Էկոնոմիկայի նախարար. ՄՄ-ին անդամակցության դեպքում մեր ոսկերիչները կարող են 6,5% շահել՝ ՌԴ-ի հետ արտահանման մաքսատուրքի վերացման շնորհիվ
Մաքսային միություն մտնելուց հետո Հայաստանի ալմաստահատման արդյունաբերությունը կարող է շահել անմշակ ալմաստների արտահանման մաքսատուրքի վերացումից: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը:
«ԱԼՌՈՍԱ պետական ընկերությունը, որը նախկինում ալմաստներ էր վաճառում հայ ձեռնարկություններին, այժմ նման քաղաքականություն չի վարում: Հիմքեր չկան ենթադրելու, որ վաճառքը կվերսկսվի ՄՄ Հայաստանի մուտք գործելուց հետո: Փոխարենը մեր արտադրամասերը կարող են շահել ռուսական արտահանման մաքսատուրքերը վերացնելուց», – նշել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանից ալմաստների արտահանման հարկը կազմում է 6.5%: Հարկերը վերացնելու ցանկալիությունն են մատնանշում նաեւ ռուսական արտադրողները, սակայն միայն տեղական աշխատողների համար՝ հումքը վաճառելու նպատակով: Մասնավորապես, ավելի վաղ ադամանդներ արտադրող ռուսական խոշոր «Կրիստալ» ընկերությունը նշել էր, որ իրենց ստացած ալմաստների մի մասը շահավետ է մշակման հանձնել Ուկրաինայում, Բելառուսում եւ Հայաստանում, սակայն արտահանման հարկերը չեզոքացնում են այդ շահույթը: 2009թ. «Կրիստալը» նախատեսել էր համագործակցել հայկական ալմաստի վերամշակման ընկերությունների հետ, սակայն սառեցրել էր այդ ծրագիրը՝ համաշխարհային ճգնաժամի պատճառով:

Министр экономики Армении: При вступлении в ТС наши ювелиры смогут выиграть на отмене 6,5%-ной экспортной пошлины РФ
При вступлении в Таможенный союз алмазогранильная промышленность Армении может выиграть на отмене экспортных пошлин России на сырые алмазы. Такое мнение высказал министр экономики Армении Ваграм Аванесян.
«Госкорпорация АЛРОСА, которая ранее централизованно продавала алмазы армянским предприятиям, теперь уже не ведет такой политики. Нет оснований предполагать, что квотированные продажи возобновятся после вступления Армении в ТС. Зато наши предприятия могут выиграть от отмены российских экспортных пошлин», – отметил министр.
Напомним, что пошлина на экспорт алмазов из России составляет 6.5%. На желательность отмены пошлин указывают и российские производители – но только для местных огранщиков, с целью продажи давальческого сырья. В частности, ранее руководство крупнейшей российской компании по производству бриллиантов, ПО «Кристалл», отмечало, что часть получаемых ими алмазов выгоднее передавать на огранку в Украине, Беларуси и Армении, но пошлины на экспорт нейтрализуют эту выгоду. В 2009 г. «Кристалл» планировал сотрудничать с армянскими гранильными предприятиями, но заморозил проект из-за мирового кризиса.