Լիտվական պարբերական. Հայաստանը կարող է տնտեսական կամուրջ դառնալ դեպի Իրան
Հայաստանը կարող է տնտեսական կամուրջ դառնալ դեպի Իրան լիտվական արտահանման համար: Այդ մասին գրում է լիտվական «Verslo Zinios» (Կյանքի բիզնես) պարբերականը՝ մեկնաբանելով մարտի 23-25-ին Երեւանում կայացած հայ-լիտվական բիզնես-ֆորումի արդյունքները:
Հայաստանը, Իրանի հետ պատմականորեն ամուր կապեր ունենալով, կարող է 75 մլն բնակիչ ունեցող իրանական շուկայի համար կամուրջ դառնալ: «Հայաստան այցի ընթացքում մեզ համար Իրանի արդյունաբերողների համադաշնության հետ հանդիպում էր կազմակերպվել, մենք մտադիր ենք զարգացնել հարաբերությունները», — հայտարարել է Լիտվայի արդյունաբերողների համադաշնության միջազգային հարաբերությունների վարչության տնօրեն (LPK) Ալեքսանդրաս Իզգորոդինասը: Լիտվական ձեռներեցներին գրավում են Հայաստանում ապրանքների բարձր գները, որոնք արտահանումը դարձնում են շահավետ: «Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում գները բավականին բարձր են, ինչը թույլ է տալիս արտահանել այդ երկիր, չնայած թանկ լոգիստիկային», — հավելել է Իզգորոդինասը:

Литовское издание: Армения может стать экономическим мостом в Иран
Армения может стать экономическим мостом для литовского экспорта в Иран. Об этом пишет литовское издание «Verslo Zinios» («Жизнь бизнеса»)», комментируя итоги армяно-литовского бизнес-форума в Ереване 23 – 25 марта.
Армения, исторически имеющая прочные отношения с Ираном, может стать мостом на иранский рынок с его 75 млн. жителей. «В ходе визита в Армению для нас была организована встреча с Конфедерацией промышленников Ирана, мы намерены развивать завязавшиеся отношения», — заявил директор Департамента международных отношений Конфедерации промышленников Литвы (LPK) Александрас Изгородинас. Литовских предпринимателей привлекают и высокие цены на товары в Армении, которые делают экспорт выгодным. «В целом, цены в Армении достаточно высокие, что позволяет экспортировать в эту страну, несмотря на дорогую логистику», – добавил Изгородинас.