Հայ գործարարներն կառավարությանն առաջարկում են գազի թանկացման շուրջ համակողմանի քննարկում կազմակերպել
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունը հայտարարությամբ դիմել է Հայաստանի Կառավարությանը՝ նշելով, որ Հայաստանում էներգակիրների գների էական բարձրացումը անխուսափելիորեն կդառնա ճգնաժամային իրավիճակի ստեղծման պատճառ:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Տնտեսական զարգացման բնագավառում առանց այդ էլ բազում խնդիրներ ունեցող Հայաստանի համար էներգակիրների գների էական բարձրացումը անխուսափելիորեն կդառնա ճգնաժամային իրավիճակի ստեղծման պատճառ՝ կապված թողարկվող ապրանքների եւ ծառայությունների ինքնարժեքի (գների) կանխատեսելի բարձրացման հետ: Արդյունքում՝
-լրջորեն կխաթարվեն տեղական ապրանքարտադրողների հնարավորությունները թե՛ արտաքին եւ թե՛ ներքին շուկաներում,
-ազգաբնակչության վճարունակ պահանջարկի նվազումը կբերի ներքին շուկայում իրացվող արտադրանքի (ծառայությունների) համպատասխան նվազման,
-շոշափելիորեն կնվազեն պետբյուջե մուծվող հարկերն ու տուրքերը, բնականաբար նաեւ սոցիալական ուղղվածություն ունեցող պետական ծախսերը, ինչն էլ կհանգեցնի բնակչության դժգոհությունների մեծացմանն ու արտագաղթի ավելացմանը:
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարաների միությունը գտնում է, որ նշված մարտահրավերների պայմաններում նախ եւ առաջ անհրաժեշտ է ստեղծված իրավիճակի սթափ գնահատում: Քաղաքական անպտուղ բանավեճերից խնդիրը պետք է տեղափոխվի տնտեսական լուծումների դաշտ: Երկրի տնտեսությունը, նրա կառավարման ողջ համակարգը պետք է ընդունակ լինեն համարժեք արձագանքելու նման էքստրեմալ իրավիճակներին՝ անկախ դրանց առաջացման պատճառներից (քաղաքական, թե տնտեսական): Ըստ էության խնդիրը շատ հստակ ձեւակերպում ունի. տարվող տնտեսական քաղաքականության մեջ իրականացնել փոփոխություններ, որոնց նպատակը պետք է լինի ոչ միայն էներգակիրների գնաճի հետեւանքների մեղմումը հայրենական ապրանքարտադրողների համար, այլեւ սոցիալական նպատակներին ուղղվող բյուջետային միջոցների համապատասխան աճի ապահովումը:
Գտնում ենք, որ հնարավոր լուծումների շրջանակը կարող է լինել լայն՝ սկսած էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրմանն աջակցող քայլերից մինչեւ չափավոր պրոտեկցիոնիզմ:
Առաջարկում ենք ՀՀ կառավարությանը շուտափույթ կազմակերպել հարցի համակողմանի քննարկում բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ»:

Союз промышленников и предпринимателей Армении: Повышение цен на энергоносители неизбежно станет причиной кризисной ситуации
Существенное повышение цен на энергоносители неизбежно станет причиной кризисной ситуации. Об этом говорится в обращении Союза промышленников и предпринимателей Армении к Правительству.
В заявлении, в частности, отмечается:
«Для Армении, и без того имеющей многочисленные проблемы в области экономического развития, существенное повышение цен на энергоносители неизбежно станет причиной кризисной ситуации, что связано с прогнозируемым повышением себестоимости (цен) на производимые товары и услуги. В результате:
— будет нанесен серьезный вред возможностям местных производителей как на внутреннем, так и внешнем рынках,
— снижение платежеспособности населения приведет к соответствующему сокращению услуг на внутреннем рынке,
— ощутимо снизятся выплаты налогов и пошлин в госбюджет, в том числе и социальные выплаты, что приведет к росту недовольства населения и эмиграции.
Союз промышленников и предпринимателей Армении считает, что в условиях указанных вызовов, прежде всего, необходима трезвая оценка сложившейся ситуации. Из области бесплодных политических дискуссий вопрос необходимо перенести в сферу практических экономических решений. Экономика страны, вся система управления должны быть готовы к адекватному реагированию на подобные экстремальные ситуации, вне зависимости от причин (политических или экономических).
По сути, проблема имеет четкую формулировку – внесение изменений в текущую экономическую политику, цель которых – смягчение последствий роста цен на энергоносители для отечественных производителей, а также обеспечение соответствующего роста бюджетных средств на социальные программы.
Считаем, что круг возможных решений будет широким, начиная от внедрения энергосберегающих технологий до соразмерного протекционизма. Предлагаем Правительству Армении в скором порядке организовать всестороннее обсуждение проблемы с участием всех заинтересованных сторон».