2018-ից ՀՀ իշխանությունները ցանկանում են դադարեցնել խոշոր բիզնեսում «բարեկամական հարաբերությունները». KPMG
2018 թվականի Հարկային օրենսգրքում Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են ավելի խստորեն հետեւել խոշոր բիզնեսի գործարքներին։ Այս մասին «Տրանսֆերային գնագոյացում Հայաստանում 2018 թվականի հունվարից 1-ից։ Ինչպե՞ս պատրաստ լինել» սեմինարի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց KPMG Armenia-ի հարկային եւ օրենսդրական բաժնի ղեկավար Ներսես Ներսիսյանը։
Տրանսֆերային գնագոյացումը կարգավորում է գործարքները դուստր, փոխկապակցված եւ օֆշորային ընկերությունների միջեւ, որտեղ գործարքների գումարը նվազեցնելու եւ դրանց հարկերը չվճարելու ռիսկեր կան։ Դրա դեմ ՀՀ հարկային օրենսգրքում մեկ ամբողջ գլուխ է սահմանված։ Այնտեղ նշվում է, թե ինչպես հետեւել, որ նման ընկերությունների գործարքները չշեղվեն շուկայականից։ Այլ կերպ ասած, նույնիսկ միմյանց հետ կապ ունեցող ընկերությունները չպետք է «բարեկամաբար» ապրանքներ ու ծառայություններ գնեն ու վաճառեն. դրանից պետության հարկերը պակասում են։
«Կարեւոր է, թե ինչպես այդ օրենսդրությունը կներդնեն։ Մենք պատրաստ ենք հարկային մարմիններին օգնել գործարքների գնահատականի մեթոդիկայի հարցում», — հայտարարեց Ներսիսյանը։
Իր հերթին, Ուկրաինայում տրանսֆերային գնագոյացման ոլորտում ծառայություններ մատուցող խմբի ղեկավար Կոնստանտին Կարպուշինը հստակեցրեց, որ գործարքների փաստաթղթերում գները պետք է հիմնավորի բիզնեսն ինքը եւ դրանք պետք է հարեն տարեկան ֆինանսական հաշվետվություններին։ Դրանց միջոցով հիմնավորվում է եկամտահարկի բազան։ Հարկային օրենսգիրքը կազդի 2018 թվականի հաշվետությունների վրա, այսինքն՝ արդեն 2019-ին։
Օրենսդրությունը կտարածվի 200 մլն դրամից սկսված վերահսկվող գործարքների վրա (շուրջ 415 հազար դոլար)։ Վերահսկվող կհամարեն փոխկապակցված, հանքարդյունաբերական, ինչպես նաեւ եկամտահարկի արտոնություն ստացող ընկերությունների հետ գործարքները։

Разъяснения KPMG: С 2018 г власти Армении хотят прекратить «междусобойчики» крупного бизнеса
В Налоговом кодексе с 2018 г власти Армении хотят ещё строже следить за справедливостью сделок крупного бизнеса. Об этом заявил в беседе с журналистами руководитель налогового и законодательного департамента KPMG Armenia Нерсес Нерсисян, в ходе семинара «Трансфертное ценообразование в Армении с 1 января 2018 года. Как быть готовым?».
Трансфертное ценообразование регулирует сделки между дочерними, взиамосвязанными и офшорными компаниями, где появляются риски занижать суммы сделок и недоплачивать с них налоги. Против этого в налоговом кодексе Армении введена целая глава. Там указывается, как следить за тем, чтобы сделки между такими компаниями не отклонялись от рыночных. Иными словами, даже связанные между собой компании не должны «по-дружески» продавать и покупать товары и услуги дешевле: от этого государство недосчитывается налогов.
«Очень важно, как это законодательство будут внедрять. Мы готовы помочь налоговым органом с методиками по оценке сделок», — заявил Нерсисян.
В свою очередь, руководитель группы по оказанию услуг в области трансфертного ценообразования. Представитель КПМГ в Украине Константин Карпушин пояснил: обосновывать цены в документах своих сделок должен сам бизнес и прилагать их к годовым финансовым отчётам. С их помощью обосновывается база налога на прибыль. Таким образом, эффект Налогового кодекс скажется на отчётах за 2018 г, то есть уже в 2019 г.
Законодательство будет распространяться на контролируемые сделки от 200 млн драмов (около $415 тыс — ред). А контролируемыми будут считаться сделки со взаимосвязанными компаниями, с компаниями в офшоре, с горнодобывающими компаниями, а также с получателями льгот по налогу на прибыль (в т ч резиденты свободных экономических зон).