Թեթեւ արդյունաբերության ներկայացուցիչ. ՄՄ անդամակցությունը չի բարդացնի հայաստանյան իրացումը Ռուսաստանում ու Եվրոպայում
Մուտքը Մաքսային միություն չի բարդացնի հայկական թեթեւ արդյունաբերական արտադրանքի իրացումը ոչ Ռուսաստանում, ոչ Եվրոպայում: Նման կարծիք հայտնել է «Տոսպ» (Երեւան) ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Սուրեն Բեկիրսկին: Նա նշել է, որ պատրաստի արտադրանքը կարող է թանկել 10-15 տոկոսով, սակայն, միայն Հայաստանում:
Ընկերությունը բամբակ է ներկրում Թուրքիայից եւ Միջին ասիայից (ոչ Ղազախստամնից): «Ղազախստանը քիչ բամբակ ունի, այն էլ հիմնականում տեխնիկական է»,- ասել է Բեկիրսկին: Մաքսային միությունում դրա ներկրման տոկոսադրույքը 5 տոկոս է:
Այնուամենայնիվ, Բեկիրսկին հավելել է, որ խոշոր արտադրողները միտված են արտահանման: Այդ դեպքում հավելավճարը չպետք է խոչնըդոտի: Մի կողմից, նախկինում բամբակը Հայաստանը Թուրքիայից ու Ղազախստանից ներկրում էր առանց տուրքի: Իսկ մյուս կողմից հայ արտադրողներն այլեւս ռուսական մաքսատան չեն վճարի միջնորդներին, իսկ տանը չեն սպասի ԱԱՀ վերադարձին: Իսկ նա, ով աշխատում է Եվրոպայի հետ, կարող է ազատվել տուրքերից՝ հումքը ձեւակերպելով որպես ժամանակավոր ներկրում: «Այսինքն խնդիրը մնում է միայն ներքին շուկայում»,- հայտարարել է Բեկիրսկին:
Հայաստանում տեղական արտադրության ներքնազգեստը կարող է արժենալ 1200-1500 դրամ, հավելել է նա: «Խոսքը որակյալի մասին է: Գնի տարբերություն կնկատվի, սակայն ոչ մեծ»,- նշել է նա:
Մեկ այլ խնդիր է այն, որ ներքին շուկայում լուրջ շրջանառության դեպքում հարկ է լինում պահեստավորել շրջանառության միջոցների 15-20 տոկոսը: «Սա արդեն փոքր-ինչ ցավոտ է: Այստեղ կառավարությունը պետք է մտածի, ինչ մեխանիզմներ մշակի թեթեւ արդյունաբերության համար: Սակայն սա արդեն այլ հարց է»,- նշել է Բեկիրսկին:

Производитель легпрома: Вступление в ТС не осложнит Армении сбыт в России и Европе
Вступление в Таможенный Союз не осложнит сбыта армянского легпрома ни в России, ни в Европе. Такое мнение высказал генеральный директор ОАО «Тосп» (Ереван) Сурен Бекирски. Он отметил, что готовый товар может подорожать на 10-15%, но, вероятнее всего, только в Армении.
Компания импортирует хлопок из Турции и Средней Азии (но не Казахстана). «У Казахстана хлопка мало, и он в основном технический», — пояснил Бекирски. В Таможенном союзе пошлина на импорт семян хлопчатника – 5%.
Тем не менее, крупные производители, добавил Бекирски, так или иначе нацелены на экспорт. А в этом случае надбавка помешать не должна. С одной стороны, ранее хлопок из Узбекистана и Турции приходил в Армению беспошлинно. Но с другой – армянским производителям на российской таможне больше не нужно будет платить брокерам, а дома – ждать возврата НДС. А тот, кто работает на Европу, может избавиться от пошлины, оформив сырье как временный импорт. «То есть проблема остается только на внутреннем рынке, а тут по большому счету можно немножко подработать качество, упаковку, так чтобы покупателю было не очень накладно платить чуть дороже», — заявил Бекирски.
Комплект нижнего белья местного производства в Армении может стоить 1200-1500 драмов, добавил он. «Речь о нормальном качестве. Разница в цене появится, но будет не очень большой», — отметил он.
Другая проблема, добавил он – в том, что при серьезных оборотах продаж на внутреннем рынке возникнет необходимость резервировать 15-20% оборотных средств. «А вот это уже немного болезненно. Тут правительству нелишне подумать, какие механизмы разработать для легкой промышленности. Но это уже другой вопрос», — отметил Бекирски.