Արցախից բռնի տեղահանված 220 ընտանիք կհանգրվանի միասնական հարկի տակ․ ՀԱԳՄ նոր նախաձեռնությունը
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը նախաձեռնել է մի ծրագիր, որով նախատեսվում է մեկ միասնական համալիրում բնակարանով ապահովել Արցախից բռնի տեղահանված 220 ընտանիքի։ Այս մասին հայտարարեց ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ Միության խորհրդի՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած տարեվերջյան ամփոփիչ ընդլայնված նիստի ժամանակ։ Ծրագրվում է ավարտին հասցնել խորհրդային տարիներից Գյումրիում ավերիչ երկրաշարժից հետո անավարտ մնացած շինարարական համալիրներից մեկը։ Նախագծային աշխատանքներն արդեն արված են, շինության հիմքերն անցել են սեյսմակայուն փորձաքննության, ընդհանուր առմամբ կպահանջվի 1,5 մլդ դրամ։
Ըստ Արսեն Ղազարյանի՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունն իր վրա կվերցնի պահանջվող ծախսերի 20%-ը, աշխատանքներ են տարվում ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ ևս ներգրավելու ուղղությումբ։
ՀԱԳՄ նախագահի խոսքով՝ Արցախի բռնի հայաթափումից հետո Միությունում տեղի են ունեցել քննարկումներ, ձեռնարկվել քայլեր՝ միտված արցախահայության գենոֆոնդի պահպանմանը։ Կոչով դիմել են հայ գործարարությանը, և այսօր Միության շատ անդամներ ակտիվ աշխատում են փախստական մեր հայրենակիցների սոցիալական, աշխատանքով ապահովման հարցերով։ «Բնակելի համալիրի կառուցումը կինի ևս մեկ քայլ արցախցի մեր եղբայրների ու քույրերի սոցիալական և կենսական խնդիրները մեղմելու ուղղությամբ, նրանց համախմբումը մեկ միասնական հարկի տակ կնպաստի արցախահայության ինքնության պահպանմանը»,- նշեց Արսեն Ղազարյանը։

220 families forcibly displaced from Artsakh will be sheltered under a single roof. The new initiative of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
UMBA has initiated a program that plans to provide 220 families forcibly displaced from Artsakh with apartments in a unified complex.
This was announced by UMBA President Arsen Ghazaryan during the extended end-of-year summary session of the Union Council held on December 23. It is planned to complete one of the construction complexes left unfinished after the devastating earthquake in Gyumri from the Soviet years. The design works have already been done, the foundations of the building have been tested for earthquake resistance, and a total of 1.5 billion drams will be required.
According to Arsen Ghazaryan, UMBA will take on 20% of the required expenses, work is underway to involve other sources of financing.
According to the UMBA president, after the forced depopulation of Artsakh, discussions took place in the Union, steps were taken to preserve the gene pool of Artsakh Armenians.
The Union appealed to Armenian businesses, and today many members of the UMBA are actively working on social and employment issues for our refugee compatriots. “The construction of the residential complex will take another step towards alleviating the social and life problems of our Artsakh brothers and sisters, their consolidation under one roof will contribute to the preservation of the identity of the Artsakh Armenians,” said Arsen Ghazaryan.