Հայաստան-Իրան երկաթուղին կկառուցի ԱՄԷ-ում գրանցված ընկերությունը
Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունն այսօր՝ հունվարի 18-ին հայտարարություն է տարածել «Հայաստանի հարավային երկաթուղի» եւ «Հայաստանի հարավային արագընթաց ճանապարհ» ծրագրերի մեկնարկի մասին: 3 մլրդ դոլար արժողությամբ ծրագիրն իրականացնելու է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գրանցված «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերությունը, որն ամենայն հավանականությամբ ռուս-չինական-հայկական կոնսորցիում է:
«Չինաստանը եւ Ռուսաստանը համագործակցելու են Հայաստանի հետ ռազմավարական նշանակություն ունեցող երկաթուղու զարգացման գործում, որը «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի էական պակասող օղակներից մեկն է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Պայմանագրերի գործունեության ժամկետը 30 տարի է շինարարության ավարտից հետո։ «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերությունը պարտավորվում է սեփական միջոցներով իրականացնել պայմանագրերով նախատեսված նախագծերի իրագործելիության ուսումնասիրությունը, որի արդյունքների հիման վրա հետագայում նախատեսվում է կոնսորցիումի եղանակով՝ պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում, իրականացնել շինարարական աշխատանքները եւ հետագա շահագործումը
«Ռասիա ՖԶԷ» ընկերությունը ստորագրել է պայմանագիր՝ միջազգային ասպարեզում երկաթուղիների, արագընթաց ճանապարհների, թունելների, կամուրջների կառուցմամբ մասնագիտացած «Չինաստանի հաղորդակցային շինարարական ընկերության» հետ։ Նախագծերի իրագործելիության ուսումնասիրության տեխնիկական առաջադրանքը ստորագրվել է 2012 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երեւան քաղաքում, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի եւ «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բարկովսկու կողմից։ Աշխատանքները կապալառուի կողմից մեկնարկել են 2012թ. դեկտեմբերին, եւ պետք է իրականացվեն 18 ամիս ժամկետում։
Այսօր տեղի ունեցած շնորհանդեսի ընթացքում ստորագրվեց Հայաստանի արագընթաց ճանապարհի եւ Հայաստանի հարավային երկաթուղու զարգացմանն ուղղված տարածաշրջանային համագործակցության մասին եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության, «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության և «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի միջեւ, որով կողմերը պարտավորվում են համագործակցել նշված նախագծերի իրականացման հարցում։

Железную дорогу Иран-Армения построит зарегистрированная в ОАЭ компания
Министерство транспорта и связи Армении 18-го января распространило заявление о старте программ «Южная железная дорога Армении» и «Южная скоростная трасса Армении» стоимостью в $3 млрд. Концессионные соглашения о реализации программ были подписаны с зарегистрированной в Объединенных Арабских Эмиратах компанией «Расия ФЗЕ».
«Китай и Россия будут сотрудничать с Арменией в деле развития железной дороги, имеющей стратегическое значение. Дорога является одним из недостающих звеньев международного транспортного коридора “Север-Юг”», — говорится в пресс-релизе.
Срок деятельности договоров, включающих проектирование, строительство, эксплуатацию и финансирование Южной скоростной трассы Армении и Южной железной дороги Армении – 30 лет после окончания строительства. Компания «Расия ФЗЕ» обязуется за счет собственных средств осуществить исследование предусмотренных договорами проектов, на основе итогов которых посредством консорциума далее предусматривается осуществить строительные работы и дальнейшую эксплуатацию.
Компания «Расия ФЗЕ» подписала договор с «Китайской компанией по строительству путевых сообщений», специализирующейся на строительстве железных дорог, скоростных трасс, туннелей, мостов на международном уровне. Техническое задание исследования реализации проектов было подписано 10-го ноября 2012 года в городе Ереване между министром транспорта и связи РА Гагиком Бегларяном и генеральным исполнительным директором компании «Расия ФЗЕ» Жозефом Барковски. В декабре 2012 года уже начались работы контрактора по исследованию реализации требуемых многомиллионных инвестиций, которые должны осуществиться в 18-месячный срок.
На презентации 18 января в Министерстве транспорта и связи присутствовали высокопоставленные официальные лица Правительства, представители инвестиционных и независимых фондов, а также руководители корпораций из Армении, Китая, России, Объединенных Арабских Эмиратов и Ирана.