«Հայաստանն արտահանման առումով ունի երկու գլխավոր խնդիր՝ մեծ ծավալների բացակայություն և որակ»․ ՀԱԳՄ նախագահ
Հայաստանն արտահանման առումով ունի երկու գլխավոր խնդիր՝ նախ մեծ ծավալների բացակայությունն է, մյուսը՝ որակը։ Տարիներ շարունակ դեպի եվրոպական շուկա արտոնություններ ունենալով՝ մենք չենք կարողացել շատ արտահանումներ ապահովել նաև որակի պատճառով։ Հաճախ էլ` որակ ունենալով, արտահանմանը խանգարել են համապատասխան հավաստագրերի կազմման թերությունները։ Նման կարծիք հայտնեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ նոյեմբերի 10-ին կայացած «Աջակցություն Հայաստանում որակի ենթակառուցվածքների զարգացմանը» ծրագրի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանն ունեցած իր ելույթում։
ՀԱԳՄ նախագահի խոսքով՝ գործարար հանրությունը տարիներ շարունակ ջանքեր է ներդրել հանրապետությունում միջազգային չափորոշիչների համապատասխան որակի, ստանդարտացման, չափագրման, տրամաչափարկման լաբորատորիաների ստեղծման ուղղությամբ, որը մինչ օրս չի կայացել։ Արդյունքում՝ առկա է մի վիճակ, երբ հայաստանցի արտահանողները եվրոպական որակի սերտիֆիկատներ կամ ստանդարտացման թղթեր ունենալու համար դիմում են հարևան Վրաստանին կամ եվրոպական երկրներին, ինչը գործարարության համար առաջացնում է լրացուցիչ լուրջ ծախսեր և ժամանակի կորուստ։ Ըստ Արսեն Ղազարյանի՝ եթե խոշոր ընկերությունները կարողանում են իրենց թույլ տալ այդ խնդիրներն արտերկրում կարգավորել, ապա փոքր և միջին ձեռներեցության համար դա անհաղթահարելի ծախսեր է ենթադրում։ Արդյունքում՝ ՓՄՁ ոլորտն անկարող է լինում իր՝ թեկուզ որակյալ ապրանքն ու ծառայություններն արտահանել։
Այս առումով Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահը ողջունելի համարեց «Աջակցություն Հայաստանում որակի ենթակառուցվածքների զարգացմանը» ծրագրի շրջանակում հանրապետությունում միջազգային մակարդակի չափագիտական համակարգի ստեղծումը։ Նրա խոսքով՝ սա Հայաստան-Եվրամիություն համապարփակ և ընդլայնված գործունեության համաձայնագրի (ՀԸԳՄ/CEPA) առաջին գործուն քայլն է, որով փորձ է արվում ենթակառուցվածքային հզորացման բերել մեր տնտեսությունը և նրան սպասարկող ոլորտները։ Արսեն Ղազարյանի գնահատմամբ՝ միջազգային մակարդակի լաբորատորիաների ստեղծումը միջին բիզնեսին հնարավորություն կտա հավաքական, խմբային տեսքով արտահանում իրականացնել դեպի եվրոպական շուկա։ «Իսկ փորձը ցույց է տալիս, որ մենք այնտեղ վաճառելու կամ ծառայություններ մատուցելու հնարավորություններ ունենք»,-հավաստիացրեց ՀԱԳՄ նախագահը։
Արսեն Ղազարյանը ողջունեց նաև գործադիրի այն որոշումը, որով նախատեսվում է ենթակառուցվածքների կատարելագործման, լիզինգային ծրագրերի սուբսիդավորում։ «Կարծում եմ՝ այստեղ կա անելիք, որպեսզի կարողանանք մեր փոքր, բայց հավակնոտ շուկայում նաև մասնավոր հատվածի լաբորատորիաներ ունենալ, որոնք պետականի գործունեությանը զուգահեռ կարողանան շուկան լիարժեք սպասարկել, — նշեց ՀԱԳՄ նախագահը։ — Մենք, իրոք, հավակնոտ արդյունաբերական թեզեր ենք առաջ քաշում, եղածով չենք բավարարվում և տարածաշրջանում ուզում ենք լինել ոչ միայն տրանսպորտային խաչմերուկ, այլև տնտեսական լուրջ հարթակ՝ հարևանների հետ աշխատելու, երրորդ երկրների շուկաներ դուրս գալու համար»։ Նա հույս հայտնեց, որ ՀԸԳՄ/CEPA-ի շրջանակներում իրականացվող գործընթացներն արագություն կհավաքեն, որովհետև հետպատերազմական Հայաստանն առավել կարիք ունի ենթակառուցվածքների, տնտեսության համակարգերի վերականգնման և զարգացման։
«Աջակցություն Հայաստանում որակի ենթակառուցվածքների զարգացմանը» ծրագիրն իրականացվում է UNIDO-ի կողմից՝ Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ։ Նպատակն է՝ Հայաստանն ապահովել հուսալի և վստահություն վայելող որակի ենթակառուցվածքների ծառայություններով, ինչը կհանգեցնի միջազգային շուկաների, այդ թվում՝ Եվրոպական միության հետ առևտրի ավելացմանը:

«У Армении есть две основные проблемы с точки зрения экспорта: отсутствие больших объемов и качество»- президент СППА
У Армении две основные проблемы с точки зрения экспорта: первая – это отсутствие больших объемов, а вторая – качество. Имея привилегии на европейском рынке в течение многих лет, мы не смогли обеспечить многие экспортные поставки также из-за качества. Часто, имея качество, экспорту мешали недостатки оформления соответствующих сертификатов. Такое мнение высказал президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян в своем выступлении на мероприятии, посвященном запуску программы «Поддержка развития инфраструктуры качества в Армении», которое состоялось 10 ноября.
По словам президента СППА, бизнес-сообщество годами вкладывало усилия в направлении создания в республике лабораторий качества, стандартизации, измерений, калибровки в соответствии с международными стандартами, которая до сих пор не создана. В результате возникает ситуация, когда армянские экспортеры обращаются в соседнюю Грузию или страны Европы для получения европейских сертификатов качества или документов по стандартизации, что вызывает дополнительные серьезные расходы и потерю времени для бизнеса. По словам Арсена Казаряна, если крупные компании могут позволить себе решение этих проблем за границей, то для малого и среднего предпринимательства это сопряжено с непреодолимыми затратами. В результате сектор МСП не может экспортировать даже качественные товары и услуги.
В этой связи президент Союза промышленников и предпринимателей Армении приветствовал создание в республике системы метрологии международного уровня в рамках программы «Поддержка развития инфраструктуры качества в Армении». По его словам, это первый действенный шаг Соглашения о всеобъемлющей и расширенной деятельности Армения-Европейский союз (CEPA), с помощью которого предпринимается попытка укрепить инфраструктуру нашей экономики и обслуживающих ее секторов. По словам Арсена Казаряна, создание лабораторий международного уровня даст возможность среднему бизнесу экспортировать на европейский рынок в коллективной, групповой форме. «И опыт показывает, что у нас есть возможности продавать или оказывать там услуги», — заверил президент СППА.
Арсен Казарян также приветствовал решение правительства о субсидировании программ модернизации инфраструктуры и лизинга. «Я думаю, что здесь есть над чем поработать, чтобы на нашем маленьком, но амбициозном рынке были и лаборатории частного сектора, которые могли бы обслуживать рынок параллельно с деятельностью государственных», — сказал президент СППА. — Мы действительно выдвигаем амбициозные промышленные тезисы, нас не устраивает существующее и мы хотим быть не только транспортной развязкой в регионе, но и серьезной экономической площадкой для работы с соседями и выхода на рынки третьих стран». Он выразил надежду, что процессы, осуществляемые в рамках CEPA, будут набирать обороты, поскольку послевоенная Армения больше всего нуждается в восстановлении и развитии инфраструктуры, экономической системы.