարդակը հեռու է գոհացնող լինելուց։  Արսեն Ղազարյանի խոսքով՝ հայ և իրանցի գործարարներն անգամ լիարժեք չգիտեն միմյանց ներուժի ու կարողությունների մասին, ինչին միտված պետք է լինի համանման կառույցների ու գործարարար համայնքը համախմբող միությունների գործունեությունը, փոխգործակցությունը։
Ներկայացնելով «Գլոբալ իննովեյշն սենթր»-ի գործունեության ուղղությունները, հիմնադրամի ներկայացուցիչ Սահման Մորադին նշեց, որ Կենտրոնի առաքելությունն է ստեղծել Իրանի և Հայաստանի գործարարների միջև  առևտրաարդյունաբերական համագործակցության ու զարգացման բարենպաստ պայմաններ: Կենտրոնն ապահովում է մարկետինգային, իրավաբանական, լոգիստիկ, մաքսային և այլ ծառայությունների մատուցում  հայկական ու իրանական կազմակերպությունների համար: «Մեր խնդիրն է Հայաստանում գտնել նոր գործընկերներ, իրականացնել համատեղ նոր ծրագրեր ամենատարբեր ոլորտներում՝ մասնավորապես գյուղատնտեսություն, բժշկություն, շինարարություն, արդյունաբերություն, այդ թվում՝ նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ», —  նշեց Սահման Մորադին։
Հայաստանում ներդրումային իր ծրագրերը ներկայացրեց «Բիզոր» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Համիդիե Դորրին։ Ներկայումս ընկերությունն արտադրում է շուրջ 50 անուն նոր սերնդի՝ ոչ ավանդական պարարտանյութ, որոնցից 12-ով առաջատարներից է աշխարհում։  Արտադրությունն իրականացվում է առաջատար բիո և նանոտեխնոլոգիաներով։ Հիմնադիր տնօրենը նպատակադրվել է համանման արտադրություն կազմակերպել նաև Հայաստանում՝ թե′ տեղի պահանջարկի բավարարման, թե′ երրորդ երկրներ արտահամնան նպատակով։
Կողմերը երկուստեք կարևորեցին համատեղ ձեռնարկությունների հիմնումը, տեղեկատվական և խորհրդատվական փոխապահովումը, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հետագա սերտ համագործակցության վերաբերյալ։

«Армянские и иранские бизнесмены даже до конца не знают о потенциале и возможностях друг друга»: президент СППА
Компания «Глобальный инновационный центр» уже шестой месяц на постоянной основе работает в Армении и является представителем национальных инновационных и научно-технических фондов Ирана. Последние действуют под эгидой Президента Исламской Республики Иран и с годовым бюджетом в один миллиард долларов и представительствами в 6 странах мира, поддержали около 10 000 инновационных инициатив. 22 декабря представителей инновационных и научно-технических фондов приняли в Союзе промышленников и предпринимателей Армении.
Приветствуя гостей, президент СППА Арсен Казарян подчеркнул важность любых инициатив, направленные на расширение двустороннего и регионального экономического сотрудничества. По его оценке, хотя Армения и Иран являются соседними странами и строят дружеские отношения, уровень экономического сотрудничества далек от удовлетворительного. По словам Арсена Казаряна, армянские и иранские бизнесмены даже в полной мере не знают о потенциале и способностях друг друга, на что и должна быть направлена деятельность и взаимодействие подобных структур и союзов, объединяющих бизнес-сообщество.
Представляя деятельность «Глобального инновационного центра», представитель фонда Сан Моради отметил, что миссией Центра является создание благоприятных условий для торгово-промышленного сотрудничества и развития между бизнесменами Ирана и Армении. Центр предоставляет маркетинговые, юридические, логистические, таможенные и другие услуги армянским и иранским организациям. «Наша задача — найти новых партнеров в Армении, реализовать новые совместные проекты в самых разных сферах, в частности, в сельском хозяйстве, медицине, строительстве, промышленности, в том числе с использованием инновационных технологий», — отметил Моради.
Директор компании «Бизор» Хамидие Дорри представил свои инвестиционные планы в Армении. В настоящее время компания производит около 50 наименований нетрадиционных удобрений нового поколения, 12 из которых входят в число лидеров в мире.
Стороны подчеркнули важность создание совместных предприятий, информационную и консультативную взаимную поддержку, достигнута договоренность о дальнейшем тесном сотрудничестве.