Արցախից բռնի տեղահանված 220 ընտանիք կհանգրվանի միասնական հարկի տակ․ ՀԱԳՄ նոր նախաձեռնությունը
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը նախաձեռնել է մի ծրագիր, որով նախատեսվում է մեկ միասնական համալիրում բնակարանով ապահովել Արցախից բռնի տեղահանված 220 ընտանիքի։ Այս մասին հայտարարեց ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ Միության խորհրդի՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած տարեվերջյան ամփոփիչ ընդլայնված նիստի ժամանակ։ Ծրագրվում է ավարտին հասցնել խորհրդային տարիներից Գյումրիում ավերիչ երկրաշարժից հետո անավարտ մնացած շինարարական համալիրներից մեկը։ Նախագծային աշխատանքներն արդեն արված են, շինության հիմքերն անցել են սեյսմակայուն փորձաքննության, ընդհանուր առմամբ կպահանջվի 1,5 մլդ դրամ։
Ըստ Արսեն Ղազարյանի՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունն իր վրա կվերցնի պահանջվող ծախսերի 20%-ը, աշխատանքներ են տարվում ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ ևս ներգրավելու ուղղությումբ։
ՀԱԳՄ նախագահի խոսքով՝ Արցախի բռնի հայաթափումից հետո Միությունում տեղի են ունեցել քննարկումներ, ձեռնարկվել քայլեր՝ միտված արցախահայության գենոֆոնդի պահպանմանը։ Կոչով դիմել են հայ գործարարությանը, և այսօր Միության շատ անդամներ ակտիվ աշխատում են փախստական մեր հայրենակիցների սոցիալական, աշխատանքով ապահովման հարցերով։ «Բնակելի համալիրի կառուցումը կինի ևս մեկ քայլ արցախցի մեր եղբայրների ու քույրերի սոցիալական և կենսական խնդիրները մեղմելու ուղղությամբ, նրանց համախմբումը մեկ միասնական հարկի տակ կնպաստի արցախահայության ինքնության պահպանմանը»,- նշեց Արսեն Ղազարյանը։

220 семей, вынужденно переселенных из Арцаха, будет жить под одной крышей։ новая инициатива СППА
Союза промышленников и предпринимателей Армении инициировал программу, согласно которой планируется обеспечить 220 семьям, вынужденно переселенным из Арцаха, квартирами в едином комплексе. Об этом сообщил президент СППА Арсен Казарян в ходе расширенного итогового заседания совета Cоюза, состоявшегося 23 декабря.
Планируется завершить один из строительных комплексов, оставшихся незавершенным после разрушительного землетрясения в Гюмри. Уже проведены проектные работы, фундаменты здания проверены на сейсмостойкость, всего потребуется 1,5 миллиарда драмов.
По словам Арсена Казаряна, Союз промышленников и предпринимателей Армении возьмет на себя 20% необходимых расходов, предпринимаются усилия по привлечению других источников финансирования.
По словам президента СППА, после насильственного депопуляции Арцаха в Союзе прошли обсуждения, были предприняты шаги по сохранению генофонда арцахских армян, и сегодня многие члены Союза активно работают над социальными проблемами и вопросами трудоустройства наших соотечественников-беженцев. «Строительство жилого комплекса станет еще одним шагом на пути облегчения социальных и жизненных проблем наших братьев и сестер из Арцаха, их объединение под одной крышей будет способствовать сохранению идентичности арцахских армян», — сказал Арсен Казарян.