«Գործարարությունը պատրաստակամ է ու վճռական՝ ստանձնելու տնտեսական արարչի ծանր առաքելությունը»․ Արսեն Ղազարյան
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի ամանորյա ուղերձը
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, հարգելի՛ գործընկերներ
Պահն է ամփոփելու անցող տարին, արածն ու չարածը, ունեցած ձեռքբերումները, կանխորոշելու ապագայի անելիքները։
Անցնող 2024-ը հեշտերից չէր։ Թե՛ բարոյահոգեբանական, թե՛ անվտանգային խնդիրների, թե՛ տնտեսական գործունեության առումներով։ Երկրագնդի տարբեր թեժ կետերում չդադարեցին մահաբեր արկերի պայթյունները, աշխարհաքաղաքական սրընթաց գործընթացները հաճախ կոշտ դրսևորումեր ստացան, լարումը չմեղմացավ նաև մեր տարածաշրջանում։ Այս ամենը, ինչ խոսք, իրենց ոչ բարենպաստ ազդեցությունն են թողնում հասարակական տրամադրությունների, տնտեսական զարգացումների, մարդկանց ապրելակերպի վրա։
Չնայած առկա օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ խոչընդոտներին, այդուհանդերձ, պետք է արձանագրենք, որ տնտեսության ոլորտում անցնող տարում մեր երկրում կարողացել ենք ապահովել որոշակի տնտեսական աճ, շատ ճյուղերում գրանցել դրական ցուցանիշեր, ստեղծել արտադրական նոր հզորություններ, բազմաթիվ աշխատատեղեր։ Եվ այս ամենում արժանվույն դերակատարություն է ունեցել հայ գործարարությունը՝ իր ամենօրյա աշխատանքով, փնտրտուքներով, խոչընդոտների առջև չընկրկելով, նորարար լուծումներով։
2024-ի դեկտեմբերին կայացավ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության հերթական՝ 9-րդ համագումարը, որի ընթացքում ամփոփվեցին նախորդ հինգ տարում կատարված աշխատանքը, ունեցած հաջողությունները, բայց ավելի շատ խոսվեց առկա խնդիրների, ապագա անելիքների մասին։ Կարևորվեցին գործարար համայնքի շահերի հետագա պաշտպանությանն ու աջակցությանն ուղղված քայլերը, օրինաստեղծ գործընթացին ակտիվ, կառուցողական մասնակցությունը, ձեռներեցությամբ զբաղվողների ջանքերի համախմբումը՝ պետական մարմինների հետ երկխոսության արդյունավետության բարձրացման նպատակով։ Ընդգծվեցին տնտեսությունում նոր տեխնոլոգիաների, նորարար մոտեցումների ներդրման առաջնահերթությունը, արտադրական, կառավարման գործընթացներում արդյունավետ մեթոդների կիրառումը, ապրանքների, ծառայությունների որակի ու մրցունակության բարձրացման կարևորությունը, արտահանման նոր շուկաներում հաստատվելու և դեպի արտերկիր միտված արտադրանքի ծավալների մեծացման հրամայականները։ Եվ, ամենագլխավորը, համագումարում արձանագրվեց, որ գործարարությունը պատրաստակամ է ու վճռական՝ հաղթահարելու ծագող մարտահրավերները, պատասխանատվությամբ ստանձնելու տնտեսական արարչի ծանր առաքելությունը։
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, գործարարներ, շնորհավորում եմ ձեր գալիք նոր տարին՝ 2025 թվականը։ Թո՛ղ որ այն լինի խաղաղության, առողջության, արդյունավետ աշխատանքի, ստեղծարար արարման և ուրախությամբ լի տարի։

«Предприниматели полоны решимости взять на себя тяжелую миссию творца экономики»: Арсен Казарян
Пришло время подвести итоги прошедшего года, того, что сделано и что нет, достижений, и предопределить будущие действия.
Прошедший 2024 год был не из простых. И в плане морально-психологического, и в вопросах безопасности, и в плане экономической деятельности. В различных горячих точках земного шара не прекращались взрывы смертоносных снарядов, стремительные геополитические процессы зачастую принимали жёсткие проявления, не спадала напряженность и в нашем регионе. Все это, конечно, оказывает негативное влияние на общественные настроения, экономическое развитие и на образе жизни людей.
Несмотря на имеющиеся объективные и субъективные препятствия, мы должны констатировать, что в истекшем году в сфере экономики в нашей стране удалось обеспечить определенный рост, зарегистрировать положительные показатели во многих отраслях, создать новые производственные мощности, много рабочих мест. И во всем этом, не поддаваясь препятствиям, достойную роль сыграли армянские предприниматели своей повседневной работой, поисками, инновационными решениями.
В декабре 2024 года состоялся очередной 9-й съезд Союза промышленников и предпринимателей Армении, в ходе которого были подведены итоги проделанной за предыдущие пять лет работы и достигнутые успехи, но больше говорилось о существующих проблемах и о том, что надо делать в будущем. Были выделены шаги, направлены на дальнейшую защиту и поддержку интересов бизнес-сообщества, активное и конструктивное участие в законотворческом процессе, консолидацию усилий субъектов предпринимательства в целях повышения эффективности диалога с государственными органамы. Были подчеркнуты приоритет внедрения новых технологий и инновационных подходов в экономику, использование эффективных методов в процессах производства и управления, важность повышения качества и конкурентоспособности продукции и услуг, императивы создания новых экспортных рынков и увеличения объемов экспортоориентированной продукции. И, что самое главное, на съезде было зафиксировано, что предприниматели готовы и полоны решимости преодолевать возникающие вызовы, ответственно взять на себя тяжелую миссию творца экономики.
Дорогие соотечественники, предприниматели, поздравляю вас с наступающим Новым- 2025 годом. Пусть это будет годом мира, здоровья, продуктивной работы, творения и радости.