ԵՏՄ-ում անհրաժեշտ է ազատվել ավելորդ բյուրոկրատիզմից. ԱՁՄ նախագահ
ԵՏՄ-ում առեւտրային կապերի զարգացման համար անհրաժեշտ է ազատվել ավելորդ բյուրոկրատիզմից: Սեպտեմբերի 30-ին «Միասնական եվրասիական տրանսպորտալոգիստիկ համակարգը՝ տարանցման ներուժի հիմք» թեմատիկ նստաշրջանում ասաց Հայաստանի Արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ սա կապված է վարչարարության մշակույթի փոփոխման անհրաժեշտության ընկալման հետ, այլապես Միությունը լուրջ խնդիրներ կունենա: «Այս խնդրի հետեւանքներից մեկն է «Վերին Լարս» անցակետում հայկական բեռնատարների երկար ժամանակով կանգ առնելը: Այս ամենը կապված է նոր կանոնակարգերի եւ վարչարարության ներդրման հետ, ինչը մարդկանց հանգեցնում է այն մտքին, որ Ռուսաստանն իրենց չի սիրում»,- նշեց ՀԿ նախագահը:
Նա հավելեց, որ ԵՏՄ անդամ երկրները, սեփական շահերի առկայության հետ մեկտեղ, պետք է «կար» դառնան, միասնական շուկա: «Ընդ որում՝ անթույլատրելի է Միության շրջանակում խոշոր մենաշնորհների ստեղծումը, որոնք անխուսափելիորեն կդիմեն սակագների բարձրացման»,- նշեց Ղազարյանը:

Председатель СПП Армении: Нужно избавиться от излишнего бюрократизма в ЕАЭС
Для развития торговых связей в ЕАЭС нужно избавиться от излишнего бюрократизма. Об этом в ходе панельной сессии «Единая евразийская транспортно-логистическая система – основа транзитного потенциала» заявил 30 сентября председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
По его словам, это связано с пониманием необходимости изменения культуры администрирования, иначе Союз будет испытывать серьезные проблемы. «Одним из результатов этой проблемы является простаивание армянских грузовиков на КПП «Верхний Ларс». Все это связано с ведением новых регламентов и администрированием, что наводит людей на мысли, что Россия их не любит», — отметил глава НПО.
Он добавил, что страны-участницы ЕАЭС, наряду с наличием собственных интересов, должны стать «швом», единым рынком. «При этом недопустимо создание крупных монополий в рамках Союза, которые неизбежно пойдут на повышение тарифов», — заметил Казарян.