Խոշոր ընկերությունների հաշվետվությունները պետք է մի տեղ հավաքվեն. Տիգրան Սարգսյան
Հայաստանում երեք տարի առաջ օրենք ընդունվեց, ըստ որի՝ խոշոր ընկերությունները պարտավոր են արտաքին աուդիտ իրականացնել եւ հրապարակային հաշվետվությոն տալ ֆինանսական իրավիճակի վերաբերյալ:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր՝ հունվարի 31-ին, կառավարության նիստում հիշեցնելով այդ մասին, ասաց, որ արդյունքներն արդեն ամփոփվել են: Աուդիտ են անցել 800-ից ավելի խոշոր ընկերություններ:
Տ. Սարգսյանի խոսքով՝ բոլոր հաշվետվությունները պետք է մեկ կայքում հավաքել, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիները դժվարություն չունենան տարբեր թերթերից այդ եզրակացություններին ծանոթանալու: Բացի այդ՝ կան ընկերություններ, որոնց աուդիտորական եզրակացությունը բացասական է, իսկ դա, ըստ Տ. Սարգսյանի, նշանակում է, որ այդ ընկերություններն ավելի խիստ վերահսկողական դաշտում կհայտնվեն: Տ. Սարգսյանը կարեւորեց թափանցիկ աշխատաոճը, նշելով, որ մամուլի ազատության զեկույցում Հայաստանը կրկին առաջընթաց է գրանցել 3 կետով, իսկ վերջին 4 տարում 114-որդ տեղից բարձրացել է 74-որ տեղ՝ դառնալով առաջատար ԱՊՀ երկրների համեմատ: Թեեւ, ըստ Տ. Սարգսյանի, դեռ մեծ ճանապարհ կա անցնելու:

Более 800 крупных предприятий Армении тпрошли внешний аудит
Более 800 крупных предприятий Армении, в соответствии с действующим законодательством, прошли внешний аудит, по которому уже подготовлены заключения. Об этом на заседании правительства Армении 31 января заявил премьер-министр Тигран Саркисян.
По мнению премьера, все отчеты должны быть размещены на одном сайте, чтобы граждане не испытывали сложностей при ознакомлении с заключениями проведенного внешнего аудита. Он также отметил, что по итогам проведенного внешнего аудита некоторые компании получили отрицательные заключения, а это означает, что они автоматически войдут в число компаний, находящихся под более жестким контролем.
Наряду с этим премьер отметил важность обеспечения прозрачности в деятельности, сказав, что в докладе о состоянии свободы слова Армения вновь зафиксировала прогресс, поднявшись на 3 пункта в опубликованном рейтинге. Он подчеркнул, что за последние 4 года Армения поднялась с 114-го места на 74-й, став лидером по уровню свободы слова среди стран СНГ. Тем не менее, Саркисян подчеркнул, что стране предстоит пройти еще долгий путь.