Գործարար. Պետքարտուղարության նախազգուշացումները պետք է նկատի ունենալ՝ ոչ ավելի
ԱՄՆ դեսպանատնից հայ գործարարներին ուղղված նախազգուշացումները պետք է նկատի ունենալ՝ ոչ ավելին: Այդ մասին հուլիսի 31-ին լրագրողներին հայտարարեց Հայաստանի արդյունաբերողների ու գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ մեկնաբանելով երեկ Հայաստանի կառավարությանը եւ ձեռնարկություններին ուղարկված ԱՄՆ դեսպանատան նամակը: Հասցեատերերը նախազգուշացվում են միջազգային պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուս գործարարների հետ գործարքների կնքման դեպքում հեղինակության ռիսկի մասին:
«Դա շաբլոն է, որը նրանք ստացել են պետքարտուղարությունից եւ տարածում են ամբողջ աշխարհում: Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանը առանձնանում է աշխարհագրական դիրքով եւ տնտեսական կապերով: Ուստի մեզ մոտ իրավիճակը հատուկ է: Հետեւապես, մենք այդ նամակը պետք է նկատի ունենանք, եւ միայն այդքանը», — հայտարարեց Ղազարյանը:
Հիշեցնենք, որ որ բացի այլ բանկերից ԱՄՆ պատժամիջոցների ցուցակում են հայտնվել նաեւ «ՎՏԲ» եւ «Գազպրոմբանկ» բնակերը, որոնք Հայաստանում ունեն իրենց դուստր ընկերությունները՝«ՎՏԲ (Հայաստան)» եւ «Առէքսիմբնակ-Գազպրոմբանկի խումբ» բանկերը:

Бизнесмен: Предупреждения Госдепа нужно принять к сведению – не более
Предупреждающие письма армянским предприятиям из посольства США нужно принять к сведению – но и только. Об этом заявил журналистам 31 июля председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, комментируя письмо посольства США, отправленное накануне в Правительство и на предприятия Армении. Адресаты предупреждаются о рисках для репутации в случае сделок с российскими предприятиями, находящимися под западными санкциями.
«Это шаблон, который они получили от Госдепартамента и распространяют по всему миру. Но нужно учесть, что Армения выделяется географическим положением и экономическими связями. Поэтому у нас особая ситуация. Следовательно, мы должны принять это письмо к сведению – но и только», — подчеркнул Казарян.
Напомним, что предприятия, попавшие под санкции США, включают, помимо прочих, банки «Газпромбанк» и «ВТБ», которые имеют в Армении дочерние компании «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» и «ВТБ (Армения)».