Իվանիշվիլի. Աբխազիայով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ձեռնտու է բոլոր կողմերին
Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ձեռնտու է բոլոր կողմերին, բայց դրա համար ժամանակ է պահանջվում: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին փետրվարի 5-ին կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա հավաստիացրել է, որ ի վնաս Վրաստանի ոչինչ չի լինելու: «Երկաթուղու վերականգնումը օգտակար կլինի բոլորի համար: Դա դրական է, բայց դրա համար որոշ ժամանակ է հարկավոր: Ամեն ինչ փուլային է արվելու, որ որեւէ հարց չլինի»,- հայտարարել է նա, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Նշենք, որ Վրաստանի վերաինտեգրման հարցերով նոր նախարար Պաատա Զաքարեշվիլին մի քանի ամիս առաջ հայտարարել էր, թե Վրաստանի իշխանությունները պատրաստ են վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը, սակայն ավելի ուշ նշել էր, թե հարցը չի քննարկվելու, քանի որ աբխազական կողմը հետաքրքրություն չի դրսեւորել:

Восстановление ж/д сообщения через Абхазию выгодно всем сторонам – Иванишвили
Восстановление железнодорожного сообщения Грузии и России через территорию Абхазии будет позитивом для всех сторон, но для этого требуется время. Об этом заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили на пресс-конференции 5 февраля.
Он заверил, что ничего не произойдет в ущерб Грузии. «Восстановление дороги будет на пользу всем. Это будет позитивом, но для этого потребуется некоторое время. Все будет сделано поэтапно, чтобы не было каких-либо вопросов», — заявил он, передает «Новости-Грузия».
Напомним, новый министр по реинтеграции Грузии Паата Закареишвили несколько месяцев назад заявил, что грузинские власти готовы восстановить железнодорожное сообщение с Россией в рамках «стратегии по деизоляции Абхазии». Однако позже он отметил, что этот вопрос не рассматривается, так как абхазская сторона не проявила к этому никакого интереса.
Позже тема открытия железной дороги через Абхазию была затронута в ходе визита Иванившили в Ереван. Президент Грузии Михаил Саакшавили резко раскритиковал эти заявления – он считает, что это отвечает только интересам России.