Հայկական գարեջրի շշերը կարտադրվեն տեղում
«Երեւանի գարեջուր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2012 թ. «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով շշերի արտադրության կաղապարներ է արտահանել Ուկրաինա’ «Ռոկիտնովսկի ստեկոլնի զավոդ» ընկերությունում տարաների արտադրանք կազմակերպելու եւ ներմուծելու համար: Համաձայն մաքսային ընթացակարգերի’ կաղապարներն արտահանվել են «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով՝ մեկ տարի ժամկետով:
«Երեւանի գարեջուրը» ներկայումս պատվիրել է նմանատիպ կաղապարներ եւ նշված տարաներն արտադրվում են տեղում: Սակայն հետագայում տարաների մատակարարման հարցում ընդհատումները բացառելու նպատակով’ ընկերությունը դիմել է ՀՀ կառավարություն’ խնդրելով երկարաձգել Ուկրաինա արտահանված կաղապարների համապատասխան մաքսային ժամկետը եւս մեկ տարով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության դրական եզրակացությամբ՝ կառավարության հավանությունը կտրվի ապրիլի 11-ի կառավարության նիստում:

ЗАО «Ереванское пиво» будет производить бутылки дома
ЗАО «Ереванское пиво» экспортировало в Украину формы для литья бутылок. Партия была предназначена для производства стеклотары для пива на Рокитновском стекольном заводе. Согласно таможенным процедурам, формы были экспортированы в таможенном режиме временного экспорта сроком на год.
В настоящее время «Ереванское пиво» заказало аналогичные формы для себя, чтобы производить бутылки на месте. Однако в дальнейшем, с целью обеспечить бесперебойность поставок, компания обратилась в правительство Армении с просьбой продлить режим временного экспорта литьевых форм на Украину еще на год, в качестве резерва.
Проект постановления, подготовленного министерством экономики, вынесен на повестку дня заседания правительства 11 апреля.