«Ապահովագրելով արտահանումը` կանխարգելում ենք «քցվածությունը». Արսեն Ղազարյան
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը դրական քայլ է համարում Արտահանման ապահովագրական կազմակերպության ստեղծումը: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ա.Ղազարյանն ասաց, որ գործարարները տարիներ շարունակ առաջ են քաշել այս հարցը: «Կարծում եմ, որ ՀՀ կառավարության այս որոշումը դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն արտահանման ծավալների ավելացման, այլև տնտեսության զարգացման վրա»,- ասաց նա:
Նշենք, որ գործադիրի հոկտեմբերի 17-ի նիստում ընդունվեց որոշում, որի համաձայն Հայաստանում հիմնադրվում է Արտահանման ապահովագրական կազմակերպություն: Տնկերության ընդհանուր կապիտալը կազմում 1 մլրդ 950 մլն դրամ, որից կանոնադրական կապիտալը’ 1,5 մլրդ դրամ: Ընկերությունը ստանձնում է արտահանման հետ կապված այնպիսի ռիսկեր, որոնք ներկայումս հնարավոր չէ ապահովագրել ՀՀ ապահովագրական շուկայում, մասնավորապես գնորդի սնանկության կամ վճարումից ինքնակամ հրաժարվելու (առևտրային ռիսկեր), արտահանման նպատակային երկրում քաղաքական, պատերազմական իրավիճակով կամ բնական աղետներով պայմանավորված (քաղաքական/երկրի ռիսկեր)’ գնորդի չվճարման հետևանքով արտահանողի կրած ֆինանսական վնասների ռիսկեր:
Ա.Ղազարյանի խոսքերով’ արտահանվող ապրանքների ապահովագրության մեխանիզմը գործում է ամբողջ աշխարհում: «Եթե դու արտահանումը ապահովագրում ես, ապա դրանով կանխարգելում ես «քցվածությունը», քանի որ արտահանվող ապրանքների գումարների ստացման երաշխիքը տալիս է տվյալ կազմակերպությունը: Եթե ապրանքը արտահանում ես, բայց 2-3 ամիս հետո դրա դիմաց քեզ չեն վճարում, ապա այստեղ Արտահանման ապահովագրական կազմակերպության կողմից ստանում ես փոխհատուցում: Այսպիսիով, արտահանողի ֆինանսական ռիսկերը դառնում են զրո»,- ասաց Ա.Ղազարյանը:

Арсен Казарян: Создание в Армении Организации страхования экспорта позволит свести риск неплатежей к нулю
Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян в интервью Panorama.am оценил положительно решение правительства РА о создании в стране Организации страхования экспорта.
Отметим, решение об учреждении в Армении ЗАО «Организация страхования экспорта» было принято на заседании правительства РА 17 октября. Создание подобной структуры созвучно принятой правительством Армении промышленной стратегии, ориентированной на экспорт. Целью компании является страхование экспортера или банка, финансирующего экспортера, от риска неуплаты должником (заемщиком/покупателем), создание для банков новых средств обеспечения, снижение экспортных процентных ставок и расширение покрытия банковского финансирования экспорта
По словам главы СППА, предприниматели поднимали данный вопрос в течение многих лет. «Я считаю, что данное решение правительства Армении окажет положительное воздействие не только на объемы экспорта, но и на развитие экономики», – сказал он.
Как отметил А.Казарян, механизм страхования экспортируемых товаров действует во всем мире. По его словам, страхование экспорта позволяет предотвращать риски неплатежа. «В случае неплатежа за экспортированный товар в течение 2-3 месяцев предприниматели получат компенсацию от Организации страхования экспорта. Таким образом, финансовые риски экспортеров сводятся к нулю», – резюмировал глава СППА.