Դուբայի միջազգային պալատի պատվիրակությունը՝ ՀԱԳՄ–ում
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում ապրիլի 10-ին հյուրընկալվեց Դուբայի միջազգային պալատի պատվիրակությունը։ Ինչպես նշեց կառույցի միջազգային գործընկերության գծով տնօրեն Սումայա Ալ Շամսին՝ Հայաստան իրենց առաքելության նպատակն է տեղում ծանոթանալ այն ուղղություններին, որոնցում կարելի է զարգացնել տնտեսական երկկողմ համագործակցություն։ Նրա հավաստմամբ՝ Դուբայը ներկայացնող գործարարների շրջանում մեծ է հայաստանյան ընկերությունների հետ գործակցության հետաքրքրվածությունը, ինչի նպատակով առաջիկա աշնանը նախատեսում են այստեղ կազմակերպել ներկայացուցչական միջոցառում երկու կողմերի տնտեսվարողների մասնակցությամբ։ Մինչ այդ կուսումնասիրվեն երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները, փոխգործակցության հնարավորությունները, ներդրումային ներուժը, իրավական դաշտը։ Այդ նպատակով պատվիրակությունը նախատեսում է հանդիպումներ ունենալ պատկան տարբեր կառույցների, գործարար համայքի ներկայացուցիչների հետ։
Դուբայի միջազգային պալատի կառուցվածքին ու գործունեության հիմնական ուղղություններին անդրադարձավ գործարարության խթանման միջոցառումների ղեկավար Ռանա Մոհամմեդը՝ հանգամանալի կանգ առնելով իրականացվող միջազգային ծրագրերի վրա։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության առաքելությունն ու գործունեությունը ներկայացրեց ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։ Անդրադառնալով Հայաստանի և ԱՄէ–ի մինչև հաստատված տնտեսական կապերին` նա համոզմունք հայտնեց, որ առկա է դրանց հետագա զարգացման մեծ ներուժ։ Մասնավորապես որպես հեռանկարային ուղղություններ նշվեցին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնիկայի, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման, դեղագործական, էներգետիկայի, շինարարության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտները։
Կողմերը պայմանավորվեցին շփումները դարձնել պարբերական, հավաքագրել գործարար շրջանակների փոխադարձ հետաքրքրությունները, փոխանակվել անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցեցին նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը, տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը, ՀԱԳՄ նախագահի գլխավոր խորհրդական Հրայր Զորյանը, ՀՀ–ում ԱՄԷ դեսպանության տնտեսական հարցերի գծով պատասխանատու Մարիա Զալյանը, ԴՄՊ արարողակարգի և լոգիստիկայի ծրագրի ղեկավար Ղայե Ալ Շամսին։

Делегация Международной торговой палаты Дубая посетила в СППА
10 апреля Союз промышленников и предпринимателей Армении принимал делегацию Международной торговой палаты Дубая. Как отметила директор по международному партнерству организации Сумайя Аль Шамси, цель их миссии в Армению — на месте ознакомиться с направлениями, по которым может развиваться двустороннее экономическое сотрудничество. По ее словам, среди бизнесменов, представляющих Дубай, есть большой интерес к сотрудничеству с армянскими компаниями, для чего осенью этго года здесь планируется организовать представительное мероприятие с участием бизнесменов обеих сторон. До этого будут изучены сферы взаимного интереса, возможности сотрудничества, инвестиционный потенциал и правовая база. С этой целью делегация планирует провести встречи с различными профильными структурами и представителями бизнес-сообщества.
Рана Мохаммед, руководитель отдела по продвижению бизнеса, рассказала о структуре и основных направлениях деятельности Международной торговой палаты Дубая, подробно остановившись на реализуемых международных программах.
Вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсес Караманукян представил миссию и деятельность СППА. Говоря об экономических связях между Арменией и ОАЭ, которые установлены к настоящему времени, он выразил уверенность в наличии большого потенциала для их дальнейшего развития. В частности, в качестве перспективных направлений были названы секторы информационных технологий, электроники, переработки сельскохозяйственной продукции, фармацевтики, энергетики, строительства, туризма и другие.
Стороны договорились о регулярности контактов, сборе взаимных интересов деловых кругов, а также обмене необходимой информацией.
На встрече также присутствовали вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Армен Мартиросян, директор Эдуард Киракосян, главный советник президента СППА Грайр Зорян, ответственный за экономические вопросы посольства ОАЭ в Армении Мария Залян и руководитель программы протокола и логистики МТПД Гайе Аль Шамси.