Երեւանում ոսկերիչների համար ազատ տնտեսական գոտի կստեղծվի
Երեւանում ոսկերիչների համար ազատ տնտեսական գոտի կստեղծվի: Համապատասխան որոշումը կայացվել է կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ: Նոր ԱՏԳ-ում կարող են տեղակայվել ընկերություններ ու մասնավոր ձեռներեցների ոսկերչական, ալմաստի մշակման ու ժամագործական ձեռնարկությունները: «AJA Holding» ՓԲԸ ազատ տնտեսական գոտին կստեղծվի Հայ-ոսկերիչների միության կողմից: Ասոցիացիան ընդգրկում է մոտ հինգ հասար ոսկերիչների թե Հայատանում, թե արտերկրում: ԱՏԳ-ում աշխատելու ցանկություն է հայտնել արդեն տասնհինգ ընկերություն ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Թուրքիայից ու արաբական երկրներից:
ԱՏԳ զարգացման ծրագրի համաձայն՝ երեք տարիների ընթացքում այնտեղ կներգրավվեն 150 ընկերություններ, կստեղծվեն երկու հազար աշխատատեղեր ու կապահովվի տարեկան 200 – 250 մլն դոլարի ատահանում:

Yerevan to host free economic area for jewelers
The decision was made by the government during the session on Thursday. The new economic area will accommodate companies and private entrepreneurs representing jewelry, diamond cutting and watch industry.
AJA Holding free economic area will be created by Armenian Jewellers Association that has around 5,000 members in Armenia and abroad. Fifteen companies from U.S., Russia, Turkey and Arab states have expressed desire to work with the new economic area.
According to the development program designed by EV Consulting ,the economic zone is planned to attract 150 companies, create 2,000 jobs and ensure annual export of $200-250 million in three years,
Under current law, free economic zone will provide a zero rate for VAT, taxes on income and property, as well as import duties. Free zone should be focused on exports: sales within Armenia will be taxed.