Երևանում ոսկերչական ազատ գոտում ընդգրկվել են առաջին ընկերությունները
Երևանում ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտում (ԱՏԳ) սկսել են ընդգրկվել առաջին ընկերությունները: Ազատ գոտու կազմակերպիչ «AJA ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի հետ պայմանագրերը ստորագրվել են ապրիլի 28-ին Երեւանում:
Ընկերության ղեկավար Արտակ Ուդումյանը նշել է, որ ԱՏԳ-ի ստեղծման եւ զարգացման գործում կարեւոր է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիայի (AJA) ջանքերի դերը, որը օգնել է ներգրավել ոսկերիչներ ամբողջ աշխարհից:
Էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանի խոսքով՝ ոսկերչական եւ ադամանդագործական ոլորտը հայկական արտահանման գերակայություններից են. «Մենք վստահ ենք, որ ԱՏԳ-ն կօգնի բարելավել մեր դիրքերը այդ ոլորտում»:
ԱՏԳ-ում աշխատանքի նախնական պայմանագրեր կնքել են ռուսաստանցի գործարար Դարյա Բարանովան, ինչպես նաեւ ծագումով հայեր Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ալժիրից, Հորդանանից: Պայմանագիր կնքել է նաեւ հայկական «Պերլիտ» ընկերությունը, որը համագործակցում է աշխարհում թանկարժեք բեռնափոխադրումներ իրականացնող խոշորագույն «Malca Amit» ձեռնարկության հետ: Ամերիկյան «Durus» ընկերությունն էլ ծրագրում է ծառայություններ մատուցել արտադրվող թանկարժեք զարդերի լիազորման հարցում:
Ըստ Ուդումյանի’ ԱՏԳ-ում աշխատելու հետաքրքրություն են ցուցաբերում եւս 2 ոսկերիչ-գործարարներ. Մեկը սիրիահայ է, մյուսը’ ռուսաստանցի Արամ Գեւորգյանը, որը նախատեսում է 100 աշխատատեղ բացել: Ուդումյանը նշել է, որ շինարարական վերանորոգման աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտելու համար կպահանջվի 20 միլիոն դոլար:
Հիշեցնենք, որ ըստ ՀՀ օրենսդրության, ԱՏԳ-ում աշխատող ընկերությունները ազատվում են ԱԱՀ-ից, ինչպես նաեւ եկամտահարկից: Նախատեսված չէ նաեւ զբաղեցրած անշարժ գույքի դիմաց հարկ եւ մաքսային վճարումներ արտահանման ժամանակ:

В свободную ювелирную зону в Ереване стали вовлекаться первые компании
В свободную ювелирную экономическую зону (СЭЗ) в Ереване начали вовлекаться первые компании. Подписание договоров ювелирных компаний с организатором свободной зоны, ЗАО «Свободная экономическая зона AJA», состоялось 28 апреля в Ереване.
Как отметил руководитель компании Артак Удумян, в создании и развитии СЭЗ важна роль усилий Ассоциации армян-ювелиров (AJA), которая помогла привлечь ювелиров со всего мира – армян и не только. «Мы хотим сделать нашу СЭЗ региональным ювелирным центром», — отметил Удумян.
Как заявил замминистра экономики Армении Тигран Арутюнян, ювелирная и алмазогранильная отрасль – один из приоритетов для армянского экспорта: «Мы уверены, что новая СЭЗ поможет улучшить позицию нашего экспорта в этой отрасли».
Предварительные договора о работе в СЭЗ заключили российский предприниматель Дарья Баранова (которая собирается открыть компанию с армянским названием «Танкаржек»), а также армяне по происхождению из России, США, Алжира, Иордании. Соглашение заключила и армянская компания «Перлит», сотрудничающая с «Malca Amit» – одним из крупнейших в мире предприятий по транспортировке драгоценных грузов. Еще одна компания, американская «Durus», планирует оказывать услуги по сертификации производимых ювелирных изделий.
По словам Удумяна, интерес к работе в СЭЗ проявляют еще 2 бизнесмена-ювелира: один – сирийский армянин, другой – россиянин Арам Геворкян, планирующий открыть более 100 рабочих мест. Как отметил Удумян, для полного завершения строительно-ремонтных работ (СЭЗ будет размещаться в бывшем здании ЗАО «Авиакомплекс») потребуется, по нынешней оценке, около $20 млн.
Напомним, что по армянскому законодательству, компании, работающие в СЭЗ, освобождаются от НДС (в части сделок внутри СЭЗ и на экспорт), а также на прибыль и (для индивидуальных предпринимателей) на доход. Не предусмотрен также сбор налога на имущество за занимаемую недвижимость и таможенных выплат при экспорте.