Երևանում ոսկերչական ազատ գոտում ընդգրկվել են առաջին ընկերությունները
Երևանում ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտում (ԱՏԳ) սկսել են ընդգրկվել առաջին ընկերությունները: Ազատ գոտու կազմակերպիչ «AJA ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի հետ պայմանագրերը ստորագրվել են ապրիլի 28-ին Երեւանում:
Ընկերության ղեկավար Արտակ Ուդումյանը նշել է, որ ԱՏԳ-ի ստեղծման եւ զարգացման գործում կարեւոր է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիայի (AJA) ջանքերի դերը, որը օգնել է ներգրավել ոսկերիչներ ամբողջ աշխարհից:
Էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանի խոսքով՝ ոսկերչական եւ ադամանդագործական ոլորտը հայկական արտահանման գերակայություններից են. «Մենք վստահ ենք, որ ԱՏԳ-ն կօգնի բարելավել մեր դիրքերը այդ ոլորտում»:
ԱՏԳ-ում աշխատանքի նախնական պայմանագրեր կնքել են ռուսաստանցի գործարար Դարյա Բարանովան, ինչպես նաեւ ծագումով հայեր Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ալժիրից, Հորդանանից: Պայմանագիր կնքել է նաեւ հայկական «Պերլիտ» ընկերությունը, որը համագործակցում է աշխարհում թանկարժեք բեռնափոխադրումներ իրականացնող խոշորագույն «Malca Amit» ձեռնարկության հետ: Ամերիկյան «Durus» ընկերությունն էլ ծրագրում է ծառայություններ մատուցել արտադրվող թանկարժեք զարդերի լիազորման հարցում:
Ըստ Ուդումյանի’ ԱՏԳ-ում աշխատելու հետաքրքրություն են ցուցաբերում եւս 2 ոսկերիչ-գործարարներ. Մեկը սիրիահայ է, մյուսը’ ռուսաստանցի Արամ Գեւորգյանը, որը նախատեսում է 100 աշխատատեղ բացել: Ուդումյանը նշել է, որ շինարարական վերանորոգման աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտելու համար կպահանջվի 20 միլիոն դոլար:
Հիշեցնենք, որ ըստ ՀՀ օրենսդրության, ԱՏԳ-ում աշխատող ընկերությունները ազատվում են ԱԱՀ-ից, ինչպես նաեւ եկամտահարկից: Նախատեսված չէ նաեւ զբաղեցրած անշարժ գույքի դիմաց հարկ եւ մաքսային վճարումներ արտահանման ժամանակ:

First companies being involved in Yerevan's free economic area for jewelers
The first companies are being involved in a free economic area for jewelers. The ceremony of signing treaties between jewelry companies and free economic zone took place in Yerevan on Monday.
President of the company Arthur Udumyan said Armenian Jewellers Association (AJA) has a significant role in development of the free economic zone.
“We want to turn the area into a new regional jewelry center,” Udumyan said.
In tur, Deputy Economy Minister Tigran Harutyunyan said jewelry and diamond cutting industry is one of the priorities of Armenia’s exports.
Russian businessman Darya Baranova, as well as Armenian entrepreneurs from Russia, U.S., Algeria, Jordan, signed preliminary treaties with free economic area.
Another agreement by Perlite, an Armenian company cooperating with Malca Amit, one of world’s largest enterprises dealing with transportation of precious cargo, was signed. “Dirus”, a company from U.S., plans to provide certification services for produced jewelry.
According to Udumyan, two businessmen, a Syrian Armenia and a Russian Armenian, are interested in the work of economic zone, too. Aram Gevorgyan from Russia plans to open more than 100 jobs here.
Under current law, free economic zone will provide a zero rate for VAT, taxes on income and property, as well as import duties. Free zone should be focused on exports: sales within Armenia will be taxed.