Երևանում դռները բացեց «Կովկաս. Շինարարություն և վերանորոգում EXPO 2023» միջազգային ցուցահանդեսը
«Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում մարտի 17-ին իր դռները բացեց «Կովկաս. Շինարարություն և վերանորոգում EXPO 2023» 19-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որը կազմակերպել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունն ու LOGOS EXPO կենտրոնը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ։ Ցուցահանդեսին ներկայացված են ավելի քան ութ տասնյակ ընկերություններ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Հայաստանից, Վրաստանից և Ղազախստանից։
«Տասնամյակների ավանդույթ է, որ մենք գարունը սկսում ենք տարածաշրջանային ուղղվածություն ունեցող այս խոշոր միջազգային ցուցահանդեսով։ Այն խորհրդանշական է նրանով, որ գարնան գալով բիզնեսն ակտիվանում է հատկապես շինարարական ոլորտում», — բացման իր խոսքում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։ Նրա խոսքով՝ ցուցահանդեսը մի հարթակ է, որտեղ գործարարները փորձում են ներկայացնել իրենց ձեռքբերումները, տեխնոլոգիաները, հավակնոտ քայլեր անում։
Այն համախմբված ներկայացնում է ոլորտի այսօրվա ակտիվ ընկերություններին, իրենց մասնակցությունն են բերում նաև նոր ընկերությունները՝ դրսևորվելու, կայանալու ակնկալիքով։ Այդպիսիք այս տարի մասնակիցների 25% է և դա, Արսեն Ղազարյանի խոսքով՝ պատահական չէ, քանի որ վերջին տարիներին այս ոլորտն աննախադեպ աճ է ապրում, շուկայում առկա է մեծ պահանջարկ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, անդրադառնալով ընդհանուր տնտեսական ցուցանիշներին, նշեց, որ ՀՀ-ում 2022 թվականին 12,6% տնտեսական աճի պարագայում բարձր ցուցանիշներ են ապահովվել տեղեկատվական տեխնnլոգիաների, ֆինանսական, առևտրի և ծառայությունների ոլորտներում։ Էական աճ է արձանագրել նաև շինարարությունը, որի ընդհանուր ծավալը 2022-ին կազմել է 541 մլրդ դրամ՝ 12%-ով ավելի, քան նախորդ տարվա արդյունքը։ Թեև շահագործման է հանձնվել 322 հազ մետր քառակուսի նոր բնակֆոնդ, այդ բարձր ցուցանիշը դեռևս հեռու է պահանջված մակարդակից։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն անդրադարձավ նաև ոլորտի խթանմանն ուղղված կառավարության միջոցառումներին ու ծրագրերին, նշեց առկա մարտահրավերները։
ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոյի բնորոշմամբ՝ այս ցուցահանդեսը ոլորտով շահագրգռվածների համար դարձել է, կարծես, մի երկրորդ տուն և տարեցտարի ավելի ներկայացուցչական բնույթ է կրում։ Նրա խոսքով, թե Հայաստանում, թե Ռուսաստանում շինարարությունը էական աճի տեմպեր է արձանագրում, և ցուցահանդեսը լավ հարթակ է երկխոսելու, համագործակցության նոր ուղղություններ մշակելու համար։
«Կովկաս. Շինարարություն և վերանորոգում EXPO 2023» ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը կգործի մինչև մարտի 19-ը, նախատեսված են նաև շնորհանդեսներ, սեմինարներ, հարց ու պատասխաններ, բանախոսություններ։

В Ереване открылась международная выставка «Кавказ. Строительство и ремонт EXPO 2023»
В выставочном комплексе » Yerevan EXPO » 17 марта открылась 19-я международная специализированная выставка «Кавказ. Строительство и ремонт EXPO 2023″, организованная Союзом промышленников и предпринимателей Армении и центром LOGOS EXPO при поддержке Министерства экономики РА. На выставке представлены более восьми десятков компаний из Российской Федерации, Армении, Грузии и Казахстана.
«Это многолетняя традиция, что мы начинаем весну с этой крупной региональной выставкой. Она символична тем, что с приходом весны активизируется бизнес, особенно в строительной сфере», — сказал во вступительном слове президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян. По его словам, выставка является площадкой, где бизнесмены пытаются представить свои достижения, технологии, делают амбициозные шаги.
В ыставка представляет сегодняшние активные компании отраслья, новые компании также принимают участие в надежде утвердиться. В этом году таких участников 25%, и это, по словам Арсена Казаряна, не случайно, ведь в последние годы этот сектор переживает беспрецедентный рост, на рынке есть большой спрос.
Министр экономики РА Ваан Керобян представил мер и программ правительства, направленных на развитие отрасли, отметил существующие проблемы.
По словам торгового представителя Российской Федерации в РА Анны Донченко, эта выставка стала вторым домом для заинтересованных в этой области и с каждым годом становится все более представительной. По ее словам, строительство как в Армении, так и в России демонстрирует значительные темпы роста, и выставка является хорошей площадкой для диалога и развития новых направлений сотрудничества.
Выставка «Кавказ. Строительство и ремонт EXPO 2023», которая продлится до 19 марта, также включает в себя презентации, семинары, вопросы и ответы, лекции.