Ռուսաստանի հարևանները պայքարում են ռուբլու անկման հետեւանքների դեմ
Անցյալ տարի ռուբլու կտրուկ արժեզրկումը հանգեցրեց Ռուսաստանի հետխորհրդային առեւտրային շատ գործընկերների ազգային արժույթների արժեզրկմանը: Նախկին խորհրդային հանրապետությունների մեծ մասը առեւտրի, ներդրումների եւ դրամական փոխանցումների ոլորտում զգալիորեն կախված է Ռուսաստանից: Այս մասին գրում է բրիտանական «The Daily Mail»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությանը:
Մոլդովական լեյի պաշտոնական փոխարժեքը նվազել է 1.9%-ով՝ երեքշաբթի հասնելով ռեկորդային նոր նվազագույնի: 2015 թվականին այն 25%-ով անկում է ապրել: Կենտրոնական բանկը երեքշաբթի 500 կետով բարձրացրել է տոկոսադրույքները:
Նավթի արտահանող հանդիսացող Ադրբեջանում անցյալ ամիս պահուստները կրճատվել են 1 մլրդ դոլարով:
Ուկրաինական գրիվնան փետրվարի 5-ից անկում է ապրել 40%-ով, երբ Կենտրոնական բանկը հրաժարվել է դոլարային աճուրդներից, որոնք օգտագործում էր իր արժույթի աջակցման համար: Դրա փոխարեն 550 կետով բարձրացել են տոկոսադրույքները՝ հասցնելով 19.5%-ի: Երկրի պահուստները բավարար են ընդամենը 5 շաբաթվա ներմուծման ծախսերը վճարելու համար:
Գազով հարուստ Թուրքմենստանը մանաթն արժեզրկեց գրեթե 19%-ով՝ հասցնելով 1 դոլարը 3.5 մանաթի: Այդ փոխարժեքը գործում է հունվարի 1-ից:
Բելառուսում Կենտրոնական բանկը բելառուսական ռուբլին արժեզրկեց 18%-ով: Բանկը կանխատեսում է, որ 2015 թվականին եվրո-դոլար-ռուսական ռուբլի զանբյուղի համեմատությամբ արժույթը կթուլանա 3-7%-ով:
Հայաստանում Կենտրոնական բանկը փետրվարի 10-ին տոկոսադրույքը 9.5-ից հասցրեց 10.5%-ի, որպեսզի իրեն պաշտպանի Ռուսաստանի ճգնաժամի հետեիանքներից: Հայկական դրամն անցյալ տարի անկում ապրեց շուրջ 15%-ով:
Վրաստանի Կենտրոնական բանկը փետրվարի 11-ին բարձրացրեց տոկոսադրույքները եւ 40 մլն դոլար վաճառեց՝ իր ազգային արժույթ լարին պահպանելու համար, որն այդ տարի դոլարի հանդեպ շուրջ 10%-ով արժեզրկվեց:
Ղազախստանում տենգեն դոլարի նկատմամբ արժեզրկվեց անցյալ տարվա փետրվարին, եւ իշխանությունները չգնացին նոր արժեզրկման քայլի: Դրանից հետո ազգային արժույթը նույնիսկ ամրապնդվեց ռուբլու հանդեպ:

Соседи России борются с последствиями падения рубля
Резкое обесценивание рубля за прошедший год приводит к девальвации валют у многих постсоветских торговых партнеров России. Большинство бывших советских республик в значительной степени зависят от России в области торговли, инвестиций и денежных переводов. Об этом пишет британская «The Daily Mail» со ссылкой на агентство Reuters, приводя данные из разных стран постсоветского пространства.
Официальный курс молдавского лея упал на 1,9%, достигнув нового рекордного минимума во вторник. Он упал на 25% в 2015 году. Центральный банк повысил во вторник процентные ставки на 500 базисных пунктов.
Являющийся экспортером нефти Азербайджан заявил в понедельник об отказе от привязки маната к доллару в пользу корзины доллар – евро. Азербайджанские резервы сократились на 1 млрд. долларов в прошлом месяце.
Украинская гривна упала примерно на 40% с 5 февраля, когда центральный банк отказался от долларовых аукционов, которые он использовал для поддержки своей валюты. Вместо этого он поднял процентные ставки на 550 базисных пунктов – до 19,5%. Резервы страны достаточны для оплаты всего пяти недель импорта.
Богатый газом Туркменистан девальвировал манат примерно на 19% – до отметки 3,5 за доллар. Этот курс действует с 1 января.
В Беларуси центральный банк девальвировал белорусский рубль на 18% в результате серии шагов в начале января. Он прогнозирует, что валюта ослабеет на 3 – 7% в 2015 году по отношению к корзине евро – доллар – российский рубль.
В Армении центральный банк повысил 10 февраля процентную ставку с 9,5% до 10,5%, чтобы защитить себя от последствий кризиса в России. Его валюта драм упала приблизительно на 15% в прошлом году.
В Грузии Центральный банк 11 февраля повысил процентные ставки и продал 40 миллионов долларов, чтобы поддержать свою валюту лари, которая в этом году обесценилась примерно на 10% по отношению к доллару.
В Казахстане тенге был девальвирован на 19% по отношению к доллару в феврале прошлого года, и власти отказались пойти на новую девальвацию, с тех пор валюта даже укрепилась по отношению к рублю – валюте главного торгового партнера Казахстана. Беспоставочные форварды (NDF) оцениваются по 15-процентной девальвации тенге к доллару в ближайшие три месяца.