Բաշկորտոստանի գործարարների պատվիրակությունը հյուրընկալվեց ՀԱԳՄ-ում
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունում նոյեմբերի 2-ին հյուրընկալվեց ՌԴ Բաշկորտոստանի Հանրապետության պարվիրակությունը՝ արտաքին տնտեսական կապերի և ներկայացուցչական գործունեության նախարարի տեղակալ Լենա Իզոտովայի գլխավորությամբ։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը ներկայացրեց Միության գործունեության ուղղությունները, անդրադարձավ հաստատված միջազգային կապերին, Հայաստան-Ռուսաստան տնտեսական գործակցությանը, տարածաշրջանների միջև գործարար կապերի հաստատման կարևորությանը։ Նա նշեց տնտեսության այն ճյուղերը, որոնք երկկողմ համագործակցության լայն ներուժ են պարունակում, մասնավորապես առանձնացնելով գյուղատնտեսության, սննդարդյունաբերության, առողջապահության, դեղագործության, զբոսաշրջության ոլորտները։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Լենա Իզոտովան անդրադարձավ այն բնագավառներին, որոնք առանձնակի առաջընթաց են ապրում Բաշկորտոստանի Հանրապետությունում, այդ թվում՝ նավթավերամշակումը, քիմիական արդյունաբերությունը, փայտանյութի արտադրության և փայտավերամշակման ուղղությունները։ Նրա խոսքով՝ թեև ստեղծված դժվարին պայմաններին, սպառման շուկաների կրճատմանը, վերջին տարում իրենց հանրապետությունում գրանցվել է տնտեսության աճ։ Միայն արտահանումը դեպի Հայաստան աճել է երկու, իսկ այստեղից ներկրումը՝ շուրջ քառասուն անգամ։ Վերջինս՝ հիմնականում ի հաշիվ սննդարդյունաբերական և գյուղատնտեսական ապրանքների, կենցաղային տեխնիկայի։ Փոխնախարարի գնահատմամբ՝ այս ցուցանիշները էլ ավելի բարելավելու լայն հնարավորություններ կան, ինչին օժանդակելու համար ՀՀ-ում արդեն գործում է «Բաշկորտոստան» առևտրային տունը։
Կողմերը գործարար համագործակցության ընդլայնման համար կարևորեցին տեղեկատվության համակարգված փոխանակումը, երկկողմ անմիջական շփումները, ցուցահանդեսների կազմակերպումը։ ՀԱԳՄ և LOGOS EXPO Center-ի կողմից համատեղ պարբերաբար կազմակերպվող տարեկան միջազգային ու ճյուղային ցուցահանդեսները ներկայացրեց Կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Նազինյանը։ Բաշկորտոստանի գործարարները տեղեկացրին, որ արդեն իսկ նախնական որոշում ունեն ներկայացուցչական տաղավարով մասնակցելու գալիք տարվա մարտին Երևանում կազմակերպվելիք «Կովկաս․ շինարարություն և վերանորոգում» միջազգային ցուցահանդեսին։ Հյուրերը հայ գործարարներին փոխանցեցին դեկտեմբերին Ուֆայում կայանալիք «Գործարարության միջազգային շաբաթին» մասնակցության հրավեր։ Նշվեց, որ 2023-ի մարտին նախատեսված է Բաշկորտոստանի գործարարների առավել մեծ պատվիրակության այց Հայաստան։

Делегация предпринимателей Башкортостана посетила в СППА
2 ноября Союз промышленников и предпринимателей Армении принял делегацию Республики Башкортостан Российской Федерации во главе с заместителем министра внешнеэкономических связей и конгрессной деятельности Леной Изотовой.
Приветствуя гостей, вице-президент СППА Нерсес Караманукян представил направления деятельности Союза. Он упомянул отрасли экономики, имеющие большой потенциал для двустороннего сотрудничества, особо выделив области сельского хозяйства, пищевой промышленности, здравоохранения, фармацевтики и туризма.
Выразив признательность за теплый прием, Лена Изотова коснулась областей, переживающих особый подъем в Республике Башкортостан, в том числе направления нефтепереработки, химической промышленности, деревообработки. По её словам, несмотря на созданные сложные условия и сокращение рынков потребления, в прошлом году в их республике наблюдался экономический рост. Только экспорт в Армению увеличился вдвое, а импорт отсюда увеличился примерно в сорок раз. Последние, в основном, за счет продуктов пищевой промышленности и сельского хозяйства, бытовой техники. По оценке замминистра, имеются широкие возможности для дальнейшего улучшения этих показателей, чему способствует уже действующий в РА торговый дом «Башкортостан».
Стороны для расширения делового сотрудничества подчеркнули систематический обмен информацией, двустронние прямые контакты, организацию выставок. Директор LOGOS EXPO Center Сурен Назинян представил ежегодные международные и отраслевые выставки, регулярно организуемые совместно СППА и Центром. Бизнесмены Башкортостана сообщили, что у них уже есть предварительное решение об участии с представительским стендом в международной выставке «Кавказ: строительство и ремонт», которая будет организована в марте следующего года в Ереване. Гости передали армянским бизнесменам приглашение принять участие в «Mеждународной неделю бизнеса», которая пройдет в декабре в Уфе. Было отмечено, что в марте 2023 года планируется визит представительой делегации предпринимателей Башкортостана в Армению.