ՀԱԳՄ պատվիրակությունը մասնակցել է հայ-լիտվական գործարար համաժողովին
Լիտվայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր պաշտոնակից Գիտանաս Նաուսեդայի հետ ապրիլի 19-ին մասնակցել է հայ-լիտվական գործարար համաժողովի պաշտոնական բացման արարողությանը, որին իր մասնակությունն է բերել նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակությունը։
«Ֆորումի նկատմամբ զանազան գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների ցուցաբերած այսչափ հետաքրքրությունը, իսկապես քաջալերող է: Միաժամանակ, պետք է խոստովանեմ, որ հայկական կողմից ֆորումին մասնակցելու հետաքրքրությունը շատ ավելի մեծ էր: Հանձնառու եմ ապահովել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը հաջորդ բիզնես ֆորումը Հայաստանում անցկացնելու համար»,-ողջույնի իր խոսքում մասնավորապես ասել է Վահագն Խաչատուրյանը։
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ տնտեսությունը սեղմ քաղաքականությունն է, մինչդեռ սեղմ տնտեսությունը՝ հաջողած բիզնեսը: Ուստի բիզնեսի հաջողությունը թե՛ տնտեսության և թե՛ քաղաքականության հաջողության վկայությունն է: Վահագն Խաչատուրյանը համաժողովի մասնակիցներին կոչ է արել օգտվել պատեհ առիթից՝ բացահայտելու, համախմբելու և իրագործելու իրենց հետաքրքրությունը երկու երկրների համար կարևորություն ներկայացնող բիզնեսների նկատմամբ, և լավագույնս օգտվելու Լիտվայի իշխանությունների կողմից սիրով տրամադրված այս հարթակից:
«Բիզնեսը ոչ թե երկարաշունչ ելույթների, այլ գործողությունների և արդյունքների մասին է, ուստի մաղթում եմ բոլորիդ արգասաբեր միջոցառում և, հավաստիացնում, որ պատրաստակամ եմ աջակցելու ձեր բոլոր գաղափարներին ու նախաձեռնություններին»,-նշել է ՀՀ նախագահը:
Նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Գիտանաս Նաուսեդայի ներկայությամբ համագործակցության և փոխըմբռնման համաձայնագիր են ստորագրել ՀՀ և ԼՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարները: Փոխգործակցության հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Լիտվայի արդյունաբերողների համադաշնության միջև։
Համաժողովի շրջանակներում հայ և լիտվացի գործարաների միջև կայացել են երկկողմ բանակցություններ, ձեռք բերվել պայմանավորվածություններ։

Делегация СППА приняла участие в армяно-литовском бизнес-форуме
В рамках официального визита в Литовскую Республику Президент РА Ваагн Хачатурян вместе со своим коллегой Гитанас Науседа 19 апреля приняли участие в церемонии официального открытия армяно-литовского бизнес-форума, на которой также участвовала делегация Союза промышленников и предпринимателей Армении.
«Такой интерес, проявленный в отношении к форуму со стороны представителей различных деловых кругов, действительно воодушевляет. В то же время должен признать, что с армянской стороны интерес к участию в форуме был намного больше. Я настроен обеспечить все необходимые шаги для проведения следующего бизнес-форума в Армении», — в своей приветственной речи отметил Ваагн Хачатурян.
По словам президента РА, экономика – это концентрированная политика, между тем концентрированная экономика – это успешный бизнес. Следовательно успех бизнеса – свидетельство и экономического, и политического успеха.
«Бизнес – это не о длинных речах, а о действиях и результатах, потому желаю всем вам плодотворного мероприятия и заверяю, что готов содействовать вашим идеям и инициативам»,- отметил президент РА
В начале бизнес-форума в присутствии президентов Ваагна Хачатуряна и Гитанаса Науседы Министры высокотехнологической промышленности РА и ЛР подписали соглашение о сотрудничестве и взаимопонимании. Соглашения и меморандумы подписаны также между Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Конфедерации промышленников Литвы.
В рамках бизнес-форума состоялись двусторонние переговоры между бизнесменами Армении и Литвы, достигнуты договоренности.