«Գործարարությունը պատրաստակամ է ու վճռական՝ ստանձնելու տնտեսական արարչի ծանր առաքելությունը»․ Արսեն Ղազարյան
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի ամանորյա ուղերձը
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, հարգելի՛ գործընկերներ
Պահն է ամփոփելու անցող տարին, արածն ու չարածը, ունեցած ձեռքբերումները, կանխորոշելու ապագայի անելիքները։
Անցնող 2024-ը հեշտերից չէր։ Թե՛ բարոյահոգեբանական, թե՛ անվտանգային խնդիրների, թե՛ տնտեսական գործունեության առումներով։ Երկրագնդի տարբեր թեժ կետերում չդադարեցին մահաբեր արկերի պայթյունները, աշխարհաքաղաքական սրընթաց գործընթացները հաճախ կոշտ դրսևորումեր ստացան, լարումը չմեղմացավ նաև մեր տարածաշրջանում։ Այս ամենը, ինչ խոսք, իրենց ոչ բարենպաստ ազդեցությունն են թողնում հասարակական տրամադրությունների, տնտեսական զարգացումների, մարդկանց ապրելակերպի վրա։
Չնայած առկա օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ խոչընդոտներին, այդուհանդերձ, պետք է արձանագրենք, որ տնտեսության ոլորտում անցնող տարում մեր երկրում կարողացել ենք ապահովել որոշակի տնտեսական աճ, շատ ճյուղերում գրանցել դրական ցուցանիշեր, ստեղծել արտադրական նոր հզորություններ, բազմաթիվ աշխատատեղեր։ Եվ այս ամենում արժանվույն դերակատարություն է ունեցել հայ գործարարությունը՝ իր ամենօրյա աշխատանքով, փնտրտուքներով, խոչընդոտների առջև չընկրկելով, նորարար լուծումներով։
2024-ի դեկտեմբերին կայացավ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության հերթական՝ 9-րդ համագումարը, որի ընթացքում ամփոփվեցին նախորդ հինգ տարում կատարված աշխատանքը, ունեցած հաջողությունները, բայց ավելի շատ խոսվեց առկա խնդիրների, ապագա անելիքների մասին։ Կարևորվեցին գործարար համայնքի շահերի հետագա պաշտպանությանն ու աջակցությանն ուղղված քայլերը, օրինաստեղծ գործընթացին ակտիվ, կառուցողական մասնակցությունը, ձեռներեցությամբ զբաղվողների ջանքերի համախմբումը՝ պետական մարմինների հետ երկխոսության արդյունավետության բարձրացման նպատակով։ Ընդգծվեցին տնտեսությունում նոր տեխնոլոգիաների, նորարար մոտեցումների ներդրման առաջնահերթությունը, արտադրական, կառավարման գործընթացներում արդյունավետ մեթոդների կիրառումը, ապրանքների, ծառայությունների որակի ու մրցունակության բարձրացման կարևորությունը, արտահանման նոր շուկաներում հաստատվելու և դեպի արտերկիր միտված արտադրանքի ծավալների մեծացման հրամայականները։ Եվ, ամենագլխավորը, համագումարում արձանագրվեց, որ գործարարությունը պատրաստակամ է ու վճռական՝ հաղթահարելու ծագող մարտահրավերները, պատասխանատվությամբ ստանձնելու տնտեսական արարչի ծանր առաքելությունը։
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, գործարարներ, շնորհավորում եմ ձեր գալիք նոր տարին՝ 2025 թվականը։ Թո՛ղ որ այն լինի խաղաղության, առողջության, արդյունավետ աշխատանքի, ստեղծարար արարման և ուրախությամբ լի տարի։

“Business is ready and determined to undertake the heavy mission of being the economic creator.” – Arsen Ghazaryan
New Year’s message from Arsen Ghazaryan, President of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia
Dear compatriots, esteemed colleagues,
It is time to summarize the past year—what was done and left undone, the achievements made, and to outline the tasks for the future.
The passing year, 2024, was not an easy one, whether in terms of moral and psychological challenges, security issues, or economic activities. Explosions of deadly shells continued in various hotspots across the globe, geopolitical processes often took on harsh forms, and tensions did not ease in our region either. All these factors, undoubtedly, had an unfavorable impact on public sentiments, economic developments, and people’s lifestyles.
Despite the existing objective and subjective obstacles, we must acknowledge that in the economic sphere, we managed to ensure certain growth in our country during the past year. Many sectors recorded positive indicators, created new production capacities, and generated numerous jobs. In all this, Armenian business played a commendable role with its daily work, constant searches, resilience in the face of obstacles, and innovative solutions.
In December 2024, the 9th regular congress of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia took place, summarizing the work carried out over the past five years and the successes achieved, but with a greater focus on existing issues and future tasks. The importance of further steps to protect and support the interests of the business community was highlighted, as well as active and constructive participation in legislative processes, uniting the efforts of entrepreneurs to enhance dialogue efficiency with state bodies.
Priorities were emphasized, such as introducing new technologies and innovative approaches into the economy, applying efficient methods in production and management processes, improving the quality and competitiveness of goods and services, establishing a presence in new export markets, and increasing the volume of export-oriented production. Most importantly, the congress concluded that the business sector is ready and determined to overcome emerging challenges and to responsibly undertake the heavy mission of being the economic creator.
Dear compatriots and entrepreneurs,
I extend my heartfelt congratulations for the upcoming New Year, 2025. May it be a year of peace, health, productive work, creative achievements, and joy.