Կառավարությունը կնվազեցնի Երեւանի ոսկերչական գործարանի կանոնադրական կապիտալը
«Երեւանի ոսկերչական գործարան» բաց բաժնետիրական ընկերության կանոնադրական կապիտալը պետք է նվազեցվի: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը ՀՀ կառավարության փետրվարի 28-ի նիստի օրակարգ է մտցրել որոշման նախագիծ՝ որով առաջարկվում է ըբկերության կանոնադրական կապիտալը համապատասխանեցնել զուտ ակտիվների չափին: Նշենք, որ բաժնետիրական ընկերությունների մասին օրենքը թույլ չի տալիս ընկերություններին՝ ավելի մեծ կանոնադրական կապիտալ ունենալ, քան ակտիվներն են: Կապիտալն այդ դեպքում նվազեցվում է բաժնետոմսերի ավանական արժեքը պակասեցնելու միջոցով:
Նշենք, որ Երեւանի ոսկերչական գործարանի զուտ ատիվները 2011 թ. վերջին կազմել են 3,2 մլրդ դրամ, իսկ կանոնադրական կապիտալը՝ 10,3 մլրդ դրամ:
Նշենք, որ Երեւանի ոսկերչական գործարանը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանն է ներկայացրել մի ծրագիր, որի հիմքում գործարանի վաճառքն է մեկ այլ՝ ավելի հաջողակ ընկերության՝ «Երեւանի ոսկերչական գործարան-1 Գնոմոն»-ին:

Правительство Армении снизит уставный капитал ювелирного завода Еревана
Необходимо снизить уставный капитал открытого акционерного общества «Ювелирный завод Еревана». Министерство экономики Армении в повестку заседания правительства Армении 28 февраля внесло проект решения, согласно которому, предлагается сделать уставный капитал компании соответствующим размеру чистых активов.
Отметим, что закон об акционерных обществах не позволяет компаниям иметь больший уставной капитал, чем активы. В этом случае капитал снижается посредством сокращения именной стоимости акций.
Напомним, что чистые активы ювелирного завода Еревана в конце 2011 г. составили 3,2 млрд. драмов, а уставный капитал – 10,3 млрд. драмов.
Отметим также, что ювелирный завод Еревана представил Министерству экономики Армении программу, в основе которой лежит продажа завода другой, более удачливой компании – «Гномон ювелирный завод Еревана – 1».