Հայկական գարեջրի շշերը կարտադրվեն տեղում
«Երեւանի գարեջուր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2012 թ. «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով շշերի արտադրության կաղապարներ է արտահանել Ուկրաինա’ «Ռոկիտնովսկի ստեկոլնի զավոդ» ընկերությունում տարաների արտադրանք կազմակերպելու եւ ներմուծելու համար: Համաձայն մաքսային ընթացակարգերի’ կաղապարներն արտահանվել են «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով՝ մեկ տարի ժամկետով:
«Երեւանի գարեջուրը» ներկայումս պատվիրել է նմանատիպ կաղապարներ եւ նշված տարաներն արտադրվում են տեղում: Սակայն հետագայում տարաների մատակարարման հարցում ընդհատումները բացառելու նպատակով’ ընկերությունը դիմել է ՀՀ կառավարություն’ խնդրելով երկարաձգել Ուկրաինա արտահանված կաղապարների համապատասխան մաքսային ժամկետը եւս մեկ տարով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության դրական եզրակացությամբ՝ կառավարության հավանությունը կտրվի ապրիլի 11-ի կառավարության նիստում:

Armenian beer bottles to be produced on site
In 2012, Armenia’s capital city Yerevan Beer Company exported bottle production casts to Ukraine to manufacture beer barrels and to import them. These casts were exported under the “Temporary Exports” customs regulation, and for a one-year term.
At present, Yerevan Beer has ordered similar casts and the aforesaid barrels are manufactured on site. But in order to rule out interruptions in the supply of these barrels, the company petitioned to the Government of Armenia, with a request to extend for another year the respective customs term for the casts that are exported to Ukraine.
With the endorsement by the Ministry of Economy, the Government approval will be given to this request during Thursday’s Cabinet meeting.