Ռուսական վարկից փոքր ընկերությունների վարկավորումը կշարունակվի. ՈՒՎԿ-ի տնօրեն
«ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը շարունակում է փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների արտոնյալ վարկավորումը: Այդ մասին այսօր՝ փետրվարի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՈՒՎԿ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանը:
Այս կազմակերպությունը ստեղծվել է 2009 թ.՝ ռուսական վարկից ՀՀ ֆինանսների նախարարության միջոցով ստանալով 6,4 մլրդ դրամ ռեսուրս (մոտ 20 մլն դոլար): ՈւՎԿ-ն վարկերը տրամադրում է մինչեւ 5 տարի մարման ժամկետով (մինչեւ 2 տարի արտոնյալ մարման ժամանակահատվածով): Վարկերի տարեկան միջին տոկոսադրույքը 11% է: Տրամադրվող վարկերի չափը տատանվում է 1-15 մլն դրամի սահմաններում: Ա. Բադալյանի տեղեկացմամբ՝ ֆինանսների նախարարությունից ռեսուրսը ստանում են 10 տարով, հետեւաբար՝ մտավախություն չկա, որ առաջիկայում վարկավորման ծավալները կնվազեն (2013 թ. սկսվում է ռուսական վարկի մարման գործընթացը):
Ըստ Ա. Բադալյանի՝ վարկային պորտֆելի 51%-ը տեղաբաշխված է մարզերում: Այս տարի ՈւՎԿ-ն նաեւ վարկեր է տրամադրել ջերմոցային տնտեսություններին՝ 6 ամիս ժամկետով, գազի դիմաց կանխավճարներ կատարելու համար:

Кредитование малого бизнеса и российского стабкредита продолжится
Универсальная кредитная организация «Инвестиции МСБ» продолжает льготное кредитование малых и средних предприятий. Об этом заявил сегодня, 5 февраля, исполнительный директор УКО «Инвестиции МСБ» Артур Бадалян.
Организация была создана в 2009 г., получив от Минфина 6.4 млрд драмов (около $20 млн) из стабилизационного кредита от России, выданного в мае 2009 года. Организация предоставляет кредиты сроком погашения до 5 лет и льготным периодом до 2 лет. Средняя ставка кредитов – 11% годовых. Объем выдаваемых кредитов – 1-15 млн драмов. Как сообщил В. Бадалян, от Минфина кредитная организация получает средства на 10 лет, соответственно нет и опасения, что в будущем объемы кредитования снизятся. (В 2013 г. начинается погашение российского кредита).
По словам А. Бадаляна, 51% кредитного портфеля размещено вне столицы. В этом году УКО предоставила кредиты и тепличным хозяйствам, сроком на 6 месяцев, для предоплаты по газу.