Հայ ոսկերիչ. ԵԱՏՄ-ի երկրներն առաջվա պես չեն ճանաչում իրար թանկարժեք մետաղների հարգերը
Եվրասիական Միության երկրներն առաջվա նման փոխադարձաբար չեն ճանաչում իրար թանկարժեք մետաղների հարգերը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Երեւանում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Ձեռնարկատիրության հարցերով խորհրդակցական կոմիտեի նիստին մասնակցած Հայաստանի Ոսկերիչների միության նախագահ Էմիլ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, հարցն արդեն բազմիցս բարձրացվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մասնակցությամբ տարբեր միջոցառումներին, բայց առայժմ լուծում չի ստացել: «Սեպտեմբերի 7-ի նոր խորհրդակցությանն ենք սպասում: Խնդիրն այն է, որ ապրանքների արտահանման դեպքում կրկնակի դրոշմման սպասելը նշանակում է ուշացնել վաճառքը եւ եկամուտ ստանալը», — պարզաբանել է Գրիգորյանը:
Նշենք, որ Եվրասիական Միության երկրները Հայաստանի ոսկերչական արտադրանքի արտահանման համար նշանակալի շուկա են մնում: 2015-ին դրանց ընդհանուր արտահանումը կազմել է մոտ 18,7 մլն դոլար, այդ թվում` Ղազախստան` 1,41 մլն դոլար, Ռուսաստան` 1,03 մլն դոլար, Բելառուս` 440 հազար դոլար: 2015-ին թանկարժեք ապրանքներ չեն արտահանվել Ղրղզստան:

Армянский ювелир: Страны ЕАЭС по-прежнему не признают пробы драгметаллов друг друга
Страны Евразийского союза по-прежнему взаимно не признают национальные пробы драгметаллов. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель Союза ювелиров Армении Эмиль Григорян, принявший участие в заседании Консультативного комитета по вопросам предпринимательства Евразийской экономической комиссии в Ереване.
По его словам, вопрос уже не раз поднимался на различных мероприятиях с участием Евразийской экономической комиссии, но решения пока не получил. «Ждём нового совещания 7 сентября. Проблема в том, что ожидать повторного клеймения изделий при вывозе товаров – значит опаздывать с продажей и выручкой», — пояснил Григорян.
Отметим, что страны Евразийского союза остаются значительным рынком для экспорта ювелирных изделий из Армении. В 2015 году их общий экспорт составил около $18,7 млн., в том числе в Казахстан – $1,41 млн., Россию – $1,03 млн. и в Белоруссию – $440 тыс. В Кыргызстан в 2015 году драгоценности не экспортировались.