Հոկտեմբերի 3–ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը և Հայաստանում ֆրանսիական բարձրագույն ինժեներական նորաբաց ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Միշել Կևորկյանը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, ինչին երկու կողմից մասնակցել են նաև կրթական և գործարար ոլորտների պատասխանատուներ։ Հանդիպման նպատակն էր երկուստեք ակտիվ մասնակցությամբ նորաբաց կրթօջախի ուսուցման ծրագրերը կյանքին համահունչ պատրաստելը, ինչը նպաստելու է կրթության և գործարարության առավել մերձեցմանը։
ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը ընդգծված շեշտել է, որ թեև Հայաստանում այսօր շինարարական երկու բարձրագույն ուսումնական հաստատություն կա, բայցևայնպես հատկապես ֆրանսիական փորձով ու կուլտուրայով նոր կրթօջախի կարիքը վաղուց զգացվում էր։
Ի դեպ, ֆրանսիական շինինդուստրիայի և շինարարական կուլտուրայի վերաբերյալ հիշենք մեկ պատկերավոր փաստ։ Դեռևս հարյուրամյակ առաջ, երբ Փարիզում ավարտվեց Էյֆելյան հսկա աշտարակի կառուցումը, վերջում շինհրապարակում մնացել էր ընդամենը 16 կիլոգրամ շինարարական աղբ։ Իսկ այս նորաբաց բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը հենց այդ շինարարական արվեստի ու կուլտուրայի սերմանողն է։

Подписание Меморандума
3 октября президент Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА), Арсен Казарян, совместно с членом Совета попечителей недавно создавшегося Французского высшего инженерного института в Армении, Мишелем Кеворкяном, подписали меморандум о сотрудничестве, на котором присутствовали представители обеих сторон, ответственные за сферы образования и бизнеса. Целью совещания являлась подготовка гармоничного использования учебной программы новоучрежденного вуза путем эффективного двустороннего сотрудничества, которое приведет к сближению сфер бизнеса и образования.
Арсен Казарян, президент СППА, особо подчеркнул, что несмотря на тот факт, что в настоящее время на территории Армении действует два инженерных высших учебных заведения, чуствовалась потребность в открытии нового образовательного центра, основанного на французском опыте в сфере инженерного искусства.
На самом деле стоит вспомнить лишь один яркий пример достижений французского машиностроения и инженерного искусства. Еще сто лет назад, после окончания массивных строительных работ Эйфелевой башни в Париже, на строительной площадке осталось всего лишь 16 кг строительного мусора. В заключение отметим, что новоучрежденное учебное заведение является хранителем и расспространителем именно этой инженерной техники и традиций.