Խոշոր ընկերությունների հաշվետվությունները պետք է մի տեղ հավաքվեն. Տիգրան Սարգսյան
Հայաստանում երեք տարի առաջ օրենք ընդունվեց, ըստ որի՝ խոշոր ընկերությունները պարտավոր են արտաքին աուդիտ իրականացնել եւ հրապարակային հաշվետվությոն տալ ֆինանսական իրավիճակի վերաբերյալ:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր՝ հունվարի 31-ին, կառավարության նիստում հիշեցնելով այդ մասին, ասաց, որ արդյունքներն արդեն ամփոփվել են: Աուդիտ են անցել 800-ից ավելի խոշոր ընկերություններ:
Տ. Սարգսյանի խոսքով՝ բոլոր հաշվետվությունները պետք է մեկ կայքում հավաքել, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիները դժվարություն չունենան տարբեր թերթերից այդ եզրակացություններին ծանոթանալու: Բացի այդ՝ կան ընկերություններ, որոնց աուդիտորական եզրակացությունը բացասական է, իսկ դա, ըստ Տ. Սարգսյանի, նշանակում է, որ այդ ընկերություններն ավելի խիստ վերահսկողական դաշտում կհայտնվեն: Տ. Սարգսյանը կարեւորեց թափանցիկ աշխատաոճը, նշելով, որ մամուլի ազատության զեկույցում Հայաստանը կրկին առաջընթաց է գրանցել 3 կետով, իսկ վերջին 4 տարում 114-որդ տեղից բարձրացել է 74-որ տեղ՝ դառնալով առաջատար ԱՊՀ երկրների համեմատ: Թեեւ, ըստ Տ. Սարգսյանի, դեռ մեծ ճանապարհ կա անցնելու:

Large companies’ reports should be gathered at one place – Armenian PM
A law was passed in Armenia three years ago, according to which the country’s large companies have to conduct external audits and provide public reports on their financial situation.
Recalling this during Thursday’s Cabinet meeting, Premier Tigran Sargsyan stated that the respective results are summarized and audits were conducted at over 800 large companies.
In Sargsyan’s words, all reports should be gathered at one website, so that the country’s citizens would not have any difficulties in getting familiar with these conclusions.
Also, the PM underscored carrying out a transparent work, and noted that Armenia has once again made progress—by three points—in the Freedom of the Press Report. Also, it climbed from 114th to 74th spot in the past four years, and became the leader among the CIS countries.